BURUNA İKİNCİ DOKUNUŞ

Burun estetiği yaptırmayı hayal edenler, lütfen dikkatle okuyun!

Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Estetik ve Fonksiyonel Burun Cerrahisi Op. Dr. A. Emre İlhan'la son dönem oldukça revaçta olan burun ameliyatlarında revizyon konusunu konuştuk... Ve çok ilginç bilgiler verdi. Böyle bir operasyon düşünenler aman dikkatli okuyun...

Burun ameliyatlarında hangi nedenlerle revizyon yapılması talep ediliyor? Neden, açıklar mısınız?
Burun estetiği ameliyatı tam anlamıyla kişiselleştirilmesi gereken bir ameliyat. Yani kişinin yüzü, kaşı gözü ve tüm bu organların birbiri ile olan dengesi ameliyat öncesi planlamada mutlaka gözetilmelidir. Ayrıca hastanın derisi ve burnun iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdak yapının özellikleri yani cerrahın şekillendirmeye çabaladığı malzemeye göre teknik seçimi de çok önemli. Bana, revizyon burun ameliyatı için başvuran hastaların bir çoğu daha önceki burnun yapısına , deri ve kıkırdak yapısına uygun olmayan teknik seçimi sonucunda genellikle eksik yapılan işlemlerden dolayı başvuruyor. Bu hastaların %60'ı estetik ve fonksiyonel nedenler, %20'si yalnız estetik, %20'si ise yalnız fonksiyonel nedenlerle bize başvuruyor. Estetik nedenler arasında en sık olarak göze çarpan, eski çıkarım rinoplasti tekniklerini ile burnun yapısal komponentlerinin tahrip edilerek burun iskeletini oluşturan yapıların birbiri ile olan ilişkisinin bozulması ve ameliyatın standart bir ameliyatmış gibi her kişiye aynı tekniklerle yapılması sonucunda ortaya çıkan nedenler. Oysa ki standart burun estetiği ameliyatı yoktur ve her burun estetiği ameliyatı estetik ve fonksiyonel anlamda başlı başına ayrı bir proje gibidir. Fonksiyonel nedenler içinde ise en sık olarak karşımıza çıkan burnun dış yapıları şekillendirilirken içi ile ilgili problemlere dokunulmaması sonucunda ameliyat sonrasında burun tıkanıklığı sorunları yaşanmasıdır. Oysa ki günümüzde her estetik burun ameliyatı aynı zamanda fonksiyonel de bir ameliyattır. Yani her estetik burun ameliyatından önce doktor burnun içindeki yapıları kapsamlı şekilde muayene etmeli ve o anda herhangi bir problem yaratmayan ancak ameliyat sonrasında potansiyel bir burun tıkanıklığı nedeni olabilecek nedenler bile aynı ameliyatta bertaraf edilmelidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.