BURUN ESTETİĞİNDE YENİ ÇAĞ

Gittikçe artan burun estetiği ameliyatları hakkında bilmeniz gerekenler.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 18 Ağustos 2014
BURUN ESTETİĞİNDE YENİ ÇAĞ
Artık burun estetiğini yaptırma yaşı çok aşağılara indi. Gerek estetik kaygılardan gerekse sağlık nedenleriyle Türkiye'de en çok tercih edilen estetik uygulamalarının başında “Burun” geliyor. Biz de bu konudaki gelişmeleri Rinoplasti merkezinden Op. Dr. Bülent Koç'la konuştuk.

Estetik anlayışta zamanla neler değişti?


Eskiden tek tip bir burun şekli oluşturmaya yönelik olan burun estetiği ameliyatları artık doğal, yüzle uyumlu ve sağlıklı bir burun estetiği ameliyatı formatına dönüşmüş durumda. Hastaların istekleri de atık  "Estetik gibi durmasın" ve "Nefes alabildiğim bir burun istiyorum" şeklinde olmaya başladı. Burnunuzdaki estetik kusur (Büyük burun, eğri burun, düşük burun yapısı vs.) karşımızdaki insanlar için ne kadar dikkat çekici ise, tamamen estetik görüntü verilmiş "Ben estetik oldum" ifadesi yansıtan burun yapısı da olumsuz manada dikkat çekici.

Yüze uygun burun estetiği derken neyi kastediyoruz??


Her burun kişiye özeldir ve her burun ameliyatı da kişiye özel olmalıdır. Size özel tasarlanmış bir burun, bu ameliyatı size özel kılmaktır. Eskiden herkes için standart olan burun ameliyatları ve burun şekilleri artık geçerliliğini kaybetmiş durumda. Burun estetiği planlanırken yüzünüz bütün olarak ele alınmalıdır. Yüzünüzün uzunluğu, kısalığı, genişliği, elmacık kemiklerinin yapısı, çene yapınız, göz aralığınız, dudak yapınız gibi birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Örneğin zayıf bir elmacık kemiği veya geride kalan bir çene yapısı her zaman burnunuzu olduğundan daha büyük gösterecektir. Modern estetik anlayışta artık karakterimiz ve mesleğimiz de önemli. Bazen güçlü duran bir burun yapısı karakterimizi daha iyi ifade ederken, ufak ve daha naif bir burun yapısı mesleğimiz açısından daha önemlidir. Bu nedenle bir sahne sanatçısının burun yapısıyla bir yönetici veya politikacının burun yapısı aynı tasarlanmamalıdır.~ Burun estetiği ve sağlık arasındaki bağlantı nedir?


Burun estetiği için başvuran bütün hastalarımıza son teknolojik görüntüleme yöntemleri ile ayrıntılı bir nazal endoskopik muayene yapılarak, burun yapıları, nefes almayı engelleyen kemik eğrilikleri, burun eti problemleri, sinüzit, uyku apne ve horlama açısından ayrıntılı olarak değerlendirilir. Bu açılardan saptanan problemler de ameliyat prosedürüne eklenerek hastalarımızın aynı seansta bu problemlerden de kurtulması sağlanır. Böylece daha iyi nefes almaya başlarsınız, geceleri daha derin uyuyarak dinlenmiş olarak uyanırsınız, kalbiniz akciğeriniz daha az yorularak daha sağlıklı çalışırlar, efor kapasiteniz artar ve bunun faydalarını hayatınızın her anında sağlıklı bir bedenle hissedersiniz. Cildiniz daha fazla oksijen aldığı için daha canlı ve parlak bir görüntüye kavuşur. Özetle, hem daha iyi hisseder hem daha iyi görünürsünüz. ?

Modern ameliyat teknikleri nelerdir??


Burun dokusu, mikro cerrahi uygulamalarıyla sinir ve damar yapısı korunarak daha az travmatize edilerek doğallığı bozulmadan ameliyat edilmektedir. Estetik ameliyat sonrası en fazla sıkıntıya neden olan "kırma" yöntemlerini artık neredeyse hiç uygulamıyoruz, daha çok kemik törpülenerek ve "yaş ağaç kırığı " dediğimiz tam olmayan kırık  uygulamaları kullanılmaktayız. Mikroskobik yapılan dikiş uygulamasıyla eskiden problem olan yara izleri artık çok sağlıklı bir şekilde kapanarak neredeyse tamamen kaybolmakta.

ESRA ÖZÜBEK

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.