2020’DE EN ÇOK ARANAN GÜZELLİK TRENDLERİ

Google, bu senenin merak edilen bakım ve stil sorularını açıkladı…

Her sene olduğu gibi Google, 2020’de de en çok aranan güzellik trendlerini açıkladı. 2020’de güzellik sektörü duraksadı mı? Durumu göz önünde bulunduracak olursanız stil trendlerinin azaldığını ve bakım trendlerinin yükselişe geçtiğini düşünebilirsiniz. Ancak durum böyle değil! En az bakım trendleri kadar saç stili trendlerinde de gelişmeler var. Gen-Z sosyal medya platformu TikTok’taki saç stili videolarının artması, Instagram’daki yeni bakım trendleri derken, Google’da yeni keşfedilen teknikler çok daha fazla merak edildi. 

Birçok insan doğal saç stillerine yönelirken, 2020’de cam gibi düz saçlardan kıvırcık ve dalgalı saçlara geçiş yapıldığını gördük. Kuaför ve güzellik salonlarına gitme oranları azalırken de evde DIY saç kesim teknikleri yılın en çok arananları arasında. Yılın en çok aranan güzellik trendlerine bakacak olursak, akımın genel olarak saç bakımına, stiline ve boyamasına yoğunlaştığını söyleyebiliriz. 

Bakım ve makyaj tekniklerinin yanı sıra yılın verdiği ‘hijyen’ teması ile aramalarda cilt temizliği için ‘dermaplaning’ ve doğru el yıkama yöntemleri araştırıldı. Google’ın 2021 trend raporuna kadar tüm bu stilleri ve teknikleri profesyoneller yardımı ile yapmayı umuyoruz! Ancak şimdilik dünyanın en çok kullanılan arama platformundaki güzellik trendlerini evde denemeye çalışacağız…

Aşağıda 2020’de Google’da en çok aranan 10 güzellik trendini görebilirsiniz…

EVDE ERKEK SAÇI NASIL KESİLİR?

Kimse saç stilisti olmaya hazır değildi! Ancak 2020’deki birçok şey gibi beklenmedik durumlar gerçeğimiz haline geldi. DIY kadın saç kesimlerinin yanı sıra bu yıl erkeklere de yoğunlaşıldığını gördük. Sevdiklerinizin saç stiline müdahale etmek istiyorsanız, bu konuda uzmanlaşabilirsiniz.

SAÇA ‘PLOP’ TEKNİĞİ NASIL YAPILIR?

‘Hair plopping’ terimini daha önce duymamış olabilirsiniz… Ancak Google’a göre bu saç stili tekniği 2020’nin en çok arananları arasında. Isı olmadan saç stili uygulamaya verilen ‘plopping’ adı, pandemi süreci ile daha da popülerleşti. Profesyonel yardımı olmadan doğal saç bakımı uygulaması olan ‘hair plopping’ mükemmel bukleler yaratmanızı sağlıyor. 


PERDE KAKÜLLER NASIL STİLİZE EDİLİR?

Kuaför koltuğunda olmadan kaküllerinizi düzeltmek ve stilize etmek çok zor olabilir! Özellikle son birkaç ayda kakülleriniz uzadıysa saçlarınızı düzgün bir şekle sokmak kabus gibi gelebilir. Bu dertten muzdarip olan birçok kullanıcı da Google’da perde kaküllerini stilize etme teknikleri arayışına girdi. Aynı zamanda Sonbahar Kış 2020 trendleri arasında olan uzun ve yoğun perde kakülleri, yılın favorileri arasında oldu. 


EVDE SAÇ NASIL BOYANIR?

Dip boyası kabusunu tüm boyalı saçları olanlar bilir. Sık sık kuaföre gitmeyi gerektiren boyalı saçları evde stilize etmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. Neyse ki tüm dünya aynı soruyu sormuş! Kutu boyalar ile profesyonel teknikler uygulamak, 2020’de Google’ın öne çıkan soruları arasında yer aldı. 

EVDE KADIN SAÇI NASIL KESİLİR?

Tıpkı dünyadaki neredeyse tüm erkeklerin saçlarını traş etmesi akımı gibi kadınlar da saç kesimlerini evde yapmaya başladı. Güvenlik ve sağlık endişeleri ile saç stili uygulamalarını eve taşırken, dünya genelinde birçok kadın Google’da saç kesim teknikleri araştırdı. 

SAÇTA ‘FADE’ TEKNİĞİ NASIL YAPILIR?

Yine erkek saç stilinde bir arama artışı! Dünya genelinde erkeklerin birçoğu saçlarını kısacık traş etmeye yönelirken bir kısmı ise ‘fadin’ yöntemine yöneldi. Christian Ronaldo saçları olarak düşünebileceğiniz bu saç stili, saçınızın yanlarını kazımak ile uygulanıyor. 

UÇ KESİMİ NASIL YAPILIR?

Saç kesimi ayrı, uç kesimi apayrı bir konu! Evde DIY uç kesimi yapmaya çalıştıysanız, geçmişte kuaförlerde yaşadığınız “ucundan alın” sorunsalını çok daha iyi anlamışsınızdır. Yapılan ufacık bir hata, 1-2 cm kesmeye çalıştığınız saçlarınızdan kocaman bir blok yok edebilir. İşte tam da bu nedenle, hata payını azaltmaya çalışan Google kullanıcıları, uç kesimlerini doğru yapma teknikleri araştırdı. 


‘DERMAPLANE’ NASIL UYGULANIR?

Her zaman gittiğimiz güzellik salonuna gidemezken, profesyonel cilt bakımımızı evde farklı alternatifler ile uygulamaya çalışıyoruz. Bu nedenle birçok kadın da 2020’de Google’da farklı cilt bakım teknikleri araştırdı. Bunlardan biri de ‘dermaplaning’ tekniği. Bir eksfoliyasyon yönemi olan ‘Dermaplaning’ aynı zamanda ‘microplaning’ veya ‘blading’ olarak algılanıyor. Farklı scrub veya kimyasal eksofliyatör ürünleri ile uygulanabilen ‘dermaplaning,’ cilt yüzeyindeki ölü deriyi ve tüyleri arındırarak daha pürüzsüz ve ışıltılı bir yüzey bırakıyor. 

DÜĞÜMSÜZ ÖRGÜ STİLİ NASIL YAPILIR?

Evde eğlenceli saç stilleri denerken, 2020’de örgülerin yükselişine şahit olduk. Biraz çocuksu biraz da ‘cool’ stilleri buluşturan örgülerde en çok aranan teknik ise düğümsüz örgüler oldu. Toka veya ip kullanmadan yapılan düğümsüz örgüler, daha sağlıklı bir saç stili tekniği sunuyor. ‘Box’ örgülerin aksine kendi saçınızı tutacak olarak kullanabileceğiniz bu örgü stili oldukça havalı bir görünüm yaratıyor. DOĞRU EL YIKAMA TEKNİKLERİ NEDİR?

2020’nin gündeminde dezenfektan, kolonya ve el yıkama var. Mart ayında ‘Happy Birthday’ şarkısı eşliğinde yıkadığımız ellerimizi şu günlerde düşünmeden uzun uzun yıkıyoruz. 20 saniye kuralına uymaya çalıştığımız ilk pandemi günlerinden uzun bir süre geçti… Ancak artık el yıkama tekniklerini tam olarak benimsediğimize eminiz!