AKNEYLE MÜCADELEDE ÇAY AĞACI YAĞI ETKİSİ

Güzellik sektörü antik yöntemlere geri döndü!

Yıllardır akne ve lekeleri yatıştırmak için kullanılan çay ağacı yağları, modern serumlar ve güzellik ürünleri ile gölgelenmişti. Ancak doğal yöntemlere geri dönüş yapan güzellik sektörü, klasik uygulamaları yeniden gün yüzüne çıkardı. 

Çay ağacı yağını ‘orijinal’ bakım ürünü olarak adlandırmak yanlış olmaz. Asırlardır hastalıkları ve yaraları iyileştirmek için kullanılan çay ağacı yağı hala bazı kültürlerde popülerliğini koruyor. Son yıllarda akne, leke ve spotları temizlemek için kullanılan bu doğal içerik, bakterilere karşı mücadele etmesi ile dikkat çekiyor. Peki benzoil peroksit ve güçlü salisilik asitler gibi içeriklerle dolu güzellik ürünleri son dönemlerde çay ağacının önüne geçmiş olabilir mi? Gördüğümüz kadarıyla, hayır! Birçok cilt bakım markası, çay ağacı yağı gibi doğal içeriklere geri dönüş yaparken antik yöntemler yeniden trend oluyor. 

Çay ağacı yağı nedir?

Avustralya’nın küçük ağaçlarından alınan özlerden oluşan çay ağacı yağı, soluk sarı veya renksiz oluyor. 

Çay ağacı yağı akne çözümü olabilir mi?

Akneye karşı mücadele eden çay ağacı yağı, etkili antibakteriyel özelliği ile bakterileri öldürüyor. Araştırmalara göre iltihaplara ve bakterilere karşı gelen bu doğal içerik, ciltteki tahrişi engelleyip giderebiliyor. 

Çay ağacı yağını kullanmanın yan etkileri var mı?

Çay ağacı yağının doğal olması bu içeriği aşırı oranlarda kullanmanızı gerektirmiyor. Gereğinden fazla çay ağacı yağı kullanmak cildinize zarar verebilir. Bunu göz önünde bulunarak, çay ağacı yağı içerikli ürünleri kontrollü kullanmalısınız. 

Çay ağacı yağı akne ve lekeler için en iyi çözüm mü?

Birçok araştırma çay ağacı yağının, akne tedavisi olarak benzoil peroksit kadar etkili olduğunu gösteriyor. Süreç daha uzun olsa da çay ağacı yağı hassas ve kolay kızaran ciltler için en uygun çözümlerden biri. Antioksidan etkisi ile alternatiflerini geride bırakan çay ağacı yağı, lekeleri kolayca yok ediyor ve deri hücrelerini yeniliyor. 

Çay ağacı yağı nasıl kullanılmalı?

Akne ve leke çözümü için çay ağacı yağını kullanmayı tercih ettiyseniz bunu saf yağ olarak veya çay ağacı yağı içerikli ürünleri kullanarak deneyebilirsiniz. Eğer saf yağ formunda kulanmak istiyorsanız, yağı bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilir veya aloe vera ve su ile karışım yapabilirsiniz. Alternatif olarak çay ağacı yağını günlük olarak kullandığınız nemlendirici veya serumun içine damlatabilirsiniz. Tüm bunlar size zor geliyorsa fotogaleride çay ağacı yağı içerikli ürünler arasından seçebilirsiniz…