SON 30 YILIN EN ÇOK HASILAT YAPAN 30 FİLMİ

Her yılın gişe rekortmeni filmlerini izlemiş miydiniz?

Son 30 yılda film sektörünün ne kadar değiştiğini öne çıkan filmlerden görebilirsiniz. Her yılın ‘Box Office’ rekortmeni filmler aynı zamanda o yılın ilgi alanlarını da gösteriyor. Bir filmin ne kadar başarılı olduğunu ölçmenin sınırsız yolu var. Tabiiki ödül adaylıkları ile beraber ödüller de yeni filmlerin başarısını belirlese de bir filmin finansal başarısı gişelerde belli oluyor. Her sene bir film gişelerde ilk sırada yer alırken bazen de dünya genelinde rekorlar kırılıyor. Kendinizi bir sinema uzmanı olarak görüyorsanız aşağıdaki listede gişe rekortmeni filmler arasından hangilerini izlediğinizi veya kaçırdığınızı inceleyebilirsiniz. IMDb istatistiklerini kullanarak hazırladığımız liste 1990’dan 2019’a kadar hangi filmlerin ilk sırada yer aldığını gösteriyor. 

Ne kadar dram, komedi ve romantik filmlere düşkün olsak da listede sadece iki tane romantik türünde filmin yer aldığını söylemeliyiz! 2000’lerden itibaren bilim kurgu ve fantastik filmler öne çıkarken, en çok gişe kazancı elde eden filmler arasında defalarca ‘Harry Potter', ‘Lord of the Rings’ ve ‘Star Wars’ serilerini görüyoruz. Bununla beraber 2010’lu yıllardan sonra ise Marvel’ın ‘Avengers’ serisinin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Genelde aksiyon, bilim kurgu ve fantastik filmlerden oluşan film listesi ile dünyanın genel olarak en çok bu türleri izlemeyi sevdiğini belirtebiliriz. 

Aşağıda son 30 yılın en çok hasılat yapan 30 filmini görebilirsiniz…

2019: AVENGERS ENDGAME


Küresel olarak $2.8 milyar hasılat yapan ‘Avengers Endgame’ filmi Marvel’ın Avengers serisinin final filmi. Marvel’ın neredeyse tüm süper kahramanlarını içeren filmde Chris Evans’ın Kaptan Amerika, Brie Larson’un Kaptan Marvel, Paul Rudd’un Antman ve Chadwick Boseman’ın Black Panther karakterleri var. ‘Avatar’ filminin dünyanın en çok hasılat yapan film rekorunu geçen ‘Avengers: Endgame’ izlemeye değer!


2018: AVENGERS INFINITY WAR


Dünya genelinde $2 milyar hasılat yapan ‘Avengers Infinity War’ filmi ‘Avengers’ serisinin ikinci filmi. 


2017: STAR WARS: THE LAST JEDI


Dünya genelinde $1.3 milyar hasılat yapan ‘Star Wars: The Last Jedi’ filmi yeniden çekilmeye başlanılan ‘Star Wars’ serisinin ikinci yapımı. Daisy Ridley, John Boyega ve Adam Driver’ın yer aldığı film, ‘Star Wars’ serisinin her nesil için popüler olduğunu kanıtlıyor. 


2016: CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR


Dünya genelinde $1.2 milyar hasılat yapan ‘Captain America: Civil War’ filmi yine Avengers karakterlerini konu alıyor. Chris Evans ve Robert Downey Jr.’un başrollerde yer aldığı film dünyadaki Marvel tutkusunu yineliyor. 


2015: STAR WARS: THE FORCE AWAKENS


Dünya genelinde $2.1 milyar gişe kazancı elde eden ‘Star Wars: The Force Awakens’ filmi, 10 sene sonra yapılan ilk ‘Star Wars’ filmi olmuştu. Yeni bir serinin başlangıcı olan bu filmde Harrison Ford, Carrie Fisher ve Mark Hamill Star Wars’a geri dönerken Daisy Ridley ve John Boyega gibi isimler ün kazandı. 


2014: TRANSFORMERS: AGE OF EXTINCTION


Dünya genelinde $1.1 milyar hasılat yapan ‘Transformers: Aga of Extinction,’ Transformers serisinin devamı. Filmde Mark Wahlberg, Nicola Peltz, Jack Reynor ve Stanley Tucci gibi isimler yer alıyor. 


2013: FROZEN 


Dünya genelinde $1.3 gişe kazancı elde eden ‘Frozen’ animasyon filminde Anna karakteri buz adam Kristoff ve geyiği Sven ile bir yolculuğa çıkıyor. Herkesi ve her şey, buza dönüştürme yeteneği olan kardeşi Elsa’yı bulmak için arayışa giren Anna unutulmaz bir maceraya atılıyor. Şarkısı ile herkesin aklına kazınan ‘Frozen’ filmini izlememiş olsanız da müziklerini bildiğinize eminiz. 


