YENİ MODA SERGİSİ VICTORIA & ALBERT MÜZESİ'NDE AÇILIYOR

'Bags: Inside Out' sergisinde tasarlanan ilk Hermes çantası da var!

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi pandemiye rağmen modayı kutlamaya devam ediyor. Yeni moda sergisinin hazırlama sürecinde olan V&A Müzesi, bu sergiyi çantalara adadı. Bir kadının gardırobundaki vazgeçilmezler arasında olan çantaların tarihini inceleyen sergi ‘Bags: Inside Out’  (Çantalar: Tersyüz) başlığında. Mulberry işbirliğiyle gerçekleşecek olan sergi 21 Kasım’da ziyaretçiler ile buluşacak. 300’ün üzerinde parça gösterecek olan V&A, İngiltere’nin aksesuar kategorisine adanan en kapsamlı sergiyi hazırlıyor. 

Tarih boyunca çantalara olan tutkuyu ve özeni araştıran sergide, çanta kutularından, askeri çantalara ve ikonik modellere kadar birçok parça incelenecek. “Birkin çantası 20. ve 21. Yüzyılların en çok kutlanan ve arzulanan çantalarından biri. Jane Birkin için yapılan ilk Birkin çantasını sergileyeceğimiz için çok heyecanlıyız,” diyen sergi küratörü Lucia Savi, “Bu gerçekten önceki kullanıcısı tarafından sıkça kullanılan çok özel bir çanta. Çantadaki kişisel detaylar bu modeli bir sembolün yanı sıra günlük hayatın ayrılmaz bir parçası yapıyor” diye ekledi. 

İlk Hermes Birkin Çantası

Jane Birkin ile Paris’ten Londra’ya giden bir uçakta birlikte oturan Hermes kurul başkanı Jean-Louis Dumas, Birkin’in genç bir anne olarak kendisine uygun bir çanta bulamamasını ve ihtiyaçlarını çantalara sığdıramadığı şikayetini dinlemişti. Daha sonra Dumas’a ilham kaynağı olan bu hikaye, ilk Birkin çantasının tasarımına imza attı. Jane Birkin’e ithaf edilen çanta kısa sürede bir lüks ve varlık statü sembolü oldu. 1984 yılında tasarlanan ilk Birkin çantası, V&A’in yeni sergisinde görülebilecek. Birkin’in isminin baş harflerinin bulunduğu çanta, 1994’te Birkin tarafından bir açık artırmada AIDS mücadelesi için bağışlanmıştı. Sonra 2000 yılında Hermes ve Chanel çanta koleksiyoneri Catherine B. Tarafından alınan çanta 20 sene sonra bir sergide gösterilecek.

Kate Moss ve Alexa Chung'ın özel koleksiyonundan Mulberry 'Bayswater' ve 'Alexa' çantaları , 2003 ve 2010 (Victoria & Albert Müzesi)

İlk Birkin çantasının yanı sıra Mulberry’nin klasik çanta modellerinin gösterileceği sergide Alexa Chung’dan ilham alan çanta modeli de olacak. “The Bayswater ve Alexa çantaları, Mulberry’nin en tanıdık ve zamansız tasarımları arasında. Kate Moss ve Alexa Chung’ın kullandıkları çantaları sergileyeceğimiz için çok mutluyuz. Kate Moss, Bayswater modeli gibi birçok Mulberry çantasını taşıyordu. Alexa çantası ise Alexa Chung’dan ilham aldı. Mulberry’nin evrak çantasını taşıyan Chung’ın stilinden ilham alınarak kullanışlı ve pratik bir kadın çanta modeli tasarlandı. Bu sergi ünlülerin çanta tasarımlarına nasıl ilham kaynağı olabildiklerini gösteren modern bir örnek olacak,” diyen Savi, kapsamlı sergi hakkında bilgi verdi. 

16. Yüzyıldan günümüze kadar değişen çanta modellerini sunan sergide dönem dönem farklılık gösteren statü sembollerini, pratikliği ve el işçiliğini görebileceksiniz. Serginin ilk bölümü çantaları pratik objeler olarak incelerken diğer bölümlerde çantanın nasıl bir statü ve kimlik haline geldiğini inceleyebileceksiniz. Serginin son bölümünde ise 1990’lardan itibaren başlayan ‘it-bag’ terimi deşifre edilecek. 

Fendi 'Baguette' Çantası, 2000 (Victoria & Albert Müzesi)

Sergi sadece Hermes Birkin ve Mulberry çantalarından ibaret değil! Kraliçe I. Elizabeth’in kullandığı işlemeli çanta, Kraliçe Marry’nin II. Dünya Savaşında kullandığı gaz maskesi çantası, Winston Churchill’in kırmızı çanta kutusu ve Sarah Jessica Parker’ın ‘Sex and the City’ serisinde popüler hale getirdiği Fendi ‘Baguette’ çantası sergi koleksiyonunda görebileceğiniz efsanevi parçalar arasında. Chanel, Stella McCartney, Thom Browne, Anya Hindmarch, Marc Jacobs, Louis Vuitton ve Dior gibi birçok tasarımcının çanta modellerini koleksiyona dahil eden serginin ilk olarak Nisan ayında açılması planlanmıştı. Pandemi sebebiyle birçok etkinlik gibi ertelenen ‘Bags: Inside Out’ 21 Kasım’da ziyaret edilebilecek. Etİketler