WICKED MÜZİKAL FİLMİ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Ariana Grande ve Cynthia Erivo 'Wicked' cadıları olarak hazır!

ALYA BARUTOĞLU ALYA BARUTOĞLU 20 Nisan 2023
WICKED MÜZİKAL FİLMİ HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ Instagram

‘The Wicked’ filmi şekilleniyor! Müzikalin film olarak uyarlanma fikrinden on sene sonra, projede iki etkileyici isim yer alıyor: Cynthia Erivo ve Ariana Grande. 

Stephen Schwartz ve Winnie Holzman'ın ‘The Wizard of Oz’ filminin ön hikayesi olarak tasarladıkları ‘Wicked’ müzikali, ilk olarak 2003'te sahneye çıkmış ve üç Tony Ödülü kazanmıştı.  Tüm zamanların en başarılı Broadway müzikallerinden biri olan ‘Wicked’ yapımını beyaz perdeye taşımanın çok büyük bir girişim olacağına şüphe yok ama aynı zamanda tutkulu bir hayran kitlesi ile merakla beklenen bir proje! Daha önce ‘In the Heights’ yapımının yönetmenliğini üstlenen ve ‘Wicked’ filmine katılan Jon M. Chu’nun harikalar yaratacağından şüphemiz yok!

Filmle ilgili tüm ayrıntılar hala net değil ancak Grande hayranları şimdiden süpürgelerinin tozunu alıp sinemalara gitmeye hazır. Şimdiye kadar bildiklerimizi aşağıda görebilirsiniz…

‘WICKED’ FİLMİ KONUSU NEDİR?

Gregory Maguire’ın aynı isimdeki romanından uyarlanan ‘Wicked’ ‘İyi Cadı’ olan Glinda ve ‘Kötü Cadı’ olan Elphaba’nın ‘The Wizard of Oz’ hikayesinden önceki hayatlarını konu alıyor. Hikayeye göre Glinda ve Elphaba, Shiz University’de oda arkadaşıyken tanışıyor ve bozulamaz bir bağ kuruyorlar. Bu modern hikaye, tanıdığımız ‘Wizard of Oz’ karakterlerini de içeriyor. 

FİLM NE ZAMAN VİZYONA GİRECEK?

Bir film beklerken iki film ile şaşırtıldığımız projede, ilk filmin 27 Kasım 2024’te vizyona gireceği duyurulurken, ikinci filmin vizyon tarihinin henüz net olmadığı belirtildi. İlk olarak 2012’de başlayan proje söylentileri, 2016’da şekillenmeye başlamıştı. İlk olarak 20 Aralık, 2019’da vizyona girmesi beklenen film, bir diğer müzikal film olan ‘Cats’ yapımının gecikmesi ile birlikte ertelendi. İKİNCİ FİLMİN KONUSU NE OLACAK?

Orijinal müzikaldeki karakterleri ve şarkıları azaltmak yerine ‘Wicked’ filmi tıpkı ‘Hunger Games’ veya ‘Harry Potter’ yapımları gibi devam filmleri ile geliyor. Heyecanlı haberi ilk olarak Nisan 2022’de duyuran Chu, bir değil, iki ‘Wicked’ filmi olacağını açıklamıştı!“Şöyle oldu: Geçen yıl boyunca bu prodüksiyonu hazırlarken, ‘Wicked’ hikayesine zarar vermeden tek bir filme sığdırmanın imkansız olduğu giderek daha açık hale geldi,” diyen Chu, “Şarkıları kesmeye veya karakterleri kırpmaya çalışırken, bu kararlar, hepimizi yıllardır eğlendiren kaynak materyalden ölümcül tavizler gibi gelmeye başladı. Bu yüzden kendimize daha büyük bir tuval vermeye ve sadece bir ‘Wicked’ filmi değil, iki film yapmaya karar verdik! Daha fazla alanla, bu sevilen karakterlerin yolculuklarına daha fazla derinlik ve sürpriz getirirken, ‘Wicked’ hikayesini anlatılması gerektiği gibi anlatabiliriz,” diye eklemişti. 

KADRODA KİMLER VAR?

Elphaba karakterini canlandıracak olan Cynthia Erivo, rolü Broadway’de aynı karakteri canlandıran Idina Menzil’den devralıyor. Ariana Grande ise müzikalde Kristin Chenoweth’in canlandırdığı Glinda karakterini oynuyor. 
Daha önce Tony, Grammy ve Emmy gibi ödüller kazanan Erivo, aynı zamanda ‘Harriet’ filmi ile Oscar Ödülü adaylığı almıştı. Uluslararası bir pop yıldızı olan Grande, 2008’de ’13’ müzikali ile Broadway sahnesinde yer alırken daha sonra Nickelodeon’da ‘Victorious’ serisinde oynayarak şöhret yolunda hızla ilerlemişti. Küçüklüğünden beri sahnelerde olan Grande, 2018’de ‘The Wizard and I’ performansı ile ‘Wicked’ filminin sinyallerini vermişti. 

Cynthia Erivo ve Ariana Grande’ye ek olarak filmde Oz Büyücüsü olarak Jeff Goldblum’u, Shiz University dekanı Madame Morrible olarak Michelle Yeoh’u ve Fiyero karakterini ise ‘Bridgerton’ serisinden tanıdığımız Jonathan Bailey canlandıracak. Kadronun tek kelimeyle ‘harika’ olduğunu vurgulayan yönetmen Chu’ya katılıyoruz!

Elphaba’nın kız kardeşi Nessarose karakterini Marissa Bode canlandırırken, Nessarose’un sevgilisi Boq’u ise Tony Ödülü adaylığı bulunan Ethan Slater canlandıracak. Kadro bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz! ‘Saturday Night Live’ programından Bowen Yang, Pfannee karakterini, Bronwyn James ShenShen karakterini, Kuala Settle Miss Coddle karakterini, Aaron Tech Avaric karakterini, Colin Michael Carmichael ise profesör Nikidik karakterini canlandıracak. 

Broadway müzikali ve uyarlanan kitabın yazarları Winnie Holzman ve müzikleri üstlenen Stephen Schwartz da filmin arka planında çalışan isimler arasında. ÇEKİMLER BAŞLADI MI?

The Hollywood Reporter’a gore çekimler Haziran 2022’de İngiltere’de başladı. Grande ise 3 Nisan 2023’te çekimlerin neredeyse tamamlandığını duyurmuştu. 16 Nisan’da hem Grande hem Erivo, karakterlerine ilk bakışı Instagram sayfalarında paylaşmıştı. 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.