2012: THE AVENGERS


Dünya genelinde $1.5 milyar kazanç elde eden ‘The Avengers’ filmi Nick Fury’nin Avengers insiyatifini başlatma isteğini anlatıyor. Loki dünyaya bir tehdit olduğu için süper kahraman ekibinin yeniden bir araya gelmesini anlatan filmde Robert Downey Jr., Scarlet Johansson, Chris Evans ve Mark Ruffalo gibi isimler yer alıyor. 


2011: HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART 2


Dünya genelinde $1.3 milyar kazanç elde eden ‘Harry Potter’ filminin final filmi gerçekten bir dönemin kapanışına imza attı. Herkesin gözü önünde büyüyen Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson, sekizinci ve final filmleri ile tüm dünyayı ekrana kitlediler. 


2010: TOY STORY 3


Dünya genelinde gişelerde $1.1 milyar gelir elde eden ‘Toy Story 3’ filmi ilk filmden 15 sene sonra yayınlandı.  Buzz Lightyear, Woody, Bullseye, Jessie gibi karakterleri yeniden ekrana taşıyan bu animasyon serisinin üçüncü filminde Woody’nin çok sevdiği sahibi Andy’nin üniversiteye gittiğini görüyoruz. 


2009: AVATAR


James Cameron’un heyecanla ve merakla beklenen ‘Avatar’ filmi gişe rekortmeni oldu diyebiliriz! Dünya genelinde $2.7 milyar gişe kazancı elde eden ‘Avatar’ filmi ‘Avengers’ serisine kadar Amerika ve İngiltere’de en çok izlenen film ünvanına sahipti. Animasyonları ve görüntüleri ile beğeni toplayan film izlemeye değer. 


2008: THE DARK KNIGHT


Dünya genelinde $1 milyar kazanç elde eden ‘The Dark Knight’ filmi Batman serisinin devamı. Christian Bale, Heath Ledger, Gary Oldman ve Michael Caine’in yer aldığı film Christopher Nolan tarafından yönetildi. 


2007: PIRATES OF THE CARIBBEAN: AT WORLD’S END


Dünya genelinde $961 milyon gelir kazanan ‘Pirates of the Caribbean: At World’s End’ filmi Karayip Korsanları serisinin üçüncü filmi. Jack Sparrow’u kurtarmak için bir araya gelen Kaptan Barbossa, Will Turner ve Elizabeth Swann, dünyadaki korsanlar ile işbirliği yapıyorlar. Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom ve Geoffrey Rush’ın başrollerde yer aldığı film 2007’nin ‘Box Office’ rekortmeni. 


2006: PIRATES OF THE CARRIBBEAN: DEAD MAN’S CHEST


Karayip Korsanları serisinin ikinci filmi olan ‘Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest’ filmi dünya genelinde gişelerde $1.1 milyar gelir elde etti. Efsanelerde yer alan korsan Davy Jones’u arayan Jack Sparrow, Will ve Elizabeth ile bir yolculuğa çıkıyor. Johnny Depp, Keira Knightley, Orlando Bloom ve Bill Nighy’in başrollerde yer aldığı film, Gore Verbinski tarafından yönetildi. 


2005: HARRY POTTER AND THE GOBLET OF FIRE


Dünya genelinde $896 milyon gelir elde eden ‘Harry Potter and the Goblet Fire’ filmi, serinin dördüncü filmi. Triwizard turnuvasını tamamlayan Harry, aynı zamanda Hogwarts’taki dördüncü senesini tamamlıyor. İlk iki film gibi ‘Box Office’ rekortmeni olan ‘Harry Potter’ bilim kurgu aşkının altını çiziyor. 


2004: SHREK 2


Dünya genelinde $929 milyon hasılat yapan ‘Shrek 2’ filmi ‘Shrek’ kadrosuna daha fazla yıldız eklemişti. Mile Meyers, Cameron Diaz ve Eddie Murphy’nin ilk filmde seslendirdiği karakterlere ikinci filmde Antonio Banderas, Julie Andrews, John Cleese ve Rupert Everett gibi isimler de eklendi. 


2003: LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING


Dünya çapında gişelerde $1.1 milyar elde eden ‘The Lord of The Rings: The Return of the King’ filmi serinin final filmi. 


2002: LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS


Serinin ikinci filmi olan ‘Lord of the Rings: The Two Towers’ filmi dünya genelinde gişelerde $937 milyon gelir elde etti. Gollum’un yardımı ile Mordor’a gelen Frodo ve Sam, bölgeyi korumaya çalışıyorlar. Elijah Wood, Viggo Mortensen, Orlando Bloom ve Ian McKellen gibi isimlerin yer aldığı film, fantastik kategorisindeki favoriler arasında. 


2001: HARRY POTTER AND THE PHILOSOPHER’S STONE


Listede en çok yer alan filmler arasında Avengers ve Harry Potter serilerinin olduğunu söylemeliyiz. Yine 2001’de de gişelerde rekor kıran ‘Harry Potter’ serinin ilk filmi. Gişelerde $975 milyon kazanan ilk Harry Potter filmi, Harry Potter’ın Hogwarts’taki ilk senesini anlatıyor. 


