YAPAMAZSIN MI DEDİNİZ?

Türkiye’nin Dünya ve Avrupa Şampiyonu ilk kadın güreşçisi Yasemin Adar, kazandığı sayısız başarı ve imza attığı ilklerle, cesareti ve azmiyle sadece güreşte değil her dalda öncü bir sporcu.

Yasemin Adar’ın disiplinli ve zorlu bir çalışmanın sonucu elde ettiği başarıları sadece fiziksel bir meydan okumanın değil cinsiyetçi önyargılarla savaşın da izlerini taşıyor: “Turnuvalarda elde ettiğim dereceler ve kazandığım madalyalar güreş sporunda kadınların varlığını göstermemi sağladı. Bu zamana kadar 2016 Rio Olimpiyatları, Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katıldım. Burada elde ettiğim tecrübeleri genç sporculara elimden geldiğince aktarmaya çalışıyorum.”


İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOK

Geçtiğimiz Mayıs’ta katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda üst üste üçüncü kez 76 kiloda altın madalya kazanan Yasemin Adar, son olarak da Ekim’de yine 76 kiloda Budapeşte’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’na katılıyor ve finalde Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu unvanlı rakibi Adeline Maria Gray’e yenilerek gümüş madalya kazanıyor.

Yasemin sadece güreşte değil hayatta karşılaşılabilecek zorluklara meydan okumanın önemini gösterirken imkansız diye bir şeyin olmadığını kanıtlıyor: “Tüm engellere ve umutsuzluklara rağmen bildiğiniz yola güvenip sonuna kadar yürümeye devam edin. Kuşkusuz, sizi bu yoldan caydırmak isteyenler olacaktır. Kulaklarınızı tıkayın ve başarılı olarak onlara yanıldıklarını gösterin. Bana gelince, uzun vadede hedefim tabii ki 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yer alıp madalya kazanmak. Kısa vadede ise 2018’de elde ettiğim başarıları tekrarlayıp unvanlarımı korumak.”

www.nike.com/women

Röportaj ve çekimin tamamı ELLE Şubat 2019 sayısında.

YAZI: SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: KORAY BİRAND
STYLING: ASLI ASİL

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.