SOĞUK HAVADA SPOR İÇİN 6 ADIM

Kat kat giyinin ve 5 dakikada bir 30 saniye dinlenin!

Erdem Oraylı ERDEM ORAYLI 30 Mart 2015
SOĞUK HAVADA SPOR İÇİN 6 ADIM


Hepimizin yeni yıl planları arasında ilk sıralarda yer alan sporun, düzenli yapıldığında ne kadar fayda sağladığını söylemeye gerek yok sanıyoruz. Eğer sistemli devam ettiğiniz spor programınıza soğuk hava nedeniyle ara verdiyseniz size birkaç tavsiyemiz var. Doç. Dr. Ahmet Karabulut, havayı bahane edip kaçamak yapan bizlere, soğuk havada spor için 6 püf noktası verdi.

1. Bu üç hava durumunda dışarıda spor yapmayın


Uygun donanımla -17 ile -18 dereceye kadar spor yapılabilirsiniz. Ancak burada hissedeceğiniz sıcaklık çok önemli. Dolayısıyla yağışlı havalarda, tipide ve kuvvetli rüzgarda kapalı alanlarda spor yapmanız en akıllıca seçim olacaktır. Aksi halde soğukta yapacağımız sporla hastalık ve donma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

2. Vücut ısınızı koruyan sporları yapın


Hızlı tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet, buz pateni ve kayak ile orta ve yüksek derecede egzersizlerde önemli miktarda ısı açığa çıktığı için vücudun soğuktan etkilenme oranı daha düşük oluyor. Bunun aksine yavaş tempolu yürüyüş yaparken açığa çıkan ısı miktarı az olduğundan vücut ısısını korumak zorlaşabiliyor ve bu nedenle soğuk havalarda tercih edilmemesi gerekiyor.

3. Isınma ve soğuma sürecini kapalı ortamda geçirin


Soğuk havaya çıkmadan önce, kapalı ortamda, en az 5 dakika ısınma hareketi yapın. Dışarıya çıktıktan sonra sporun ağırlık derecesini kademeli olarak arttırın. İlk 10 dakikada hafif tempoda yapın ve 5 dakikada bir, 30 saniye dinlenin. Spora ara verdiğinizi an vücut ısınız hızlıca düşmeye başlayacağı için soğuma süresini kapalı ortamda geçirin.

4. Bol miktarda su için


Kış sporlarında da yaz mevsimiyle karşılaştırılacak kadar sıvı kaybı oluyor. Üstelik bu durum çoğunlukla fark edilmiyor. Bu nedenle mutlaka bol miktarda su tüketmeye özen gösterin. Meyve suları ve enerji içecekleri, içerdikleri karbonhidrat nedeniyle önerilmiyor. Alkollü içecekleri de sıvı kaybını arttıracağı için spor öncesinde tüketmekten kaçının.

5. 10 dakika sonra duş alın


Öncelikle terin vücut üzerinde soğumasını engellemek için spor sonrasında içliğinizi mutlaka değiştirin. Spordan sonra, 10 dakikalık soğuma periyodu sonrasında duş alabilirsiniz. Alacağınız duş sayesinde vücut üzerindeki terin soğuması engellenecek, ortaya çıkan ısı stabilize edilecek ve ani soğuma önlenmiş olacaktır.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.