HASSAS CİLTLERE ASİT DESTEĞİ: FULVİK ASİT

Cilt bakım ürünlerinin içeriklerini öğrenmeye devam ediyoruz. Sırada Fulvik asit var.

Dermatologlar ve güzellik uzmanları C-Vitaminini önermekten vazgeçmiyor, tabii biz de kullanmaktan vazgeçemiyoruz! Cildi aydınlatan, pigmentasyonu azaltan C-Vitamini, aynı zamanda antioksidan özellikleri ile cildinizin bariyerini güçlendiriyor. Eğer daha ışıltılı ve aydınlık bir görünüm cilt bakımı hedefleriniz arasındaysa, C-Vitamini koleksiyonunuzun olmazsa olmazları arasında. Hızlı etkili serumların popüler tercihi olan C-Vitamini, ne kadar harika bir içerik olsa da hassas ciltleri olanlar için pek de uygun değil. Bazı ciltlerde kızarıklık ve tahriş yaratabilen C-Vitaminini, hassas bir cildiniz varsa kullanamamış olabilirsiniz. Sosyal medyada ve internette C-Vitamini mucizelerine bakıp, “Keşke ben de kullanabilsem,” diye düşünüyorsanız, endişelenmeyin! Sizin için de mucize bir içerik var: Fulvik asit!

Bir asit nasıl C-Vitamininden daha risksiz olabilir ki? Olabilir! Özellikle hassas ciltlerin C-Vitamini alternatifi olan fulvik asit, tek bir damla ile fark yaratabiliyor. C-Vitaminine olan hayranlık azalmıyor ancak hassas ciltler için fulvik asit gündemde. Tıpkı C-Vitamini gibi ışıltı ve aydınlık katan özelliklere sahip olan fulvik asit, aynı zamanda cilt bariyerlerinizi güçlendiriyor. Aşağıda hayatımıza yavaş yavaş dahil olmaya başlayan fulvik asit hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

FULVİK ASİT NEDİR?

Cilt bakımında yeni keşfedilen bir içerik olan fulvik asit, henüz birkaç marka tarafından kullanılıyor. Önümüzdeki aylarda spot ışıkları altında olacağını tahmin ettiğimiz fulvik asit, toprağın humusundan elde edilen bir madde. Biyoloji ve kimya dersindeymiş gibi hissettirmeden bahsedecek olursak, humus, bitkiler çürüdüğünde toprakta oluşan koyu renkli bir organik maddedir. Bu cümle sizi rahatsız etmesin çünkü toprak humusu cilt bakımı için harika etkiler yaratıyor!

Bildiğimiz asitler arasında bambaşka özelliklere sahip olan fulvik asit, ne glikolik ve salisilik asit gibi tamamen eksfoliyasyon üzerine ne de hyalüronik asit gibi nemlendirme üzerine çalışıyor. Organikler asitler kategorisinde tek başına yer alan fulvik asit, Uzakdoğu güzellik ritüellerinin olmazsa olmazları arasında. Batıda cilt bakımına yeni yeni giriş yapan fulvik asit, uzun zamandır Çin ilaçlarında kullanılıyor. C-Vitamini kadar yoğun olmayan fulvik asit, birçok cilt şikayetini giderirken, hassas ciltler için uygun bir opsiyon oluyor. 

FULVİK ASİT NE İŞE YARAR?

Tıpkı C-Vitamini gibi bir antioksidan içeriği olan fulvik asit, UV ışınları ve çevre kirliliği gibi cildinizi çevresel faktörlerden koruyor. Tek başına kullanılabilen fulvik asidi, aynı zamanda az oranlı C-Vitamini içerikli cilt bakım ürünleri veya güneş kremleri ile de kullanabilirsiniz. Antienflamatuvar özelliklere sahip olan fulvik asit, şişkinlik ve kızarıklık gibi cilt şikayetlerinize de çözüm oluyor. Egzama, sedef hastalığı ve atopik dermatit gibi sorunları gideren fulvik asit, akne sorununu iyileştirerek cildinizde anti-bakteriyel bir etki yaratıyor.

FULVİK ASİT NASIL KULLANILMALI?

Genelde kremlerde ve losyonlarda gördüğümüz fulvik asit, aynı zamanda yüz maskeleri ve temizleyicilerde de bulunabiliyor. Cildinizi aydınlatan ve gözeneklerinizi derinlemesine temizleyen fulvik asit, zamanla daha pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Gündüz ve gece kullanılabilen fulvik asit içerikli cilt bakım ürünlerini, gündüzleri kullanırsanız daha çok antioksidan etkisi görebilirsiniz. 

FULVİK ASİDİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Yatıştırıcı özellikleri ile bilinen fulvik asit, C-Vitaminine göre çok daha nazik ve risksiz bir içerik. Ancak tıpkı her üründe olduğu gibi fulvik asit içerikli cilt bakım ürünlerinde de etiketlerdeki diğer içeriklere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz fulvik asit içerikli cilt bakım ürünlerini görebilirsiniz…