'THE HANDMAID'S TALE' DÖRDÜNCÜ SEZON HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Yeni sezonun ilk fragmanı yayınlandı!

Margaret Atwood'un aynı adlı romanından uyarlanan Hulu'nun ‘The Handmaid's Tale’ serisinin dördüncü sezonunun yolda olduğunu öğrendiğimizden beri heyecanımızı gizleyemiyoruz! Emmy'ye aday gösterilen dizi 28 Nisan 2021'de bir gecikmenin ardından ve biraz kısaltılmış bir sezonla ekranlara geri dönecek.


Pandemi sebebiyle Mart 2020’de yeni sezon çekimlerine ara veren ‘The Handmaid’s Tale,’ Deadline’ın haberine göre 13 yerine 10 bölümlük bir sezon ile karşımıza çıkacak. Şovun yapımcısı, sezonun kısaltılmasının ‘%100 kreatif nedenlerden’ olduğunu söyleyerek, hikayenin çok daha mantıklı ilerlediğini belirtti. Geçtiğimiz Haziran ayında izleyiciler Elisabeth Moss'un düzinelerce çocuğu Gilead'den Kanada'daki güvenli bir yere taşımak için hayatının mücadelesini verdiğini görmüştü. Bir sonraki sezonun nereden başlayacağı ve hangi yeni oyuncu gruba katılacağı hakkında bildiğimiz her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

FRAGMAN YAYINLANDI MI?

‘The Handmaid’s Tale’ serisinin dördüncü sezonunun ilk görüntüleri geçtiğimiz Haziran ayında yayınlanmıştı. Birkaç yeni çekim ve önceki sezonlardan montajlar ile bir araya gelen fragmanda June karakterinin “Dinlenemiyorum. Kızlarım daha iyisini hak ediyor. Hepimiz daha iyisini hak ediyoruz. Değişim kolay gelmiyor. Bu savaş kendi kendine kazanılmayacak” dediğini duyuyoruz. Aynı fragmanda ise Komutan Joseph Lawrence (Bradley Whitford) da benzer bir şekilde, “Önümüzdeki birkaç hafta içinde olacaklar bu ülkenin geleceğini belirleyecek” diyor. 


Üçüncü sezonun ardından The Hollywood Reporter’a röportaj veren Miller, “Hannah olmadan gitmeyecek,” diyerek June’un motivasyonunu söylemişti. Aynı zamanda sezonun sonunda gerçekleşen olaylara değinen Miller, “Gilead’ı düşünecek olursak, bu çocuklar kanunların altında. Başka ailelerdeler ve ebeveynleri var. Onların bakış açısına göre, evlat edindiniz ve çocukları ülke dışına uçurdunuz ve bazıları ülke dışından değil… Yani, onların bakış açısından Gilead, bunun üzerine savaşmaya hazır olacak,” demişti. 


25 Şubat’ta ful bir fragman yayınlayan Hulu, dördüncü sezon hakkında, “Önümüzdeki 10-bölümlük sezonda June (Elisabeth Moss) korkusuz ve asi bir lider olarak Gilead’a karşı mücadele ediyor. Ancak aldığı riskler, beklenmedik ve tehlikeli yeni zorluklar getiriyor. Adalet ve intikam arayışı, onu tüketmek ve en değerli ilişkilerini yok etmekle tehdit ediyor” dedi. 

ÜÇÜNCÜ SEZON NASIL BİTMİŞTİ?

June’un 3. Sezondaki yolculuğu, taşınmak ve kızı Hannah’ya bakmak ile ilerliyordu. Bu amacı daha sonra Gilead’daki tüm çocuklara ve Marthas’ın Kanada’ya kaçmasına yardım etmeye dönüşmüştü.  Ancak kaçış sürecinde June Komutan Winslow’u (Christopher Meloni) öldürmüş ve bu kavgada kendi de vurulmuştu. Ağır bir şekilde yaralanan June, Gilead’a geri dönmek zorunda kalmıştı. 


June’un Gilead’dan kaçamamasına üzüldüyseniz, yapımcı Miller, bunun hiçbir zaman senaryoda olmadığını söylemişti. “June’a söylenen her şey imkansızdı ama aynı zamanda imkanlıydı. Bunu Gilead’ı en derin noktasından vurarak kanıtlamış oldu,” diyen Miller, “Bence June’un canlı çıkmaya umudu yok, daha çok Gilead’ı yok etmek istiyor,” diye eklemişti. 

Bu arada, Alexis Bledel'in eski yardımcısı Emily, June'un yeni kızı Nichole ile Kanada'ya gitmişti. Eşi ve oğluyla yeniden bir araya gelmesine rağmen, yine de Gilead'da geçirdiği zamandan beri sarsıntılar yaşamıştı. Serena Joy (Yvonne Strahovski) de sezon sonunda öngörülemeyen engellerle karşılaşmış ve eşi Fred Waterford'u (Joseph Fiennes) Kanada'ya gitmeye ikna ettikten sonra kendi tutuklanmıştı. Serena ayrıca, Nichole'nin babasının Fred değil, June'un sevgilisi Nick (Max Minghella) olduğunu öğrenmişti.

DÖRDÜNCÜ SEZONUN YÖNETMENİ KİM?

