ŞİİRSEL YORUM

Gündüz stilinize yeterli dozda şıklık, gece seçimlerinize ise ışıltı ve tarz bir dokunuş katacak Pavo’larınızın hikayesini tasarımcısı Ebru Demirci’den dinledik.

 Mücevher tasarımının sanat akımlarının etkisiyle sürekli bir devinim içerisinde olduğunu savunuyor Ebru Demirci. Tasarımları, şehrin kozmopolit yapısını etnik ve modern stillerin harmonisini muhteşem bir uyumla taşıyor. Eşsiz, zamansız, minimalist ve parlak…

Pavo Design markasını kurmaya karar verme sürecinizi anlatabilir misiniz?

 Aslında her şey bir hayalle başladı. Uzun yıllardır mücevher sektöründe çalışan, tasarımdan üretim sürecine, bir mücevherin tüm yapım aşamalarına hakim bir tasarımcıyım. Kapalıçarşı’da ve İtalya’da çok önemli ustaları, atölyeleri gözlemleme ve buralarda çalışma imkanı buldum. Tasarım gücümün ve yeteneğimin her zaman farkındayım ama bir yandan çok çalışmanın bu yeteneği daha üst seviyelere çıkaracağını düşünüyorum. Çok araştırmanın ve çalışmanın mutlaka başarı getireceğine inanıyorum. İzlenim ve deneyimlerim sonucunda kendime olan güvenim de arttıkça, Pavo’nun temelleri yavaş yavaş kafamda oluşmaya başladı. Hayalim kaliteli işçilik ile genç, dinamik ve farklı kombinasyonlarla çoklu kullanılabilen mücevherler tasarlamaktı. İlk hedefim ise sadece özel zamanlarda değil, her gün ve günün her anı kullanılabilen, kadınları mutlu edecek ve tutkuyla kullanmak isteyecekleri tasarımlar yaratmak oldu.

'P coin Beymen' koleksiyonu, Madalyon formlu el detaylı bileklik


 Kuyumcu bir aileden geldiniz peki çocukluğunuza dair, mücevher ile özdeşleşmiş bir anınız var mı?

Küçükken annem ve anneannem Hıdırellez’de gül dalına kırmızı keseler içinde gerçekleşmesini istedikleri dilekleri yazar, resmeder ya da çoğalmasını istediğimiz şeyleri asmamız gerektiğini söylerlerdi. Ben de gizlice daha da çoğalsınlar diye annemin firuze taşlı el kesimi ajurları olan mekik yüzüğünü, babamın anneme hediyesi şu sıralarda da çok trend olan gurmet künyesini ve anneannemin sedef cameo kolyesini bir kağıda sarıp bahçede gül ağacının dibine gömmüştüm. Neyse ki üzerinden fazla zaman geçmeden bu durum fark edilmiş ve mücevherler topraktan çıkarılmıştı. Hâlâ her Hıdırellez’de bunun konusu açılır ve ben o mücevherleri hâlâ severek takarım.

 Tasarım süreçleriniz nasıl bir rutine sahip?

 Mücevher tasarımı son derece incelikli ve uzun bir süreç. Benim için her şey bir hayal ve hikayeyle başlıyor. Hikayemi kağıda döktükten sonra üç boyutlu modellemesini bilgisayarda çizip ilk prototipi üretiyoruz. Sürecin en önemli kısımlarından biri işte burada başlıyor çünkü bu aşamadan sonra yaptığımız her düzenleme ,her dokunuş modeli iyileştirme geliştirme ve kusursuzlaştırma aşaması, yani kalıp çıkarma. Sonrasında bir tasarımın hakkını veren ve onu en ince detayına kadar gözler önüne seren üzerindeki taş işçiliği, üretim kalitesi, madenin renk tonu ve tabii ki cilası devreye giriyor. Bu aşamalarda işinin ehli ustalarımız ve profesyonel üretim ekibimiz ile incelikli bir üretim süreci işliyor. Sonuç olarak biz de Pavo severlere kalite ve hikayeyi bir potada eriten, her aşamasıyla hayal ve ışıltı sunan mücevherler sunuyoruz.

 'Pavo' koleksiyonu 'Ancient Sapphire' yüzük

Bu sıralar hangi kitapları okuyorsunuz?

 Aynı zaman diliminde ruh halime uygun farklı kitaplar okumayı seviyorum. Özellikle kişisel gelişimimi destekleyen ve hayal dünyamı besleyen kitaplar bu sıralar daha çok ilgimi çekiyor. Şu an mesela Vladimir Bartol-Alamut, Sigmund Freud-Totem ve Tabu, Asu Mansur-Şaman Gözü ve Étienne Davodeau-Cahiller kitaplarını okuyorum.

