DÜNYA YOGA GÜNÜ SAKIP SABANCI MÜZESİ'NDE KUTLANDI

21 Haziran Dünya Yoga Günü sabahın ilk ışıklarından hava kararana kadar yoga ve meditasyonla kutlandı.

Sakıp Sabancı Müzesi'nde gündoğumu meditasyonu ve  yoga ile başlayan etkinlik, Cihangir Yoga'nın eğitmenleri ile gün boyu devam etti.   

                                                                       Fotoğraf: Derya Turgut 

Gün içerisinde kolunda Apple Wacth’u olanlar sürpriz bir bildirimle karşılaştı. Apple Watch'lara gelen Yoga Day Challenge bildirimi ile 21 Haziran'a özel 15 dk. Yoga App'le yoga yapan kullanıcıya 5 dakika içinde batch verdi. Ayrıca sağlık uygulaması ile bağlantılı olan herhangi bir 3th party yoga app'in kullanımıyla yine aynı batch'e sahip oldular.

Nefes kontrolünün de oldukça önemli olduğu yoga ve meditasyonda, Apple Watch'daki nefes uygulaması, bir dizi derin nefes alıp verme hareketiyle rahatlamayı ve dengeyi korumayı kolaylaştırıyor. 

Dünya Yoga Günü vesilesiyle Cihangir Yoga ortağı Zeyneb Uras'a merak ettiklerimizi sorduk... 

ELLE: Yoganın fiziksel ve psikolojik faydalarından bahsedebilir misiniz?

Zeyneb Uras: Yoganın fiziksel anlamda iyi gelmediği hiçbir beden parçacığı yok diyebilirim. Kan dolaşımından, hormonlardan, akciğerler ve diğer belli başlı organlardan, kas sistemi ve tüm bunları kapsayan fasyaya kadar. 

Psikolojik olarak dile getirdiğiniz yogada daha çok özünüze giden yolculukta yaptığınız araştırmalar, keşifler, idraklar, dönüşümler olarak değerlendirilebilir. Çok güçlü bir araç, kendimizi ve bir diğerini tanımak adına. Herşey tek bir canlıda başlıyor, onun anlayışta, şefkatte büyümesi tüm evrene etki ediyor. Dolayısıyla yoga, asana olarak adlandırdığımız hareketler, paranayama, nefes teknikleri ve meditasyonla bütünlenerek görmek, yaşamak istediğimiz gelişimi gerçekleştirmemizi sağlıyor; beden, zihin ve kalpte.

            Fotoğraf: Derya Turgut 

ELLE:  Yoga tarihi çok daha eskiye dayanmasına rağmen son 100 yılda popüler hale geldi, bu konudan biraz bahseder misiniz sizce sebebi nedir?

Z.U: Yoganın öze yolculuğu, içsel araştırmaları, mental pratikleri dediğiniz gibi 5000 senenin evveline gidiyor. Ancak hareket, asana kısmı sadece 15. yüzyılda meydana çıkıyor ve 15-16 poz olarak.

100 sene diye bilinen kısımda çok değerli Hintli mastırların pratiği geliştirip Batı’ya taşımalarıyla gerçekleşiyor. 

Popüler olarak adlandırdığınız hareket yogası esasen gerçek anlamda yogaya bedenden bir giriş sadece. Kişi bedeninde güçlü, açık, dengeli hissettikçe, iç dünyasını sorgulamak için cesareti oluşmaya başlıyor.

Beden en kolay erişilebilen bir kılıf dolayısıyla popüler olması bu kadar fizikselin önde geldiği günümüzde çok normal. Buda esasen çok pozitif, bir şekilde yogaya girmiş oluyorlar, farkındalık yükselmeye başlıyor, şifa yayılıyor.

ELLE: Neden gündoğumu yogası ile güne başlamalıyız?

Z.U: Gündoğumu yogası yada güne yogayla başlamak, niyetinle kalbini farkındalık çerçevesinde buluşturuyor. Bedenini özgür, zihnini berrak, kalbini açık tutmana alan açıyor.


Fotoğraf: Derya Turgut 

ELLE: Yoga ve meditasyonda teknolojiden nasıl faydalanıyorsunuz? Hangi uygulamalar ya da giyilebilir teknoloji ürünlerini kullanırsınız?

Z.U: Kendimi geliştirmek, yenilikleri takip etmek adına Online dersler için Glo, meditasyon App’i olarak Simple Habit. 

ELLE: Yogaya yeni başlayacaklara motivasyon olması açısından yoganın hayatınızda neler değiştirdiğinden bahsedebilir misiniz?

Z.U: Yaşam yogam, yogam gelişim, dönüşüm, farkındalık, anlayış, şefkat, af, kabul... Sevgi! Pratik hayati ve her nefeste, sadece matın üstünde değil. Her an yepeni, her an destekliyiz ve her an bizlere sunulan fırsat. 

ELLE: Yoga Day kapsamında bu yıl nasıl etkinlikler gerçekleştirilecek?

Z.U: Herkese açık dersler- tüm stüdyolarımızda ücretsiz dersler

Gündoğumu, günbatımı yogası- yoga her anımızda- niyet, kalp, pratik

Misafir hocalar- sistemler, şekiller ne olursa olsun hizmette buluşan kalpler