Dördüncü sezonun çoğu gizem dolu! Ancak bilinen bir şey var, o da Moss’un yönetmenlik yapacağı! Kamera karşısından arkasına geçmeye hazırlanan Moss, dördüncü sezonun üçüncü bölümünü yönetecek. “Partnerlerim Bruce Miller ve Warren Littlefield’ın bana bu fırsatı verdikleri için ve tüm yapımcılarımızın, Hulu ve MGM’in desteğini aldığım çok heyecanlıyım,” diyen Moss, The Hollywood Reporter’a yaptığı açıklamaya, “Bu benim için çok anlamlı ve bu sorumluluğu çok ciddiye alıyorum. Son üç yıldır bu şovu yönetmek ve yapımını üstlenmek çok güzeldi ve yönetmenlerimizden çok şey öğrendim. Bu yeni perspektiften iş arkadaşlarımla çalışmayı denemek için sabırsızlanıyorum çünkü dünyadaki en iyi oyuncu kadrosuna ve ekibe sahip olduğum için şanslıyım. Tek engelim, duyduğum kadarıyla başroldeki oyuncu çalışırken inanılmaz derecede talepkar olabilir. Bana şans dileyin,” diye ekleyerek kendini tiye aldı. 


DÖRDÜNCÜ SEZONDA YENİ İSİMLER VAR MI?

Moss, Bledel, Fiennes, Strahovski, Minghella, Whitford, Samira Wiley, Ann Dowd, O-T Fagbenle, Madeline Brewer ve Amanda Brugel gibi birçok oyuncu dördüncü sezon için ekranlara geri dönüyor. Üçüncü sezonda Mark Tuello karakterini canlandıran Sam Jaeger ise bundan sonra ‘The Handmaid’s Tale’ serisinin devamında da yer alacak. 

Dördüncü sezonda kadroya dahil olan yeni isimler de var! Daha önce ‘Gifted’ ve ‘The Haunting of Hill House’ gibi yapımlarda yer alan McKenna Grace, Deadline’ın haberine göre Komutan’ın genç eşi Mrs. Keyes karakterini canlandıracak. 

DÖRDÜNCÜ SEZON NE ZAMAN YAYINLANACAK?


Variety’nin haberine göre dördüncü sezonun orijinal olarak Sonbahar 2020’de vizyona girmesi gerekiyordu. Ancak birçok prodüksiyon gibi pandemi sebebiyle ertelenen ‘The Handmaid’s Tale’ serisi planlananın aksine Nisan 2021’de yayınlanacak. “Bir televizyon serisi İnsanların hayatından daha değerli değil,” diyen Moss, “Herkes sete geri dönmek istiyor çünkü yaptığımız işi çok seviyoruz ve aynı zamanda ailelerine ve kendilerine bakması gereken insanlar var. Yapımcılarımız ekibimiz için bir fon açtı, tüm bunlar cebimizden çıkıyor ve büyük şirketler ile alakası yok. Buna çok fazla para yatırdık ve ekibimize bu süreç boyunca destek olduk. Ama her şeyi güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapmamız gerekiyor ve bunu çözmeye çalışıyoruz. Tüm bunlar çok yeni, hepimiz aynı gemideyiz,” diye ekleyerek, ertelenen çekim tarihleri hakkında konuşmuştu. 


Deadline’ın haberine göre serinin dördüncü sezon çekimleri Eylül’ün ortasında Toronto’da devam etti. Bruce Miller’ın Şubat ayında yaptığı konuşmaya göre, dördüncü sezon için en zorlayıcı şeylerden biri Kanada’daki 14-günlük karantina olmuş. “Bazı insanları bölümlerden ayrı tutmak zorunda kaldık çünkü takvimlerinde yer yoktu,” diyen Miller, “Sahnelerde ve mekanlardaki kişi sayılarını azalttık, nerede çekeceğimiz çok problem oldu çünkü istediğimiz şeylere ulaşmak çok daha zordu. Bazen kameranın önünde beş kişi oluyordu bazen ise kameranın önünde 20 kişi oluyordu. Bu yüzden tüm sezon boyunca senaryoda ve hikayede değişimler yapmak zorunda kaldık,” diye ekledi. 

DÖRDÜNCÜ SEZONDA FİNAL Mİ YAPILACAK?

‘The Handmaid’s Tale’ serisinin hayranlarına İyi haber! Pandemi sebebiyle çekimler ertelense de ‘The Handmaid’s Tale’ serisini son görüşümüz olmayacak. Yeni sezonların yanı sıra başka bir seri planlayan Hulu, Atwood’un 2019’da yazdığı bir başka romandan uyarlanıyor. “Dördüncü sezonun final olmasını planlamadık ama aynı zamanda bizi 15 sene ileri götüren Margaret Atwood’un kitabı ‘The Testaments’ için de planlarımız var,” diyen yapımcı Warren Littlefield, “Dördüncü sezonda biteceğini görmüyoruz ama dürüst olmak gerekirse kesin bir kararımız yok. Ancak bence çıtayı yüksek tutmak istiyoruz ve seyircileri daha fazla isteyerek bırakmak kötü bir fikir değil ve böylece ‘The Testaments’ uyarlamasına ilgi çekebiliriz,” diye eklemişti.