TAROT KARTI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sizinle konuşacak tarot kartlarını bulun!

Fotoğraf: @angiebanicki

Tarot dünyasında tamamen yeniyseniz, ilk kez tarot kartlarını satın almak biraz göz korkutucu olabilir. İlk tarot destenizin hediye olması gerektiğine dair bir mitoloji var, ancak çoğumuz ilk tarot destelerimizi kendimiz alarak bu geleneğe karşı çıktık. Peki, bu manevi bir yolculuğa başlarken, sizin için en iyi tarot kartlarını nasıl bulursunuz? Tarot desteleri hakkında tüm detaylar için okumaya devam edin.

Tarot, basitçe söylemek gerekirse; geleneksel olarak fal ile ruhsal ve psikolojik iç gözlem için bir araç olarak kullanılan görüntüleri betimleyen 78 kartlık bir destedir. Yüzyıllardır varlar, ancak özellikle pandeminin son bir buçuk yılında giderek daha fazla akım haline geldiler.

Tarot, hangi deste ile çalıştığınıza bağlı olarak, ruh için çok aktif ve heyecan verici olabilen bir dizi resimdir. Şu anda toplu olarak tarotla ilgilenmemizin çok mantıklı çünkü gerçeklerimizi anlamlandırma ve anlama yeteneğimize erişmemiz gerekiyor.

Tarot'un 1400'lerde Kuzey İtalya'dan geldiğine yaygın olarak inanılıyor, ancak birçok Asya ve Afrika kültürünün bugün bildiğimiz şekliyle tarota katkıda bulunduğunu söyleniyor. Oyun kartlarının 1300'lerde Çin'de ortaya çıktığı; Moğol İmparatorluğu'nun Mısır'ı ve Akdeniz'in çoğunu yönetirken onları batıya getirdiği söyleniyor. Kuzey Afrika ve Avrupa arasındaki ticaret sayesinde, her kültürün parçaları tarot oluşturmaya başlamış. Ancak Hristiyan ve Avrupa sembolizmi sıkışıp kalmış. 18. yüzyılın sonlarında, okült çevreler tarotu bir kehanet biçimi olarak kullanmaya başladı. Melekler ve şeytanlara iletişim kurmanın gerçekleştirmenin bir yoluydu. Artık insanlar için daha çok psikolojik yönelimli bir araç gibi görünüyor.

Tarot destesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yeni tarot destenizi seçerken düşünmek isteyeceğiniz birkaç şey var. İstediğiniz kart türlerine karar verirken; vereceğiniz kararların çoğu, tarot okuma konusundaki anlayışınıza ve deneyiminize bağlı olacaktır.

Ayrıca kartlarınızı kişisel kullanım için mi yoksa müşteriler için mi kullanmak istediğinizi düşünmek isteyeceksiniz. Tarot kartlarınızı kendi kişisel okumalarınız için kullanmak istiyorsanız, her kartın anlamını anlamanıza yardımcı olacak bir rehber kitapla birlikte geldiği sürece, görünüşünü beğendiğiniz herhangi bir desteyi seçebilirsiniz. Müşteri okumaları için kullanmak üzere bir tarot destesi arıyorsanız, kartları sezgisel ve kolay bir şekilde okuyabilmeniz önemlidir. Bu, kartların görüntüleri ile gerçekten bağlantı kurabilmeniz ve aynı zamanda anlamlı olan ve müşterilerinizle bağlantı kuran bir hikâye oluşturabilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Görüntü ile bağlantı
Bir destenin güzel görünmesi, her zaman sizin için iyi bir deste olacağı anlamına gelmez. İçgüdülerinizi dinleyin, görüntüler sizi heyecanlandırıyor ve size ilham veriyor mu?

Görüntü, bir tarot destesinin en önemli yönlerinden biri olabilir çünkü kartlardaki resimlerle bağlantı kuramazsanız anlamlarını yorumlamakta çok zorlanabilirsiniz. Okuduğunuz kartlar sizi heyecanlandırmalı, bu nedenle her zaman güzel görünen ve sizde yaratıcılığa ilham veren kartları seçebilirsiniz.

