#SENDEANLAT

ELLE Fransa'dan, Özgecan Aslan'a destek var!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Mart 2015
#SENDEANLAT
Son günlerde ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Hepimiz kendimizce farkındalık yaratmaya ve yaşanan olumsuz durumlara tepkimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Tam da bu noktadayken, sesimizi duyurduğumuzu hissettiren ve bizi mutlu eden bir haberi sizinle paylaşmak istiyoruz. www.elle.fr'de yer alan ve ELLE Fransa'nın Online Editörü Laura Boudoux'un kaleme aldığı yazı şöyle:

Özgecan Aslan 20 yaşında bir öğrenciydi. Geçtiğimiz cuma günü doğduğu şehirde, Türkiye'nin güneyindeki Tarsus'ta, bir dere yatağında ölü bulundu. Tecavüz edildikten sonra öldürülen Özgecan Aslan, kadınlara uygulanan şiddete karşı mücadelenin sembolü oldu. Üç şüphelinin yakalanıp suçlarını ifşa etmeleriyse, sokaktaki ve sosyal medyadaki seferberliğin önünü kesmedi. Geçtiğimiz pazartesi tüm Türkiye ve özellikle Ankara'da milyonlarca Türk vatandaşı kızgınlık ve öfkelerini dile getirmek için sokaktaydı. Bazı kadın örgütleriyse, 2014'te 300'e yakın kadının öldürüldüğü Türkiye'de onları “sendeanlat” hashtag'iyle başlarından geçen şiddet ve taciz olaylarıyla ilgili tanıklık etmeye çağırdı.

‘HÜKÜMETE TEPKİ'


Twitter'da ve yürüyüşler boyunca protestocular AK Parti'nin yürüttüğü politikayı hedef aldılar. Ak Parti'nin başında olduğu muhafazakar rejim kadınların korunması için hiçbir şey yapmamakla suçlanıyor. Cinsiyetçi söylemleriyle çoğu kez eleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cinayetle ilgili ilk defa geçen pazartesi konuştu ve şöyle dedi: “Kadınlara karşı şiddet toplumumuzun kanayan yarası.” Başbakan Ahmet Davutoğlu'na gelince, “Konuyla ilgili geniş bir eylem planı” sözü verirken, “Bundan böyle gerekli olan her şeyi yapmaya kararlıyız” diye bitirdi konuşmasını.

Verdikleri destekten dolayı Fransız meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, özellikle de kadın konularında, daha güzel haberler hakkında alıntı yapılan bir gündeme sahip olmayı gönülden diliyoruz...

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.