W İSTANBUL’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR LEZZET VE SANAT İŞ BİRLİĞİ

W İstanbul, Executive Şefi Şafak Erten’in ödül kazandığı menüsünü, Cam Sanatçısı Derya Geylani’nin geri dönüştürülebilir bardaklarını sergilediği özel bir etkinlik düzenleyerek kutladı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 04 Ekim 2022
W İSTANBUL’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR LEZZET VE SANAT İŞ BİRLİĞİ

Akaretler’in sofistike ve özgür ruhu W İstanbul, Metro Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen; “35 Yaş Altı 3 Şef” Yarışması kazananlarından W İstanbul Executive Şefi Şafak Erten’in yarışmayı kazandığı sürdürülebilir menüsünü ilk kez özel bir kutlama ile sundu. “Sürdürülebilir Mutfak” temalı özel kutlamada W İstanbul’un iş birliği içerisinde olduğu Cam Sanatçısı Derya Geylani’nin otele özel tasarladığı geri dönüştürülebilir bardakları da sergilendi.W İstanbul Genel Müdürü Mustafa Bulmuş ev sahipliğinde otelin ikonik gizli bahçesi Secret Garden’da düzenlenen kutlama gecesine Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng de özel olarak katıldı.


Sinem Türüng, Şafak Erten, Derya Geylani, Mustafa Bulmuş

Mustafa Bulmuş, yaptığı açılış konuşmasında W İstanbul olarak sürdürülebilirliğe büyük önem verdiklerini belirtti. Executive Şefleri Şafak Erten’i bu müthiş başarısından dolayı kutlayarak sözlerine başlayan Bulmuş; “Sürdürülebilirlik odaklı bir otel olmanın en temel misyonlarında biri de sürdürülebilir bir mutfağa sahip olmanız. Mevcut menülerimizi daha sağlıklı ve sürdürebilir bir mutfak üzerine kurguladık. Mevsiminde tüketim, yerel üretime saygı, geleneksel tatların modern dokunuşlarla zenginleştirilmesi, Türk ve dünya mutfağının en iyi seçkileri benzersiz W İstanbul mutfağının temelini oluşturuyor. Menülerimizi oluştururken, coğrafi işaretli ürünleri sürdürülebilir mutfak üzerine kurgulayarak planlıyoruz.” diye bilgi verdi.

Metro Türkiye olarak Türk mutfağının değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalıştıklarını ileten Sinem Türüng’de; “Tüm bu çalışmalarımızda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alıyoruz. Atıksız mutfak ve gıda israfı; bu yıl bizim şirket olarak en önemli odaklarımızdan biriydi. Şef Şafak Erten ile de yollarımız bu çalışmalardan biri olan ilk kez gerçekleştirdiğimiz ’35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’ ile kesişti.  Bu yarışma ile en büyük amacımız, ülkemizin değerlerini sürdürülebilir mutfaklar yaratarak geleceğe taşıyacak, atıksız mutfak ve sürdürülebilirlik konusunda çalışan genç şef elçilerimizi keşfetmekti. Bugün geldiğimiz noktada Şafak Şef’in atıksız mutfağı daha da sahiplenerek kendi sürdürülebilir menüsüne imza atması ve sektör için somut bir örnek teşkil etmesini Metro Türkiye olarak çok önemsiyoruz.” dedi.


Malkara Biberleri, Avokado Kreması ve Lime eşliğinde Mercan & Avokado Ceviche
Karides Tozu, Karides Bisk ve Enginar Püreli Pancar Cipsi eşliğinde Ağır Ateşte Pişirilmiş Siyez Bulgur Güveci
Karamelize Limon ve Kahveli Özel Tatlı

W İstanbul Executive Şefi Şafak Erten’in sıfır atık disiplinine uygun olarak sürdürülebilir trendlerle hazırladığı ödüllü menüsünde; “Malkara Biberleri, Avokado Kreması ve Lime eşliğinde Mercan & Avokado Ceviche”, “Türk Kahvesi ile Marine Edilmiş Renkli Domatesler ve Salatalık Sorbet ile sunulan Stracciatella” (kapak fotoğrafında), “Karides Tozu, Karides Bisk ve Enginar Püreli Pancar Cipsi eşliğinde Ağır Ateşte Pişirilmiş Siyez Bulgur Güveci” ve “Karamelize Limon ve Kahveli Özel Tatlı” yer aldı. Şafak Erten hazırladığı imza tabaklar ile sürdürülebilir pişirme ve yemek israfının azaltılması konularına da değindi.

Çağdaş cam sanatçısı Derya Geylani’nin W İstanbul iş birliği ile tasarladığı geri dönüştürülebilir bardak tasarımları da bu kutlama yemeğinde birlikte sunuldu. W İstanbul ikramlarında kullanılan şişelerden dönüştürülerek üretilen bardaklar, şehrin merkezine gizlenmiş̧ Secret Garden’dan ilham alan fonksiyonel sanat nesneleri olarak; tat, koku, renk ve dokunma duyularını birbirleri için birer metafor olarak kullanıldı. Geylani’nin W İstanbul’da özel olarak sergilemeye devam edeceği sınırlı sayıda tasarladığı bardakların yanı sıra daha fazla tüketmeden üretilerek W İstanbul outletlerinde de özel olarak kullanılması planlanıyor.

Doğa’ya saygı felsefesinden hiçbir zaman vazgeçmeyen Şef
Türk mutfağının ilham veren yetenekli genç şeflerinin, sürdürülebilirliği mutfaklarının ana disiplini haline getirme amacıyla yarıştıkları yarışmanın kazananlarından biri de W İstanbul Executive Şefi Şafak Erten oldu. Şafak Erten’in ödülü kazanmasında en büyük etken; gastronomi üzerine aldığı eğitim, mutfak deneyimi, atıksız reçetelerdeki yaratıcılığı ve tekniği ile Türk mutfağı ile olan ilişkisi idi. Şafak Erten de yarışma ödülü olan Metro’nun Prag’da bulunan Makro Akademisi’nde eğitimini tamamladı. Prag’da Michelin restoran ziyareti ve şef buluşmaları ile uluslararası çok önemli bir tecrübe de kazanmış oldu.


Derya Geylani’nin geri dönüştürülebilir bardak tasarımları

Yaşamın kendisinden ilham alan Cam Sanatçısı

Derya Geylani  “Fear Chair” adlı tasarımı ile “A’ Design Awards” yarışması ödülünü kazanan bir cam sanatçısı. Geylani, 2014 yılında uluslararası cam yarışması “European Glass Experience” yarışmasında finale kalan eserini İspanya, Portekiz ve İtalya’da da sergiledi. İspanya cam müzesi Fundacion Centro Nacional del Vidrio, La Granja’ nın müze koleksiyonunda eseri bulunan Geylani, öğretim görevlisi olarak Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü ve Marmara Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.