Az her zaman çoktur

Cilt bakımında en geçerli kural

Yüz için yüksek teknoloji ürünü kremler, saçlar için doğal içerikli şampuanlar, vücut için sıkılaştırıcı bakımlar... Güzel görünmek için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Peki iyi mi yapıyoruz? Uzmanlara göre her şeyin azıyla çoğunlukla daha etkili sonuçlar almak mümkün.

TEMİZLİK

Cildin kendini temiz hissetmesi derinlemesine bir temizlikle mümkün. Bunun için ihtiyacı, günde sadece iki kez olmak üzere arındırılması. Kullanılan ürünlerin dozu ve cilt tipine uygunluğu da önemli. Çok sık ve abartılı yapılan cilt temizliği cildin koruyucu kalkanı olan hidrolipid tabakasına zarar veriyor. Gözenekler açılıyor, kuruluk ya da kaşıntı onu takip ediyor. Akşam makyajınızı sildikten sonra yağ ve diğer kalıntıları bir jel yardımıyla temizleyin ve tonikle nemlendirin. 
Cildiniz çok yağlı olmadığı sürece sabahlarıysa yüzünüzü sadece suyla durulamanız yeterli. 


PEELING VE MASKE

Her ikisi de cildin doğal bir parlaklığa kavuşmasını sağlıyor. Ancak uzmanlar peeling uygulamasını haftada bir kezle sınırlamak gerektiğinin altını çiziyor. Abartmanın tahrişlere neden olabileceğini belirtiyorlar. Peeling gibi yüz maskeleri de cildin fazla parlamasına neden olabiliyor. Bu yüzden destekleyici bakımlar, örneğin maskeler, ciltte önerilen süreden fazla kalmamalı. Çünkü ürünlerde belirtilen süre mükemmel bir dengeye sahiptir ve en az yan etkiyle maksimum bakım sağlar. Aynı şekilde nemlendirici maskeler de gereğinden fazla ciltte kaldıklarında gözeneklerin tıkanma riskini artırıyor. Temizleyici maskelerse cildin fazla kurumasına yol açabiliyor.


SERUM VE KREMLER

Bize kalsa güzelliğimizden ödün vermemek adına her gün yeni bir tüp açabiliriz. Oysa cildimiz yeni bir bakıma alışmak için tam 28 güne gereksinim duymaktadır. Bu yüzden lütfen kullandığınız kremleri sık sık değiştirmeyin. A ya da B vitamini içeren bileşenleri fazlaca sürmek cildin hassasiyetini artırıyor. Kremlerde bir bezelye tanesi büyüklüğünde, serumlardaysa bir pompayla elinize gelen miktarda ürün bakımınız için yeterli olacaktır.