YÜRÜYÜŞ YAPANLAR İÇİN 10 KURAL

En kolay ve keyifli sporlardan biri olan yürüyüş hakkında bilmeniz gerekenler!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 06 Ağustos 2014
YÜRÜYÜŞ YAPANLAR İÇİN 10 KURAL
En kolay ve keyifli sporlardan biridir yürümek. Birçok sporun aksine de daha kolay ve her yerde yapılabilir olmasıyla tercih sebebidir. Tabii kolay gibi görünse de yürürken dikkat etmemiz gereken noktalar var. Eski milli jimnastikçi Herbalife Türkiye Spor Danışmanı Ebru Karaduman bize yürüyüş yaparken uygulamamız gereken bu 10 kuralı yazdı.
1. Yürüyüşten en az 1 saat önce yemek yemelisiniz. Aksi takdirde sindirim için vücut çok enerji harcar ve yemek sonrası hemen yapılan egzersiz kendinizi daha fazla yormanıza neden olur.

2. Kilo vermek amacıyla naylon vb. giysileri vücudunuza sarmamalısınız.

3. Sağlık sorunları olanlar ve 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalıdır. Ayrıca diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmelidir.

4. Egzersizinizi ne zaman yaptığınız çok da önemli değildir. Sabah yürüyüşünün daha iyi olmasının nedeni, havanın sabah daha taze olmasıdır.

5. Yürüyüş yaparken araç trafiğinin olduğu yollardan kaçmakta fayda var. Yeşil bir doğada yapılan yürüyüş ile vücudunuza giren oksijen artar ve maksimumda fayda elde edersiniz.~


6. Yürüyüş sırasında, nefes alabilen ve ayağınızın rahat olduğu, destek bölgeleri bulunan spor ayakkabılar tercih etmelisiniz.

7. Yürüyüş boyunca kullanmadığınız kaslarınızı hareket ettirmeyi unutmamalısınız.

8. Yürüyüş yaparken susamayı beklemeden, her 10-15 dakikada bir mutlaka sıvı tüketmelisiniz.

9. Soğuma hareketleri yapmadan yürüyüşü bitirmemelisiniz. Gün sonunda yürüyüşü bitirdiğinizde mutlaka esneme hareketleri yapın. Böylece hem vücudunuz rahatlayacak hem de ileride oluşabilecek olası zedelenmeleri önlemiş olacaksınız.

10. Uzun bir yürüyüş sonrasında sıcak bir duş yerine, soğuk/ılık bir duş tercih etmelisiniz. Soğuk duş yürüyüş boyunca vücudunuzda meydana gelebilecek şişlikleri önleyecektir.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.