YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT'TA ARALIK AYI ETKİNLİKLERİ

Bu hafta Yapı Kredi Kültür Sanat ajandasında neler var?

YKKSY’nin etkinlik programında 10 Aralık Salı günü “Yapı Kredi 75. Yıl Buluşmaları” kapsamında Ahmet Ümit’in seçtiği Malta Şahini filminin gösterimi ve 11 Aralık Çarşamba günü ise Fotoğraf Kulübü söyleşisi var.  12 Aralık Perşembe günü yapılacak söyleşide  Yurdaer Altıntaş anılırken, 15 Aralık Pazar günü Öğrenme ve Bilinçdışı tartışılacak.

10 Aralık 2019 Salı
Film Gösterimi
Türk polisiye yazınının öncü ismi Ahmet Ümit, en sevdiği polisiye/ gerilim filmlerini okurlarıyla birlikte izliyor ve yorumluyor. Kısa bir süre önce YKY ailesine katılan Ümit’in seçtiği filmler, ayda bir kez Loca’da gösteriliyor. “Yapı Kredi 75. Yıl Buluşmaları” kapsamında düzenlenen etkinlik, 10 Aralık Salı günü saat: 18:30’da Loca’da. Bu ayın filmi ise Malta Şahini.

11 Aralık 2019 Çarşamba
Söyleşi
İnsan beyninin sözden oluşan her şeyi bir görüntüyle eşleme özelliği vardır. Öyleyse her şiirin de bir fotoğrafı vardır. Fotoğraf üzerine disiplinlerarası okumalara yer verilen Fotoğraf Kulübü söyleşilerinde bu ay Merih Akoğul, şiirin görsel yönünü, şiir/dize ile fotoğraf/görüntü kesişmeleri üzerinden ele alacak. “Yapı Kredi 75. Yıl Buluşmaları” kapsamında düzenlenen söyleşinin konuğu şair ve tiyatro yönetmeni Turgay Kantürk. 11 Aralık Çarşamba günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak olan etkinlikte Akoğul ve Kantürk şiir/imge/görüntü arasındaki bağlantılar üzerine konuşacak. Kısa bir süre önce kaybettiğimiz şair Küçük İskender’in şiirlerinden yola çıkılarak Türk ve dünya şiirinden örneklerin ele alınacağı söyleşide şiirlere fotoğraflar eşlik edecek.

12 Aralık 2019 Perşembe
Söyleşi
Türkiye’nin grafik tasarım alanında önde gelen isimlerinden Yurdaer Altıntaş,  12 Aralık Perşembe günü saat 18:30’da Loca’da anılacak. Altıntaş’ın öğrencisi, tasarımcı Esen Karol ile kitabın editörü, tasarımcı Umut Altıntaş etkinliğin konuğu. Altıntaş’ın sesi ve görüntülerinin eşlik edeceği söyleşide bir grafik tasarım duayeninin işlerindeki katmanlar ile işleri arasındaki bağlantılar ele alınacak.

15 Aralık Pazar
Söyleşi

Çocuk ve ergen psikanalizinin temel konularının ele alındığı “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nin bu toplantısında, “Psikanaliz Defterleri - Çocuk ve Ergen Çalışmaları” dizisinin YKY’den çıkan üçüncü kitabı olan Öğrenme ve Bilinçdışı’nda yer alan konular tartışılacak. Dizinin yayın kurulu üyeleri; Tijen Demirörs, Sezai Halifeoğlu, Talat Parman, Şeyda Postacı, Alper Şahin ve Neslihan Zabcı’nın katılacağı “Defterleri Temize Çekiyoruz” başlıklı toplantıda çocuklar, ergenler ve onların aileleriyle yapılan psikanalitik çalışmalar üzerinde durulacak. Etkinlik 15 Aralık Pazar günü saat: 18:00’da Loca’da.