BURUN ESTETİĞİNDE YENİ ÇAĞ

Gittikçe artan burun estetiği ameliyatları hakkında bilmeniz gerekenler.

Artık burun estetiğini yaptırma yaşı çok aşağılara indi. Gerek estetik kaygılardan gerekse sağlık nedenleriyle Türkiye'de en çok tercih edilen estetik uygulamalarının başında “Burun” geliyor. Biz de bu konudaki gelişmeleri Rinoplasti merkezinden Op. Dr. Bülent Koç'la konuştuk.

Estetik anlayışta zamanla neler değişti?
Eskiden tek tip bir burun şekli oluşturmaya yönelik olan burun estetiği ameliyatları artık doğal, yüzle uyumlu ve sağlıklı bir burun estetiği ameliyatı formatına dönüşmüş durumda. Hastaların istekleri de atık  "Estetik gibi durmasın" ve "Nefes alabildiğim bir burun istiyorum" şeklinde olmaya başladı. Burnunuzdaki estetik kusur (Büyük burun, eğri burun, düşük burun yapısı vs.) karşımızdaki insanlar için ne kadar dikkat çekici ise, tamamen estetik görüntü verilmiş "Ben estetik oldum" ifadesi yansıtan burun yapısı da olumsuz manada dikkat çekici.

Yüze uygun burun estetiği derken neyi kastediyoruz??
Her burun kişiye özeldir ve her burun ameliyatı da kişiye özel olmalıdır. Size özel tasarlanmış bir burun, bu ameliyatı size özel kılmaktır. Eskiden herkes için standart olan burun ameliyatları ve burun şekilleri artık geçerliliğini kaybetmiş durumda. Burun estetiği planlanırken yüzünüz bütün olarak ele alınmalıdır. Yüzünüzün uzunluğu, kısalığı, genişliği, elmacık kemiklerinin yapısı, çene yapınız, göz aralığınız, dudak yapınız gibi birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Örneğin zayıf bir elmacık kemiği veya geride kalan bir çene yapısı her zaman burnunuzu olduğundan daha büyük gösterecektir. Modern estetik anlayışta artık karakterimiz ve mesleğimiz de önemli. Bazen güçlü duran bir burun yapısı karakterimizi daha iyi ifade ederken, ufak ve daha naif bir burun yapısı mesleğimiz açısından daha önemlidir. Bu nedenle bir sahne sanatçısının burun yapısıyla bir yönetici veya politikacının burun yapısı aynı tasarlanmamalıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.