ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İNŞAAT ATIKLARINI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

"İleri Dönüşüm Tasarım: İnşaat Atıklarından Heykel Tasarımına" öğrenci yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Haziran 2023
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İNŞAAT ATIKLARINI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) "Landscape and Art" dersi ve Türkiye'de faaliyet gösteren inşaat firması Benesta iş birliğiyle düzenlenen "İleri Dönüşüm Tasarım: İnşaat Atıklarından Heykel Tasarımına" öğrenci yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

"İleri Dönüşüm Tasarım: İnşaat Atıklarından Heykel Tasarımına" uluslararası öğrenci yarışması, bu yıl ilk olarak "molozlar yeniden sanatta can buluyor" temasıyla gerçekleştirildi. Yarışmanın ödül töreni, İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Aytaç, heykeltıraş Asaf Erdemli, Benesta Genel Müdürü Roksana Diker ve yarışmacı öğrencilerin katılımıyla Benesta Benleo Acıbadem'de yapıldı.

Peyzaj mimarlığı, endüstriyel tasarım, mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık disiplinlerinden 26 öğrencinin katılımı ile düzenlenen yarışma; teknik gezi, atölyeler ve eğitimler ile şekillendi. Benesta ofis ve şantiyesine yapılan ziyaretlerin ilki; tanışma, atık malzemelerin yerinde incelenmesi ve ilk fikirler üzerinden eskiz çalışmalarının yapılmasıyla gerçekleşti. Şantiyede gerçekleşen ikinci görüşmede ise Asaf Erdemli tarafından malzemelerin birleşime dair yürütülen uygulamalı çalışma yapıldı ve ofiste öğrencilerin tasarım çalışmalarının final sunumları yer aldı.

"Güvende hissetme" üzerine "anne karnı, doğa, kucaklama ve sakinlik" gibi kavramlardan yola çıkarak tasarlanan "Safe Place" isimli çalışmasıyla İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencisi Esra Balcı birincilik ödülünü kazandı. Benesta projesinin sunmayı vadettiği, doğayla bütünleşen ve rahat nefes alma yaklaşımından esinlenen "Sculpture of Relax" çalışmasıyla İTÜ Peyzaj Mimarlığı öğrencisi Melisa Yurdakul ikincilik ve "Merge" isimli çalışmasıyla İTÜ Peyzaj Mimarlığı öğrencisi Berra Kafalıer ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Doğanın kendine özgü ritmini ve sürekliliğini ifade eden "akış(flow)" kavramından yola çıkarak tasarlamış olduğu "Flow Sculpture" isimli çalışmasıyla İTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencisi Selin Kaya da dördüncülük ödülünü kazandı. 

Birinci olan eser Benesta Benleo Acıbadem'in Benleo Parkı’nda sergilenecek

Heykeltıraş Asaf Erdemli ise Benesta Benleo Acıbadem'de malzemeleri tanıdıklarını ve atık malzemeleri tek tek gezdiklerini belirterek, "Öğrencilerle bazı denemeler de yaptık. Kaynak yapmayı denediler. Bir workshop hazırladık onlar için. Malzemeleri nasıl kullanırız diye üzerinde örneklerin olduğu, dünyadaki birçok sanatçının bunu nasıl işlediği üzerinden sunumlar hazırladık. Kendileri bunlarla ilgili araştırmalar yaptılar ve beğendikleri örnekleri bize sundular." diye konuştu.

Öğrencilerin, Benesta Benleo Acıbadem'in ana fikrini anladıktan sonra bu çıkarımlardan bir proje geliştirmeye başladığını aktaran Erdemli, sözlerini şöyle tamamladı.

"Yaklaşık 3-4 hafta süren bir süreç bu. Bu süreç, eksiltmelerle, değişmelerle, hikayeyi daha doğru anlatabilecek, bu projeye daha uygun olabilecek ve kendi disiplinlerinde bakış açılarını ortaya koyabilecekleri bir projeye dönüştü. Sonrasında maketler başladı. Maketler üzerinden düşündükleri, çizimlerini yaptıkları, modelledikleri şeylerin maketlerde aslında o kadar da iyi olmadıklarını gördüler ve bunun üzerinden tekrar bir değişim başladı. Son olarak finallere geldiler. Yoğun bir ders programı oldu onlar için ama hızlıca bitirdik.

Bugün de ödül töreni yapıldı. Ödüller, firmanın yetkilileri, ben, bu projenin başındaki hocalarımla hep birlikte verilen bir karar. Bunlar içerisinden bir tanesini de finalize edip, gerçek ölçüleriyle, Benesta Benleo Acıbadem'in Benleo Parkı’nda, bu proje var olduğu sürece sergilenmek üzere fiziki olarak üretme kısmına geldik. Bunu da yine birinci olan arkadaşımın eseriyle birlikte yapacağız."SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.