ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

2021’İN GÜZELLİK TRENDİ: SKINIMALIZM

Doğal görünümlü ve ışıldayan bir cilt için artık cilt bakımında da minimalizm zamanı.

Doğal görünümlü ve parlak bir cilt için yeni trend Skinimalizm... İtiraf edelim, hepimiz cilt bakımı ve makyaj deyince abartmayı seviyoruz. Raflarımızda duran onlarca ürünü gece bakımı, gündüz bakımı ve makyaj derken arka arkaya yüzümüze uyguluyoruz. Sonra bir bakıyoruz ki aynanın karşısında saatler harcamışız. Bunun nedeniyse aslında çok basit: daha güzel görünmek. Fakat sonuç ne mi oluyor? Zayıflamış cilt bariyeri, kızarıklık, tahriş ve hatta sivilce...

Yeni yılla birlikte bu alışkanlıklarımız, yerini yavaş yavaş sadeleşmeye ve doğal güzelliğimize daha çok güvenmeye bırakacak gibi görünüyor. Pinterest 2021 trend raporuna göre yeni yılın güzellik trendi artık skinimalizm. Peki nedir bu garip kelime? Aslında cilt ve minimalizm kelimelerinin birleşimi. Yani kısaca cilt bakımında minimalleşme diyebiliriz. Anahtar kelimelerimiz doğallık, sadelik ve işlevsellik. Skinimalizmde amaç, doğal güzelliği ön plana çıkarmak ve kusurlu kusursuzluğu yakalamak. Bunu başarmak ise çok kolay.

CİLT BAKIMINDA SKINIMALIZM

Önce cilt bakımıyla başlayalım ve skinimalizmin cilt bakımına nasıl yansıdığına bakalım. Skinimalizm bize cilt bakımında farklı bileşenlere sahip onlarca ürün kullanmak yerine bu bileşenleri bir arada sunan ürünleri kullanmamızı tavsiye ediyor. Mesela C vitamini, hyaluronik asit ve niacinamide bileşenlerini bir arada bulunduran bir cilt bakım ürünü düşünebilirsiniz.  Bu sayede cildinize daha az ürün uygulayarak hem cildinizi koruyabilir hem de zaman ve para tasarrufu yapabilirsiniz. Ayrıca skinimalizm, cilt bakımını seven ama yapmaya da üşenenlerin memnun kalacağı bir trend. Gece yatmadan önce yüz yıkama jeli, tonik, farklı serum ve nemlendiricilerle uğraşmak yerine bir veya birkaç adımda istediğiniz cilt bakımını yakalayabilirsiniz.


MAKYAJDA SKINIMALIZM

Gelelim makyaja. Kusursuz bir cilt görünümü yaratmak için üst üste sürdüğümüz fondötenlere, kapatıcılara, pudralara ve pek de gerçeği yansıtmayan kontür uygulamalarına artık veda edebiliriz, ne dersiniz? Skinimalisizm size güzelliğinizi perdelemeyen, aksine ortaya çıkaran ve cildinizin ışıltısını yansıtan bir makyaj önerisi sunuyor. Aynı zamanda cildinizi yormayan, hızlı ve pratik bir makyajı savunuyor. Unutmayın, çıkış noktamız her zaman daha az ürün, daha az uygulama. Mesela kirpikleriniz için tek başına bir kirpik kıvırıcıdan bile yararlanabilirsiniz. Ten makyajınızda kremsi ve transparan ürünleri tercih ederek doğallığı ön plana çıkarabilirsiniz. Fakat her ne kadar az ürünü savunsak da olmazsa olmazlarımız nemlendirici ve güneş kremini unutmayın.

Bu yeni trend, yalnızca cildimize değil aynı zamanda çevreye de faydalı. Nasıl mı? Daha az ürün ve daha az uygulamayla aşırı tüketimin önüne geçilerek çevreye verilen zarar önemli ölçüde azaltılıyor. Dolayısıyla bu pratik, ucuz ve sürdürülebilir bakım trendini benimseyerek çevreyi de korumuş oluyoruz. Tıpkı skinimalizmin tavsiye ettiği ürünler gibi tek seferde birden çok fayda.

Yazı: Eda Turan

Cilt bakımı ile ilgili bu yazılarımız da ilginizi çekebilir...

HASSAS CİLTLERE ASİT DESTEĞİ: FULVİK ASİT

GÖZ ÇEVRESİ SERUMLARI VE KREMLERİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?