YER ÇEKİMİNE DİRENEREK BİÇİMLENİN

AntiGravity fitness&yoganın yaratıcısı Christopher Harrison'la özel bir röportaj

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 13 Haziran 2014
YER ÇEKİMİNE DİRENEREK BİÇİMLENİN


Geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyaret eden ve kendi geliştirdiği AntiGravity fitness ve yoga sistemini tanıtan gelen dünyaca ünlü fitness uzmanı Christopher Harrison ELLE Dijital'e bu yöntemin nasıl ortaya çıktığını ve nelere yaradığını anlattı. 

AntiGravity fitness ve yoga nasıl çıktı ortaya?


Kariyer hayatım, spor, kareografi ve dans ile oldukça hareketliydi. Bu süreçte de bazı sakatlıklarım oldu ve bir takım operasyonlar da geçirdim. Bu operasyonlar ve sakatlıklar hareket anlamında beni kısıtlamaya başladı. 35'li yaşlarımdaydım ve artık eskisi kadar rahat esneyemiyor, her zaman yaptığım hareketleri yapamıyordum. Yogaya başladım ve nispeten etkili oldu. Ancak daha etkili ne olabilir diye düşünüyor ve bildiğim teknikler üzerinden kafamda bir sistem oluşturmaya çalışıyordum. Bu dönemde gittiğim Brezilya bu sistemin ilham kaynağı oldu. İpek hamaklarla yapılan yöresel ve görsel anlamda da oldukça keyifli bir gösteriye tanık oldum. Hamak, hareketlerin yapılmasında kolaylık sağlıyordu. Yogada yaptığım hareketleri hamakla birleştirdim ve etkilerini gördüm. Ardından da bunu daha kapsamlı geliştirmek için biraz dans, biraz akrobasi, biraz pilatesten hareketler alarak AG'nin temelini oluşturan sistemi geliştirdim. Bu kurgu neredeyse artık benim için imkansız bile olan hareketleri hamak sayesinde kolaylıkla yapmamı sağladığı gibi, sırt, bel ağrılarımı da iyileştirmeye başladı. Tanıdığım birkaç kişide de deneyerek aynı sonuçları alınca, tüm dünya ile paylaşmaya başladım.

AGF, yoga, jimnastik, akrobasi, kiresis, dans, pilates gibi disiplinlerden alınan hareketlerle yarattığım oldukça özel ve bir o kadar da eğlenceli bir spor. Süspansiyon fitness ve hava yoga tekniği ile olarak da tanımlanabilir. AG'nin özel ipek hamağının yardımıyla imkansız sandığınız tüm hareketleri yapabilirsiniz. AG prensipte bedenin yer ile temasını kesiyor; adeta bir kum saati gibi ters dönme hareketleri ile beden sisteminin yenilenmesini sağlıyor. 1000'den fazla hareketi ve etapları var. AntiGravity Fundemantal ile başlıyor, bedeni alıştırıyor ve geliştiriyorsunuz. Eğitmen hazır olduğunuzu belirledikten sonra AntiGravity® Aerial Yoga, AntiGravity® Suspension Fitness, AntiGravity® Pilates, AntiGravity® Restorative Yoga, AntiGravity® AIRbarre etaplarına geçebiliyorsunuz. Çocuklar da AntiGravity® Kids'de onlar için özel olarak tasarlanmış AG'yi yapabiliyorlar. Üstelik gözlemlerimiz sonucunda bu tekniğin çocuk gelişiminde oldukça önemli katkıları olduğunu da söyleyebiliriz. Doğuş hikayesinde de bahsettiğim gibi sistem zorlandığınız hareketleri, hatta imkansız dediklerinizi bile ipek hamak sayesinde kolaylıkla yapmanızı sağlıyor. AG'nin bedenle yer çekimi temasını kesmesi, kaslar ve eklemler arasında alan açarak, sıfır sıkışma etkisi yaratıyor. Bu da spor yaparken vücudun esnemesine, uzamasına, rahatlamasına yardımcı oluyor; ağrıları yok ediyor. Beden kadar iç dünyamızdaki AG etkilerinden de bahsetmek mümkün. Ruh halini yenileyerek iç dünyamızla yüzleşmemizi sağlıyor, hayatımıza ışık tutuyor. İmkânsız gibi düşündüğünüz hareketleri rahatlıkla yaparak aslında hayatla ilgili de bir yaşam tarzı edinmiş oluyor, karşınıza çıkan engeller ve zorluklarla daha kolay başa çıkabiliyorsunuz.~


