YENİ SEZON ALIŞVERİŞİNDE BÜTÇENİZİ YÖNETMEK İÇİN İPUÇLARI

Alışveriş finansmanınızı en iyi ipuçlarıyla düzenleyin.

Baharın gelmesiyle berrak mavi gökyüzü ve daha sıcak havalar,  her şey için yeni bir başlangıç zamanı gibi hissettirir. Bu yüzden bahar temizliği her zaman şahane bir şeydir. Ancak uzun ve kasvetli bir kıştan sonra, neden tazelenmemiz sınırlı olsun? Ya bütçemize ve finansmanımıza yaklaşımımızı yeniden düşünme fırsatını yakalarsak…

Yeni bir sezona girerken bütçenizi değerlendirmenize yardımcı olmak için buradayız.

GELEN KUTUNUZLA BAŞLAYIN
Harcamalara yaklaşımınızı yeniden gözden geçirmenin gerçekten basit bir yolunu mu arıyorsunuz? Hepinizin atabileceği küçük bir adım var: Gelen kutunuzu dolduran tüm marka e-postalarının aboneliğinden çıkın. Toplu bir e-posta temizliğinden geçmek iki yön rahatlık sağlar: temiz bir gelen kutusunun iç huzurunu yaşarsınız, ayrıca alışverişi hiç planlamadığınız son dakika indirimlerinin cazibesine veda edebilirsiniz.


HARCAMALARINIZDA DİKKATLİ OLUN
Bir satın alma hakkında düşünürken, değere dayalı bir harcama modeline başvurun. Örneğin, öğle yemeğinden sonra bir tatlı ya da güzel bir elbise almak isterseniz kendinize şunu sorun: "Bunu ödemek için kaç saat çalışmam gerekiyor?". Bunu yapmak, neye değer verdiğinizi ve neyi haklı çıkarabileceğinizi bulmanıza gerçekten yardımcı olacak. Açık olmak gerekirse, amaç kendinizi o parçayı satın almaktan vazgeçirmek değil; bunun yerine, tam olarak neye para harcamak için “buna değer” olduğunu düşündüğünüzü düşünmenize yardımcı olmak. Gerçekten neye önem verdiğinizi bilmek, kendi paranıza dikkat etmeniz açısından çok önemli olacaktır.


BU ALIŞKANLIKLARI BAŞLATIN
(VEYA BUNLARA BAĞLI KALIN)

Muhtemelen içine girebileceğiniz en önemli finansla ilgili alışkanlık? Acil bir durum için kenara para ayırmak. Üç ila altı aylık yaşam giderlerine dokunulmamasını tavsiye ediyoruz, böylece arabanız bozulursa veya borunuzda sızıntı varsa, (umarız olmaz) onarımların maliyeti konusunda aşırı strese girmek zorunda kalmazsınız.


BORÇLARINIZLA YÜZLEŞİN

Ve ne kadar berbat olursa olsun, borç hakkında düşünmelisiniz ya da daha spesifik olmak gerekirse, onu stratejik olarak nasıl ödeyeceğinizi düşünmelisiniz. Bunun göz korkutucu ve ezici bir görev olduğuna şüphe yok, bu yüzden plan yapmak yardımcı olacaktır. Örneğin, kredi kartınızdaki en yüksek faizli borçlarınızla başlamanızı öneriyoruz, böylece süper hızlı oranlarda birleşmeye devam etmez.

Etİketler