2000: MISSION: IMPOSSIBLE II


‘Misson: Impossible’ filminin devamı olan ‘Impossible II’ dünya genelinde gişelerde $546 milyon elde etti. Impossible Missions Force’un üyesi olan Ethan Hunt, Sydney’e bir terör organizasyonunu durdurmak için gidiyor. Tom Cruise ve Thandie Newton gibi isimlerin başrolde olduğu film 2000 yılının en çok izlenen filmi ünvanına sahip. 


1999: STAR WARS EPISODE I: THE PHANTOM MENACE


Dünya genelinde $924 milyon gişe geliri elde eden ‘Star Wars Episode I: The Phantom Menace’ filmi, Daisy Ridley, John Boyega ve Adam Driver’dan önce Star Wars serisini canlandırma denemesiydi. 1999 rekortmeni olan yeni Star Wars uyarlaması, serinin ne kadar özlendiğini kanıtlamış oldu. 


1998: ARMAGEDDON


Liv Tyler, Bruce Willis, Ben Affleck ve Steve Buscemi gibi isimlerin yer aldığı bilim kurgu filmi ‘Armageddon’ dünya genelinde $554 gelir elde etti. NASA astronotlarının dünyaya çarpmaya hazır bir asteroid ile mücadelesini anlatan film 1998’in en çok izlenen filmi ünvanına sahip. 


1997: TITANIC


Dünya genelinde $1.9 milyar gelir elde eden ‘Titanic’ filmi hala izlenmeye devam ediliyor. Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’ın herkesi gözyaşlarına boğan ‘Titanic’ filmi gerçek bir hikayeden uyarlandı. Rekor kıran bir Oscar Ödül adaylığı bulunan ‘Titanic’ filmi gerçekten de izlemeye değer. 


1996: INDEPENDENCE DAY


Dünya genelinde $817 milyon gişe geliri elde eden ‘Independence Day’ filminde Will Smith ve Jeff Goldblum başrolde oynuyor. Amerika’yı bir uzaylı saldırısından korumaya çalışan karakterlerin hikayesini anlatan film, bilim kurgu kategorisindeki favoriler arasında. 


1995: DIE HARD WITH A VENGEANCE 


Dünya genelinde $366 milyon gişe geliri elde eden ‘Die Hard with a Vengeance’ filmi, serinin üçüncü filmi. Bruce Willis’in başrolde yer aldığı aksiyon filmi John McClane’in maceralarını anlatıyor. 


1994: THE LION KING


Geçtiğimiz sene canlı aksiyon versiyonu çekilen ‘The Lion King’ filminin orijinali 1994’te gişe rekorları kırmıştı. Dünya genelinde $763 milyon gelir elde eden ‘The Lion King’ animasyon filmi en sevilen Disney filmleri arasında. 


1993: JURASSIC PARK


Dünya genelinde $913 milyon gişe geliri elde eden ‘Jurassic Park’ filmi John Hammond’un dinazor klonların olduğu bir park açması ile başlıyor. Laura Dern, Sam Neill, Jeff Goldblum gibi isimlerin başrolde olduğu macera filmi, bir nesli dinazor tutkunu yapmıştı!


1992: ALADDIN


Geçtiğimiz senelerde yine canlı aksiyon olarak çekilen ‘Aladdin’ filminin animasyon versiyonu herkes için ayrı bir yerde tutuluyor. Disney animasyon filmleri arasında favoriler arasında yer alan ‘Aladdin’ animasyon filmi gişelerde $504 milyon gelir elde ederek 1992’nin en çok izlenen filmi olmuştu. Robin Williams’ın lamba cini seslendirmesi ile unutulmaz klasikler arasına yerleşen ‘Aladdin’ hala izlenmeye doyulmayan filmlerden biri. 


1991: TERMINATOR 2: JUDGEMENT DAY


Dünya genelinde $517 milyon gişe geliri elde eden ‘Terminator 2: Judgement Day’ filmi serinin ikinci filmi. Sarah’nın oğlu John Connor’u öldürmek için görevlendirilen Terminator’un hikayesini izlediğimiz filmde Arnold Schwarzenegger başrolde oynuyor. 


1990: GHOST


Unutulmaz bir klasik! ‘Ghost’ filminin adına aldanmayın bu film hayaletler hakkında korkunç bir film değil. Yılların eskitmediği bir romantik dram türünde olan ‘Ghost’ filminde Patrick Swayze, Whoopi Goldberg ve Demi Moore başrollerde oynuyor. Aynı anda güldüren ve ağlatan ‘Ghost’ filmi dünyanın çömlekçiliğe karşı vizyonunu değiştirdi diyebiliriz! Dünya genelinde $506 milyon gelir elde eden ‘Ghost’ filminde her oyuncunun performansı göz dolduruyor.