ZEYNEP TOSUN X LUCKY CULTURE

Moda tasarımcısı Zeynep Tosun,Lucky Culture ile işbirliğine girerek sayıda üretilen ilk takı koleksiyonu ZEYNEP TOSUN X LUCKY CULTURE ‘ı hazırladı.

Anadolu ve uzantılarında yaşamış medeniyetlerden ilham alarak tasarlanan tılsımların, günümüz anadolu kültürünün kitch ruhu ile harmanlanmasından oluşturulan ve “hepimiz ortak bir kültürün karmasıyız, ortak bir yerde mutlaka buluşuyoruz” ana fikriyle yola çıkan ‘Anadolu’ya Nazar Değmesin’ koleksiyonu 7 farklı tılsım temasından oluşuyor.

Atmaca: Gücü ve dayanıklılığı temsil eder. Uğur ve iyilik getiren koruyucu bir ruh olduğuna inanılır. Aynı zamanda cesaretin, kudretin ve adaletin bir simgesidir.

İnanna: Sümerlerin aşk ve bereket tanrıçası İnanna, yüzyıllar boyu Mezopotamya ve Anadolu’da birçok kadın tanrıça siluetinde karşımıza çıkmıştır. Verimlilik, cazibe ve güzellik yanında bilgelik ve gücü simgeler.

 Hilal: Mutluluk ve sevinci simgeler. Birçok kültürün mitolojisinde dişil bir güç olarak düşünülmüştür. Ayın, yok olduktan sonraki ilk evresi olan hilal, dirilişin, yeni başlangıçların, doğumun ve sonsuz yaşam döngüsünün sembolüdür.

Balık: Türk mitolojisinde gök gürültüsünün hayvan biçimine bürünmüş halidir. Bolluk, bereket, refah, mutluluk ve üremenin sembolüdür. Anadolu’daki bazı efsanelere göre suya balık atmak dilekleri gerçekleştirdiği gibi dönüştürme ve kahramanca işleri yapabilme yeteneği de verir.

 Hançer: Kılıç ve hançer insanlık tarihi kadar eski imgelerdir. Aynı zamanda bilgeliği sembolize ederler. Savaş aletinden çok öte mistik karaktere bürünmüşlerdir. Anadolu’da hançer, cesaret, egemenlik, adalet ve onur arasında güçlü bir bağ vardır. Bazı inanışlarda demire atfedilen kutsal güç sayesinde hançer ve kılıç da kutsal sayılmaktadır.

 Göz: Türklerde Orta Asya şamanizm döneminde karşımıza çıkan nazar inancına göre olumsuz düşünceler gözlerden dışarı çıkar. Bundan korunmanın yolu ise gözle karşı karşıya gelmektir. Bu nedenle göz şeklini andıran formların insanı kötü düşüncelerden ve nazardan koruduğuna inanılır.

Çift Başlı Yılan: Eski Türkler arasında yılan sağlık ve mutluluk sembolüdür. Yenilenen derisi sebebiyle sonsuz hayatı, gelişmiş içgüdüsü sebebiyle bilgelik ve dişiliği sembolize eder. Çift başlı yılan saadet, sağlık, şifa ve şansın temsilcisidir.

Bileklik, küpe ve charm tasarımlarında bulunan ve Zeynep Tosun’un imzası haline gelen iğne oyaları ve tığ işleri Anadolu’da ihtiyaç sahibi kadınlar tarafında işlenirken, aldığınız her ürün bağlı olduğu temanın hikayesini anlatan ve illüstrasyonları Pınar Telkök Ballıoğlu tarafından çizilen kartlarla birlikte sunuluyor.

Anadolu kadınlarının el emeği ve büyüleyici tasarımlarıyla “Anadolu’ya Nazar Değmesin...” dedirten Zeynep Tosun X Lucky Culture koleksiyonu  Lucky Culture’ın 4 farklı satış noktası olan House of Design Zorlu, House of Design Kanyon, House of Design City’s ve Teşvikiye mağazası ve www.lucky-culture.com adresinde