BURUN ESTETİĞİNDEN SONRA NELER OLUYOR?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Serkan Barışkan burun estetiği sonrası iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri detaylı bir şekilde paylaştı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Kasım 2020
BURUN ESTETİĞİNDEN SONRA NELER OLUYOR?

Burun estetiği yaptıranların süreci sağlıklı bir şekilde geçirilmesi elde edilecek sonuç üzerinde de oldukça etkili. Burun estetiği ameliyatı sonrasında kişinin dikkatli davranması operasyon sonuçları açısından oldukça önemli. Bu nedenle de bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. 

Yaşam Şeklinde Ufak Dokunuşlar Şart

Burun estetiği sonrasında normal yaşama dönüş oldukça hızlı olsa da bu bölgenin hassasiyetinin azalacağı anlamına gelmemektedir. Bu nedenle de yaşam şeklinde ufak değişiklikler yapılması önemlidir. Operasyondan sonra bir hafta kadar yüksek yastıkta uyunması kan basıncını artırmamak açısından önemlidir. 3 hafta kadar ağır sporlardan uzak durulmalı mümkünse burnun darbe almasına açık olan basketbol, voleybol ya da futbol gibi sporlardan uzak durulmalıdır.

Burun estetiği sonrasında burun üzerinde baskı oluşturabilecek aksesuarların kullanılmaması gerekir. Horlama için burna takılan bantların ya da gözlüklerin kullanımına en az 2 ay süreyle ara verilmelidir. Estetik operasyon öncesinde gerekli olması durumunda lens kullanmaya başlanması önemlidir.

Burun estetiği sonrasında hastalarımıza mümkünse güneşe çıkmamalarını, ancak güneşe çıkmaları gerekiyorsa yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalarını ve aynı zamanda geniş şapka takarak güneşin etkilerinden korunmalarını tavsiye ediyoruz.  Cildin ultraviyole ışınlarına karşı oldukça hassas olduğu bu sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi gerekiyor.

Sağlıklı Bir İyileşme Dönemi İçin Özenli Davranmak Gerekiyor

Burun estetiği sonrasında yaşam şeklimizde ufak değişiklikler yapmamız ne kadar önemliyse günlük rutinlerimizde biraz daha dikkatli davranmak da benzer şekilde önemlidir. Sert bir şekilde diş fırçalamamak, çiğnemesi zor ve uzun süren gıdaları bir süre tercih etmemek bölgenin daha hızlı iyileşmesi açısından belirleyici olabilir. Bunların yanı sıra operasyondan sonraki bir hafta burnu koruyan alçı ve atellerin ıslanmasına izin vermemek, gerekirse baş kısmını bu sürede yıkamamak da iyileşme açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Sağlıklı Yaşamdan Taviz Verilmemeli

İyileşme sürecinin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesi için sağlıklı beslenmeye her zamankinden çok dikkat etmekte fayda var. Sağlıklı beslenme ve kaliteli bir uyku deneyimi her operasyon sonrasında olduğu gibi rinoplasti sonrasında da oldukça önemlidir. Bu noktada sigara ve alkol kullanımı ile ilgili de bilgi vermek istiyorum. Sigara ve alkol kandaki oksijeni azalttığı için dokulara yeterince oksijen ulaşmamasına neden olur. Dolayısıyla doku beslenmesinde aksaklıklar oluşabilir ve iyileşme süreci uzayabilir. Hastalarımız post operatif süreçteki kurallara uyum sağladığı takdirde rinoplasti sonrası hem daha konforlu hem de daha özgüvenli olabilir.


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.