YAZLIK SAÇLARA ÖZEL BAKIM

Yazın saçlara farklı bir özen göstermek gerekiyor. Dokuz adımda sağlıklı saçlar!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Haziran 2014
YAZLIK SAÇLARA ÖZEL BAKIM
Yaz geldi... Tatile çıkma planları çoktan yapıldı bile. Maalesef güneş deniz derken saçları ihmal etmek de bu mevsimde kaçınılmaz oluyor. Peki çok basit ipuçlarına dikkat ederek çok daha güzel ve sağlıklı saçlara sahip olabileceğinizi biliyor musunuz?


Saçlarımız kış boyu soğuk havanın etkisiyle nemsiz kalır, kurur, yıpranır ve fazlasıyla elektriklenir. Sık boyamak, düzleştirici ve fönün yoğun kullanımı saçlarımızdaki yıpranmalara katkıda bulunur. Pek çoğumuz kış aylarında saç bakımımızı ihmal ederiz. Yaz gelince de, tüm vücudumuzda olduğu gibi saçlarımızda da bir canlanma ve sağlıklı görünüm ararız. Yazın saçımız daha da çok bakıma ihtiyaç duyar, çünkü yaz mevsiminin de saçımıza getirdiği ekstra zararlar vardır. Öncelikle sıcaklığın artmasıyla birlikte saçın dış koruyucu tabakası daha kolay açılır ve saçlarda daha kolay kırıklar oluşabilir. Bunun yanı sıra özellikle nemin yüksek olduğu bölgelerde saçlar daha dağınık ve kontrolü güç bir görünüm alır. Güneş ışınları, havuzdaki kimyasallar ve deniz suyundaki bileşenler de işin içine girince, saçlar çok daha kolay kırılır ve kopmalar başlar. Yazın gelmesiyle artan ışıltımızı saçlarımıza da yansıtmak için küçük önlemler almak son derece faydalıdır. Saçınızın nemi arttıkça, saçın esnekliği artar, saçlar güneşle birlikte parlar. Nişantaşı Akademi Saç Terapi'nin kurucularından Burcu Çayözü'nün verdiği küçük tüyolarla yaz enerjinize saçlarınızı da dahil edebilirsiniz. İşte yazın havalı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız gerekenler:
9 ADIMDA SAĞLIKLI SAÇLAR


1- Saç uçlarını kestirip saçınızda kış boyu oluşan kırıklardan kurtulun.


2- Kuru saçın sorunu yağlanmaması değil; nemsizliktir. Yıkama sonrası krem uygulayıp, haftada 2 kere bakım maskesi yapın.


3- Düz saçlarda kırık uçları önlemek için protein maskeleri kullanın.


4- Fön ve maşa işlemlerinden önce “ısıya karşı koruyucu ürün” kullanın.


5- Elektriklenmeyi önlemek için durulanmayan saç kremi kullanın.


6- Her deniz ve havuz sonrası saçlarınızı mutlaka durulayın.


7- Mümkünse deniz ve güneşlenme öncesi saç uçlarına durulanmayan saç kremleri sürün. Böylece saçınızı deniz suyu ve UV ışınlarının kurutucu etkisinden korumuş olursunuz.


8- Saçınızı çok açık renklere boyatmaktan kaçının.


9- Fön veya maşa kullanımı yerine, saçınıza ıslakken süreceğiniz köpük, jöle veya durulanmayan özel bakım kremleriyle şekil verin. Böylece saçınız hem mevsimin ruhuna uygun doğal bir görünüme kavuşur hem de yıpranmalar en alt düzeyde kalır.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.