SAVE RALPH: KOBAY TAVŞAN RALPH'İN KULAK VERMEMİZ GEREKEN HİKAYESİ

Hayvan deneyleriyle ilgili gerçekleri yüzümüze tokat gibi çarpan Ralph'in videosu dünyada viral olarak farkındalık yarattı.

Hayvan deneyleri çeşitli “bilimsel” nedenler doğrultusunda (bunlardan bazıları: kozmetik, hastalık tedavileri ve ilaçların test edilmesi gibi) yapılan prosedürlerdir aslında. Fakat bu deneylerde kobay yapılan hayvanlar acılı süreçlerden geçiyor ve ağır hasarlar alıyor.

“Save Ralph”  adıyla yayınlanan ve viral olan olan video, bu deneylerin hayvanlar üzerinde yarattığı yıkıcı ve acı verici etkiyi gözler önüne seren stop – motion kısa metrajlı bir film. HIS (Human International Society) işbirliği ile hazırlanan, Spencer Husser tarafından yazılan ve yönetilen bu çarpıcı belgesel formatında çekilen filmde, Taiki Waititi denek olan tavşan Ralph’ın röportajını seslendiriyor.


Ralph röportajına başlarken kozmetik ürünlerin test edilmesinin bir sonucu olarak, bir gözünün kör ve bir kulağının da sağır olduğunu söylüyor. Yine de Ralph, “işi” hakkında nispeten iyimser ve olumlu olmaya devam ediyor bu da her gün yaşamak zorunda kaldıklarıyla doğrudan bir tezat oluşturuyor. Film, “Güzellik adına hiçbir hayvan acı çekip ölmemeli.” mesajıyla bitiyor.

Film boyunca Ralph’ın “biz insanlar için varız” ya da “insanlar bizden üstün” gibi replikleri insanın suratına tokat gibi çarpıyor çünkü bir kobay tavşanı yaşadığı bu zulme rağmen, bunları bir “iş” olarak görüyor.

Küresel olarak hayvan deneylerinin yasaklanmasına yardımcı olmayı ve bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlayan #SaveRalph kampanyasının bir parçası olarak tasarlanan belgesel tarzı kısa filmde ayrıca Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, Tricia Helfer ve Pom Klementieff'in seslendirmeleri de yer alıyor.

Bu konuda bizlerin atabileceği ilk adım, aldığımız kozmetik ürünlerinin “cruelty – free” olmasına dikkat etmek. Ambalajların üzerindeki “cruelty – free” ibaresi ürünün hayvanlar üzerinde deney yapılmadığını anlatıyor. Umarız bu film yakın gelecekte bu konuda hem markaların hem de tüketicilerin farkındalığının artması adına bir adım olur.

Yazı: Pelinsu Özgür