 Tasarımlarınızı daha çok kimler, hangi stildeki kadın tercih ediyor?

Pavo kadını şehrin tüm karmaşasında parlamayı bilen, ışıltılı ve stil sahibi, güzelliğinin ve gücünün farkında olan kuvvetli kadınlar. Pavo’nun zarafetini ve şıklığını günden geceye rahatlıkla taşıyabilen bu kadınlar, çok klasik olan bir elbiseyi ya da sıradan bir beyaz gömlek ve jean’i; taktığı birkaç sallantılı küpe, sıra dışı bir yüzük ve boynunu süsleyen zarif ve çarpıcı kolyelerle parlatmayı iyi bilen zevkli insanlar.

 Size göre mücevher, bir stile nasıl etki ediyor, neler katıyor?

Stil bir bütün. Bir mücevher, bir elbise ya da bir çanta, bunlar o bütünü tamamlayan önemli parçalar. Stil en görünmezi bile görünür yapar, en olmaz dediğiniz kombinleri mümkün kılar ve tamamen kişiye özgüdür. Bu anlamda elbette mücevher, stille genel bütünlük ve ahenk içinde olan ve benim bakış açıma göre moda ve trendlerden bağımsız zamansız, kalıcı ve tamamlayıcı bir unsur. İyi tasarlanmış zamansız bir mücevher kafa karıştırmayan net, temiz ve özgün bir stilin olmazsa olmazıdır.

Markanızı en iyi yansıtan sözcükler neler?

 Güçlü ve etkili, olabildiğince eğlenceli, zamansız ve çok katmanlı. 

Tasarım aşamasında ilham aldığınız başka tasarımcılar ya da sanatçılar var mı?

 İlhamım aslında tam olarak yaşamın kendisi ancak bununla beraber başarılan her şey, kazanılan küçük zaferler, tanışılan tüm yeni tat ve kokular, ruha dokunan tasarımlar, sanat ve elbette sanatçılar çok önemli ilham perileri… Özellikle mücevher tasarımcılarından Aldo Cipullo muazzam bir tasarımcı aileden gelen, müthiş bir mücevher ustası. Belki de gelmiş geçmiş en ikonik tasarımların sahibi. Öyle ki uzun yıllar Cartier için tasarladığı Love koleksiyonu ve bir çivinin bileğe ve parmağa dolanmasıyla oluşan modelleri hâlâ en sevilen ve zamansız mücevherler. Gerçek bir hikaye anlatıcısı, duygu ve aşkı bir madene en kusursuz şekilde dönüştürenlerden Elsa Peretti de Tiffany için yaptığı tasarımlarla hem kendi bir ikona dönüşen hem de mücevherlerini taşıyan kadınlara ilham veren güçlü bir kadın. Son dönemlerde yüksek mücevher işçiliğiyle öne çıkan Feng.J, net ve cool tasarımlarıyla Anita Ko, hayat verdiği gerçek sanat eserleriyle dünyada contemporary jewelry tasarımı ile tanışmamızı sağlayan Wallace Chen, özellikle Hong Kong’a her gidişimde uzun uzun incelediğim mükemmel bir tasarımcı heykeltıraş, muazzam mücevher tasarımcısı Jeanne Toussaint benim ilham perilerimden sadece birkaçı…

Kapalıçarşı'da ve İtalya'daki atölyelerde kuyumculuk zanaatini ustalarından öğrenen Demirci; el çiziminden bilgisayarda modellemeye ve mine işçiliğine kadar her ürünü atölyesinde kendi tasarlıyor. 

 Pavo Design için yakın gelecek planlarınız neler?

Yurtiçinde ve yurtdışında olmak istediğimiz satış noktaları ve online satış platformları var. Pavo özellikle online hizmet veren bir marka olduğundan bu bizim için çok önemli. Yıl sonuna kadar özellikle erkek mücevher tutkunları için bir kapsül koleksiyonu hazırlığımız olacak. Bir de henüz görüşme aşamasında olduğumuz, hayata bakışı, duruşu ve tarzıyla markamızla tam anlamıyla örtüşen sürpriz bir isimle işbirliği yaparak herkesi şaşırtmayı planlıyoruz.

Röportaj: Gizem İnce 

Portre Fotoğraf: Burcu Ergin