5 FONDÖTEN HATASI!

İdeal bir ten ve makyajda başarılı bir sonuç için fondöten nasıl uygulanmalı?

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 20 Mart 2015
5 FONDÖTEN HATASI!
Makyajın temel adımı fondötendir. Fondötenin doğru ya da yanlış sürülmesi makyajın tamamını değiştirebilir. Bu mucizevi ürünle, cildiniz bir anda dümdüz ve ipeksi bir görünüme kavuşulabileceği gibi tüm kusurlar da ön plana çıkabilir. Bu önlemek için doğru fondöten seçmek şart ama tek başına yeterli değil! En iyisini seçtiğinizi düşünseniz bile nasıl uygulanacağını bilmiyorsanız makyajınızı mahvedebilirsiniz. Fondöten ile yapılabilecek 5 hatayı paylaşıyoruz sizlerle:

Hata 1: Çok koyu renk bir fondöten seçmek


En önemlisi fondötenin rengine karar vermek. Çoğumuz hangi rengi seçmemiz gerektiğini bilemeyebiliriz ve bu da fondötenle yapılabilecek ilk hatadır. İyi bir görünüş için çok koyu bir renk tonunu seçmemek gerekir yoksa tam tersi bir etki yapacaktır! Fondöten cilt ile aynı renk tonda olmalı. Rengi test etmek için çenenin etrafına ufak bir parça sürerek renk tonunu ayarlanmak en doğrusu.


 


Hata 2: Fondötenin yapısı hakkında yanılmak  


Güzel bir cit için, herkesin kendi tenine daha iyi adapte olabilen bir içeriğe sahip fondöten seçmesi gerekiyor. Bunu yaparken de cildin ihtiyaçları göz ardı edilmemeli. Eğer kuru bir cildiniz varsa, nemlendiren likit bir fondöteni tercih edebilirsiniz. Tam tersine, daha parlak bir cildiniz var ise, matlaştıran bir fondöten seçin.~ Hata 3 : Boynu unutmak


Maske görünümünden sakınmak için, boyuna da fondöteni uygulamayı unutmamak gerekir. Çok fazla sürüp yakaları kirletmemeliyiz elbette ama dekolteye doğru hafif yayarak ve gölgelendirerek uygulanmak ideal uygulama olur. Fondötenin sürüleceği son alan çene ile sınırlanırsa çok da doğal bir hava veremezsiniz.


 


Hata 4 : Fazla pudra kullanmak 


Fondöteni sabitlemek ve parıldamasını önlemek için üzerine pudra kullanmak şüphesiz en ideali. Fakat bunu hafifçe sürmek gerekir! Eğer çok pudra kullanılırsa, makyajın alçı gibi sıvanmış bir hale gelmesine sebep olur ve yüzde daha donuk çizgiler oluşur. Transparan bir pudrayı az miktarda alıp yüzün dışına doğru hafifçe renklendirmek yeterli. 

Hata 5 : İyi malzemeler kullanmamak  


Fondöteni parmakla, süngerle veya fırçayla uygulamak mümkün. Parmaklar fondöteni emdiği için dengeli bir sonuç almak zor, sünger ise daha az hijyenik. Geriye fırça kalıyor. Bu da biraz ustalık istiyor başlangıçta. Ama çok daha hijyenik ve daha homojen bir sonuç veriyor. Tabii kullanımdan sonra fırçayı iyi temizlemek şartıyla! Bu hem de ekonomik bir yöntem çünkü fırça ile uygulanınca fondöten ziyan olmuyor. 

HATİCE ERDİNÇ

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.