ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Mucize: yoğurt

Karın yağlarını eriten mucize

Yüzyıllardır lezzetiyle Türk mutfağının olmazsa olmazların biri olan yoğurdun, kilo vermekten diş sağlığına kadar pek çok faydası var. Uzmanlar, yoğurdun uygun bir diyetle beraber özellikle karın bölgesindeki yağları erittiğine dikkat çekiyor.

1. Günde yarım kilo yoğurt yiyin: Yüksek kalsiyum kaynağı yoğurt, içeriğindeki konjuge linoetik asit (CLA) nedeniyle karın yağlarını eritiyor. 

2. Bağırsak kanseri riskini azaltıyor: Suyundaki B2 vitamini sayesinde ağız yaralarına iyi geliyor. Karın yağlarını azaltıcı etkisinin yanı sıra bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, bağırsak kanseri riskini azaltıyor.

3. Tatlıyı fazla kaçırınca yoğurt yiyin: Şekerin vücuda verdiği etkiyi nötralize eden yoğurt, yüksek şekerin ani insülin salgılatma özelliğini azaltıyor, iştahı kesiyor, tokluk hissi veriyor.

4. Kan yağlarını azaltıyor: Günde 3 kase tüketildiğinde vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılıyor. Kötü kolesterolün düşmanı, iyi kolesterolün dostu yoğurt, kalp ve damar sağlığında da etkili.

Evde de yapabilirsiniz...

Etin olmadığı öğünlerde mutlaka yer alması gereken yoğurt, her bütçeye uygun kuvvetli bir protein kaynağı. Tercih edilirse, günlük sütten evde de yapılabilecek yoğurt, 1 litre süte 3 kaşık maya eklendikten sonra ılık bir ortamda 4-5 saat beklenerek elde edilebiliyor.