‘THE IDOL' HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

İlk gösterim Cannes Film Festivali’nde yapılacak…

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 20 Nisan 2023
‘THE IDOL' HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY HBO

Müzik sektöründe rekorlara koşan ve daha sonra Super Bowl performansı ile sosyal medyaya hükmeden The Weeknd, yeni bir kariyer yoluna ilerliyor: televizyon! Gerçek adı Abel Tesfaye olan The Weeknd, HBO’nun yeni ‘The Idol’ serisinde başrol oynamanın yanı sıra aynı zamanda senarist ve ‘Euphoria’ serisinden tanıdığımız Sam Levinson ve Reza Fahim ile birlikte yapımcı koltuğunda oturuyor. 

Lily-Rose Depp’in de yer aldığı ‘The Idol’ serisi "Hollywood'un en kalitesiz aşk hikayesi" olarak lanse edilirken, The Weeknd esrarengiz bir tarikatın lideri olan ve Los Angeles’ta bir kulübün sahibi olan karaktere hayat veriyor. The Weeknd’in karakteri, kulüpte sahne alan Lily-Rose Depp’e aşık oluyor. 


HBO'nun Haziran'daki galasından hemen önce IndieWire’nı haberine göre dizinin planlanan vizyon tarihi değişti. Henüz sınırlı detay olsa da ‘The Idol’ serisi hakkında bildiklerimizi aşağıda görebilirsiniz…

‘THE IDOL’ NE ZAMAN VİZYONA GİRECEK?

4 Haziran, Pazar günü HBO üzerinden vizyona girecek olan seri aynı zamanda HBO Max’te yayınlanacak. Cannes Film Festivali’nde de gösterim hakkı kazanan ‘The Idol,’ 16-27 Mayıs arasında Cannes’da ön gösterimde olacak. 

KADRODA KİMLER VAR?

Depp ve Tesfaye’nin yanı sıra seride birçok ünlü isim var! Blackpink grubunun üyelerinden Jennie Kim, ‘The Idol’ serisi kadrosunda yer alırken Rachel Sennott, Troya Sivan ve Dan Levy ise seride yer alacak isimler arasında. 

Kadroda yer alan diğer isimler ise: Melanie Liburd, Tunde Adebimpe, Steve Zissis, Elizabeth Berkley Lauren, Nico Hiraga, Anne Heche, Juliebeth Gonzalez, Maya Esher, Tyson Ritter, Kate Lyn Shell, Liz Sierra ve Finley Rose Slater. 

SERİNİN FRAGMANI VEYA TEASER FİLMİ YAYINLANDI MI?

The Weeknd, serinin ilk teaser filmini 16 Temmuz 2022’de MetLife Stadium’daki konserinde paylaşmıştı. 


Daha sonra 21 Ağustos 2022’de HBO serinin ikinci teaser filmini paylaştı. 


Serinin üçüncü teaser filmi ise 6 Ekim, 2022’de paylaşıldı. 


SERİNİN YAYIN TARİHİ NEDEN DEĞİŞTİ?

Nisan 2022’de HBO’nun Deadline’a verdiği demeçe göre ‘The Idol’ serisi yeni kreatif yönelimi sebebiyle orijinal tarihini erteledi. “‘The Idol'ün yaratıcı ekibi, seri için vizyonlarını oluşturmaya, iyileştirmeye ve geliştirmeye devam ediyor ve yeni bir yaratıcı yön üzerinde anlaştılar. Yapım, diziye bu yeni yaklaşıma en iyi şekilde hizmet etmek için oyuncu kadrosunu ve ekibini buna göre ayarlayacak. Yakında daha fazla bilgi paylaşmak için sabırsızlanıyoruz,” diyen HBO’nun paylaşımından sonra tüm bölümleri çekmesi beklenen yönetmen Amy Seimetz, projeden ayrıldığını duyudu. Kadroda yer alan Susanna Son da Seimetz gibi projeden ayrıldığını açıkladı. 

Deadline’ın haberine göre şovun kreatif yönünden mutlu olmayan Tesfaye, serinin çok fazla kadın bakış açısına odaklandığını düşünüyordu. Ancak IndieWire’ın haberine göre Depp’in karakterinin her zaman serinin merkezinde olması gerektiği düşünülüyordu. Depp’in karakterinin merkezde olduğunu düşünen Tesfaye’nin birçok bölüm için yeniden çekim talep ettiği söylendi. 

PERDE ARKASINDA GEÇEN DRAMALAR NEDİR?

1 Mart'ta Rolling Stone, ‘The Idol’ serisindeki prodüksiyonun "çılgınca, iğrenç bir şekilde raydan çıktığını" belirtmişti. Ekip üyeleri ve şov hakkında bilgisi olan kişiler de dahil olmak üzere 13 kaynağa atıfta bulunan Rolling Stone, seride gecikmeler, yeniden çekimler, bütçe sorunları ve çok sayıda son dakika komut değişikliği olduğunu ve deneyimin oldukça “berbat” olduğunu eklemişti. 

Seimetz'in ayrılmasının ardından Levinson yönetmenliğe geçtiğinde, daha müstehcen içerikler ile birlikte endişe verici bir yön değişikliği olduğu söylendi. Tüm söylentilere rağmen Lily-Rose Depp, Rolling Stone'a Levinson'ın şimdiye kadar birlikte çalıştığı "en iyi yönetmen" olduğunu ve "yaratıcı bir alanda hiç bu kadar desteklendiğini veya saygı duyulduğunu, benim girdilerimin ve fikirlerimin daha değerli olduğunu" hissetmediğini söylemişti. 

Levinson ve Tesfaye hikaye hakkında yorum yapmayı reddederken, Tesfaye daha sonra sosyal medyada "Rolling Stone sizi üzdük mü?” diye bir paylaşım yapmıştı. Medyada dolaşan tüm söylentilere cevap olarak Variety’e konuşan HBO, “İlk bölümlerin şovu ve yapımına ilişkin ilk yaklaşım ne yazık ki HBO standartlarını karşılamadı, bu yüzden bir değişiklik yapmayı seçtik. Süreç boyunca, yaratıcı ekip kendini güvenli, işbirliğine dayalı ve karşılıklı saygıya dayalı bir çalışma ortamı yaratmaya adadı ve geçen yıl ekip, hem yapımın hem de oyuncu kadrosunun ve ekibin çıkarına olduğunu düşündükleri yaratıcı değişiklikler yaptı,” dedi. 

Serinin hala bir “Feminen perspektife” sahip olduğunun altı çizilirken, Tesfaye Interview Magazine’e verdiği röportajda seri hakkındaki konuşmalara değinmişti. “Bazen insanların bunu ayırmasının zor olduğunu ve bazı insanların, bu doğru olmasa bile sizin hakkınızda fikir sahibi olmak istediğini anlıyorum,” diyen Tesfaye, "Bir sanatçı olarak herkesi memnun edemeyeceğinizi bilmelisiniz ve bunun işle birlikte geldiğini kabul etmelisiniz,” diye eklemişti. Eleştirilerin çekim ekibini ve kadroyu etkilediği için üzgün olduğunun altını çizen Tesfaye, “Başka insanlar etkinlendiği zaman biraz canım yanıyor. Film sektörü hakkında bunları öğreniyorum, bazı insanlar söylentiler başlatıyor ve diğer insanlar ise bundan zarar görüyor. Bu proje üzerinde birçok insan çok fazla çalışıyor,” demişti. 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.