SOSYAL İZOLASYONDA DOĞUM GÜNÜ KUTLAMAK

Evde doğum günü kutlama fikirleri…

Doğum gününüz sosyal izolasyon dönemine mi denk geliyor? Üzülmeyin! Yapabileceğiniz birçok aktivite var. Evet… Biliyoruz arkadaşlarınızın ve ailenizin olduğu kocaman bir parti düzenlemek kulağa harika geliyor. En sevdiğiniz restoranda, eğlence mekanında veya evde vereceğiniz kalabalık bir partinin planlarını yaptıysanız maalesef şimdilik bu pek de mümkün görünmüyor. Kendinizi gönüllü ev karantinasına aldığınız COVID-19 salgınında fiziksel kalabalık ve partiler uygun olmasa da dijital kalabalıklarda hiç sakınca yok! Yeni normalimize adapte olmaya çalıştığımız şu günlerde, dijital toplantılar ve görüntülü konuşmalar yeni buluşma yöntemimiz haline geldi. Doğum gününüzü evde tek başına kutladığınız için depresyon haline girmenize gerek yok. Belirsizliklere rağmen yaşamak çok güzel bir şey ve bu kutlanmalı! Eğer doğum gününüz yaklaştıysa sosyal izolasyona uygun bir kutlama planı için aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz…

YATAKTAN ÇIKMAMA LÜKSÜ


Yatakta kahvaltı? Hatta yatakta öğle ve akşam yemeği! Tüm bunlar sosyal izolasyonda üstelik doğum gününüzse geçerli sayılabilir. Doğum gününüzü COVID-19 salgının gölgesinde kutlamak zorunda kaldıysanız, iyi haber: giyinip süslenmek zorunda değilsiniz! Tabii istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz… Ama normal bir iş gününde hayalini kurduğunuz yataktan çıkmama fikri doğum gününüzde kendinize hediye edebileceğiniz en güzel şey olabilir. En güzel geceliğinizi ve pijamanızı giyerek ‘Zemin Lava’ oyununu oynayabilirsiniz. Kısacası, yataktan çıkıp yere basmak yok! 

DİJİTAL PARTİLERDoğum gününüzü arkadaşlarınızla ve ailenizle en sevdiğiniz restoranda kutlamak harika bir fikir olurdu! Ancak elimizde olmayan sebeplerden dolayı bu pek de mümkün değil. Tüm gün oturup “Neden ben?” diye dizlerinizi dövmek yerine yeni normalinize alışıp hayalinizdeki partiyi dijital ortama taşıyabilirsiniz. Özellikle Houseparty ve Zoom gibi birçok kişinin katılabileceği görüntülü konuşma uygulamaları ile eğlenceli (dijital) bir ev partisi verebilirsiniz. Arkadaşlarınızın giyinip süslenmesini isteyip, görüntülü konuşma üzerinden dans edebilir ve oyunlar oynayabilirsiniz. Üstelik daha en iyi kısmını söylemedik: Ev partilerinin yarattığı dağınıklık konusunda endişelenmenize hiç gerek yok!

EN SEVDİĞİNİZ ŞEYLERİ YAPINBrad Pitt hayranı mısınız? (Kim değil ki!) O zaman kendinize bir Brad Pitt filmleri maratonu hazırlayın. Uzun ve rahatlatıcı bir köpük banyosu hayali mi kuruyorsunuz? Kendinizi şımartmanın tam zamanı! Kocaman bir paket çikolata bitirmek için neden mi arıyorsunuz? Doğum gününüzde her şey mümkün. İnsanların içinde çılgın dansınızı yapamıyor musunuz? Sosyal izolasyonda bireysel bir doğum günü partisi aradığınız çözüm! Uzun lafın kısası, sizi mutlu eden her şeyi evde geçirdiğiniz doğum gününe sığdırabilirsiniz. 


(EVDE) DOĞUM GÜNÜ YEMEĞİ


Sosyal izolasyonda herkesin en çok yaptığı şeylerden ikisi: yemek yapmak ve yemek. Madem evden çıkamıyorsunuz ve muhtemelen birçok arkadaşınızdan uzaksınız… O zaman görüntülü konuşma üzerinden bir yemek düzenleyebilirsiniz. Tıpkı bir davet veriyormuş gibi masanızı mumlar ile süsleyin, en güzel yemek takımlarını çıkarın ve arkadaşlarınızı dijital olarak bu yemeğe çağırın. Evet… Kulağa biraz üzücü gelmiş olabilir! Ancak masanın başında görüntü olarak olsa da arkadaşlarınız veya aileniz varsa doğum günü yemeğinizden çok keyif alacağınıza eminiz. 

BİRİ İÇİN GÜZEL BİR ŞEY YAPIN

Doğum gününüze özel bir anlam katmaya ne dersiniz? Birçok ünlü doğum günlerinde hediye yerine bağış yapılmasını istiyor. Siz de sosyal izolasyon sürenizi dünyayı ve çevrenizi daha güzel bir yer yapmak için kullanabilirsiniz. Normalde doğum günü partinize, kıyafetinize veya yemeğinize harcayacağınız parayı başkalarına yardım ederek kullanabilirsiniz. Şu sıralar ülkemizde ve dünyada yardıma ihtiyacı olan birçok insan var. İşini kaybedenler, faturalarını ödeyemeyenler, maskeye ihtiyacı olan sağlık çalışanları veya market alışverişini yapamayan yaşlı komşunuz… Bu sene doğum gününüzde spontane bir iyilik veya bağış yapın. 

HİÇBİR ŞEY OLMASA BİLE PASTA VAR!Doğum günlerinin dışında bile pastalar modunuzu yükseltmeye yetebilir. Doğum günü pastanızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşıp mumları üflerken ve pastayı keserken toplu fotoğraflar çekmek çok güzel olsa da bu sene muhtemelen bu olmayacak… Ama unutmayın ki, bir pasta her şeyi güzelleştirebilir. Sosyal izolasyonun iyi yanı da pastayı paylaşmak zorunda olmamanız. Doğum gününüzde kalorileri bir kenara bırakın ve pastanızın tadını doyasıya çıkarın!