Tasarım, kartların önemini yansıttığından, satın almadan önce destelerin görüntülerini araştırmanızı öneriyoruz. Görüntüyle bağlantı kurabilmek çok önemli… Kendinizi içinde bulduğunuz ve size doğru aynayı sunan bir desteyi seçin.

Destelerin anlamları ve yorumları
Deste seçimini daraltmak için takip edilecek üç ana sistemden birini seçebilirsiniz. Rider-Waite, yeni başlayanlar için en yaygın ve iyi olanıdır. Tarot de Marseilles, İtalya'nın en eskisidir ve son olarak, Thoth ve Altın Şafak okült etrafında merkezlenir. İlk destenize hediye edilmesi gereken efsaneyi görmezden gelin ve kendiniz için bir tane satın alın. En önemli şey, size hitap eden sanatla dolu bir deste bulmak…

Rider Waite Tarot Destesi
Tarota yeni başlıyorsanız ve daha önce bir tarot destesine bile rastlamadıysanız, kendinize Rider Waite tarot destesi almanızı önerebiliriz… Bu deste ve görüntüler, çoğumuzun popüler kültür boyunca görmüş olacağı şeylerden oluşuyor. Rider Waite görüntüler, son derece ayrıntılı ve çok detaylı okumalar vermek için kullanılabilecek birçok gizli ipucu ve anlam içerirler.


Kartların farklı anlamlarını anlamanıza yardımcı olmayı amaçlayan yüzlerce kitap var, ancak bunların çoğunun Rider Waite anlamlarına odaklandığını ve yalnızca aynı anlamları takip eden tarot desteleri için geçerli olduğunu unutmayın.

Thoth Tarot Destesi
Thoth Tarot destesi, muhtemelen klasik Rider-Waite güvertesine en ünlü alternatiftir. Sembolizm ve çarpıcı görüntülerle dolu çarpıcı kartlar... Thoth Tarot, Aleister Crowley'nin talimatlarına göre Lady Frieda Harris tarafından boyanmış bir tarot destesidir. Crowley, bu desteye Thoth'un Kitabı olarak atıfta bulundu ve ayrıca 1944’te deste ile kullanılmak üzere bu isimde bir kitap yazdı. Destenin çizimleri, Crowley'nin bilim ve felsefe ve çeşitli okült sistemler (The Book of Thoth'da ayrıntılı olarak açıklandığı gibi) dâhil olmak üzere birçok farklı disiplinden görüntüleri birleştirmesine dayanan sembolizme sahiptir.

Thoth destesi, başka bir klasik Tarot destesi olarak kabul edilir. Ancak bu desteyi kullanırken tarot hakkında önceden bilgi sahibi olmak yardımcı olabilir. Temel bir tarot destesidir, ancak kendi stili ve mesajları vardır. Rider-Waite destesine alışkınsanız, bazı bariz farklılıklar göreceksiniz.

Tarot de Marseilles Tarot Destesi
Tarot de Marseilles, 13. yüzyılda ortaya çıkan ve 17. yüzyılda Fransa'da tamamlanan mistik bir sistemdir. Başından beri kartlar, bu güne kadar sihir araştırmaları, kehanet ve meditasyon için popüler bir şekilde kullanıldı. Bu desteler, 17. ve 18. yüzyıllarda Fransa'da tarot kart oyunları oynamak için çok popüler olan ve bugün hala üretilmekte olan, 78 kartlı İtalyanlara uygun standart bir tarot destesi modelidir. Muhtemelen Fransa, İsviçre ve Kuzey İtalya'nın çoğuna yayılmadan önce Milano'da yaratılmıştır. Daha sonraki birçok tarot paketinin türetildiği bir modeldir. Adı bazen Tarot of Marsilya olarak yazılır, ancak Uluslararası Oyun Kartı Derneği tarafından önerilen isim Tarot de Marseilles'dir, ancak iki İngilizce ismi alternatif olarak kabul eder.