Bu son dediğiniz etkileri biraz daha açabilir misiniz?Anti – Aging: Bedeniniz ne kadar esnek, aklınız ne kadar açıksa o kadar gençsiniz. Vücudunuzu evrene açtığınızda, zihninizi ve iç dünyanızı da açıyorsunuz. İşte bu yüzden AG adeta bir gençlik pınarını keşfetmek ve ondan içmek gibi...

Ağrı Kesici: AG'nin sıfır baskı etkisi ile sırtınızdaki ağrılar azalır, kaslar esner ve rahatlar. Operasyon ile tedavisi mümkün olan birçok insan, bu sistem sayesinde sorunlarından kurtuldu ve iyileştiler.

Mutluluk Hormonu Kokteyli: AG ile ters döndüğünüzde vücut sistemi de yenileniyor. Bu da, serotonin, endorfin, oksitasin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını tetikleyerek, arttırıyor; beyine temiz kan gitmesi sayesinde de nöroplastisite kapasitesi (öğrenme yeteneği) yükseliyor.

Sıfır Baskı: Eğer yaptığınız sporlar baskı odaklı ise bedeniniz bir süre sonra yorgun ve halsiz düşer; oysaki siz sporu daha dinç ve enerjik olmak için yapıyorsunuz. Dengeli bir fitness yaklaşımında baskı kadar sıfır baskının da olması gerekiyor. Bu sayede kasları güçlendirirken, esnemelerini de sağlayabilir, kendinizi daha dinç hissedersiniz. Ters dönme hareketi beyin ve sinir sistemi için de olumlu etkiler sağlar.

Sistemi uyguladıktan ne kadar sonra faydasını hissetmeye başlıyoruz?


Daha ilk uygulamada kendinizi yenilenmiş, tazelenmiş, dinlenmiş ve arınmış hissediyorsunuz.~

Bu yöntemi uygulamak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken noktalar var mı (yaş, kilo vs gibi engeller)? Herkes yapabilir mi?Sertifikalı bir AntiGravity® eğitmeni, konu ile ilgili özel ipuçları dâhil olmak üzere, her vücut tipi ve fitness düzeyine, güvenli bir şekilde nasıl sıfır sıkıştırmayla ters dönme gerçekleştirebileceğini öğretmek üzere özel  eğitimlerden geçiyor ve onaylandıktan sonra eğitim verebiliyor. AntiGravity®, Kids programı ebeveyn / çocuk sınıfıyla başlıyor. AntiGravity® Restorative programımız ise her yaş grubuna hitap ediyor. Yaşlılar ise bu programa bayılıyor! Her yaştan insan bunu yapabilir.

Christopher Harrison kimdir?


AntiGravity®'nin yaratcısı ve kurucusuyum. Brodway'den Akademi Ödülleri'ne, Olimpiyat yarışları seremonilerinden Metropolitan Operası'ndaki gösterilere kadar uzanan, dünya çapında ses getirmiş birçok çalışmanın sanat yönetmenliğini ve koreografisini yaptım. Ayrıca spor geçmişim de var. Kendi ihtiyacım doğrultusunda geliştirdiğim AntiGravity'nin başkalarında da faydalarını görünce tüm dünya ile paylaştım. Sistemin daha iyi anlaşılması, daha fazla insanın mutlu olması için dünyayı geziyor, eğitmenler yetiştiriyorum.

Christopher Harrison, eğitimi verdikten sonra ülkemizden ayrıldı. Ama bu yöntemi uygulamak isterseniz NuYu Gym'e başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için: www.nuyugym.com

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.