Tarot De Marseille standardına göre deste basit bir Minor Arcana görüntü sistemine sahiptir. Kullanımı sadece resimlere ve sembollere değil; çoklu algoritmalara dayanır. Okumada daha az pratik yapan tarot okuyucuları, bilgi katmanlarının derinliği nedeniyle Marsilya standartlarına göre daha az karmaşık destelere bakabilirler.

Tüm tarot destelerinin aynı anlama gelmediğini unutmayın, bu nedenle bir destenin anlamlarını öğrendiyseniz, bu bilgi her zaman yeni bir deste için geçerli olmayabilir. Yeni tarot kartlarınızla sıfırdan başlamanız gerekip gerekmediğini satın almadan önce kontrol ettiğinizden emin olun.

Kartların kalitesi
Kaliteli tarot kartları kalın olmalı, karıştırılması kolay olmalı ve lamine edilmişlerse çok kaygan olmamalıdır. Çok kalın, mat ve güzel bir bitişe sahip olan kartlar, ömür boyu dayanır. Bu kalitede kartların üzerindeki çizimler, oldukça soyut olabilir  bu nedenle tarot okumaya biraz daha alışkın olanlar içindir. Özellikle de sizi sonsuza kadar götürecek bir desteye yatırım yapmak istiyorsanız, kartlarınızın kalitesi çok önemlidir.

Yeni bir tarot destesi alma zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?
Kendinize yeni bir tarot destesi almayı düşünüyorsanız, o zaman bu sizin işaretiniz! Tarotta tamamen yeniyseniz, derinlere atlamanızı, kendinize bir deste almanızı ve kartları öğrenmek için kendiniz için basit 3 kartlı tarot okumaları yapmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Zaten bir desteniz varsa ve biraz daha etkileyici veya hoşgörülü bir şey arıyorsanız, daha kalın ve kaliteli kartlara yatırım yapabilirsiniz.

Deste türleri
Artık Hello Kitty'den film karakterlerine kadar seçim yapabileceğiniz binlerce tarot destesi türü var. Geleneksel bir deste, arketipsel görüntüler olan 22 Büyük Arkana'ya sahiptir. 56 Küçük Arkana kartı, 16 Mahkeme veya Kişilik kartı vardır; Krallar, Kraliçeler, Prensler ve Sayfalar, tıpkı modern oyun kartları gibi. Dört element veya takım vardır: Ateş, Toprak, Hava ve Su, her birinde 10 kart bulunur. Doğal olarak negatif kartlar yoktur.

Deste ile çalışmanın birçok yolu vardır. Sezgisel olarak ona çekilerek kendi destenizi seçmelisiniz. Kabala, hayat ağacı, renk skalaları, İbrani harfleri, numeroloji, yollar, sembolizm, simya, astroloji, mitoloji ve her bir kartla doğrudan meditasyon yapmayı öğrenme dahil olmak üzere öğrenilecek katman katman sistemler vardır. Ne kadar çok katman öğrenirseniz, bilginiz ve tarot kartı anlamlarına ilişkin içgörünüz o kadar derin olur.

Deste seçimi arasında kalırsanız birden fazla yatırım yapmayı deneyin. Tahminleri ortadan kaldırın. Üç ya da dört deste alın ve hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verin. Başka bir tüyo mu? Satın almadan önce bir desteyi deneyimleyin. Gerçekten ne istediğinizi bu şekilde biliyorsunuz.

Nereden başlamalısınız?
Sonuçta, bu kişisel bir yolculuk…  Başlamak için tek doğru deste yoktur. Herkes farklı kartlar ile bağlantı kuracaktır. Kelimenin tam anlamıyla “sizinle konuşacak olanı” arayın.elle.com.tr'de Tarot Falı'nıza bakabilirsiniz.

TAROT FALI BAK