CEVİZ YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Kuru ve tahriş olmuş cildi yatıştırma potansiyeline sahip mucizevi ceviz yağının faydalarını keşfediyoruz.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 07 Kasım 2022
CEVİZ YAĞININ CİLDE FAYDALARI Adobe Stock

Ceviz yağı, cilt seven bir kahramandır. Argan veya badem yağının şöhretini yakalamamış olsa da, cilt üzerindeki yatıştırıcı ve antimikrobiyal etkileri sayesinde, birinci sınıf bir bileşen olarak yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ceviz yağı, 17. yüzyıldan beri kırışıklıklarla savaşmak ve cildi nemlendirmek için kullanılmıştır. Ceviz yağlarının tıbbi erdemleri birçok Yunan ve Roma yazılarında övülmüştür.Ceviz, yaygın olarak en sağlıklı kuruyemişlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ceviz yağı (daha resmi olarak juglans regia tohumu yağı olarak bilinir), ceviz içinden elde edilen bir yağdır. Bazı araştırmalar, ceviz yağının daha iyi cilt sağlığını destekleyebileceğini öne sürmektedir. Topikal olarak uygulandığında ceviz yağının cilde faydaları daha da fazladır. Cilt üzerinde yumuşatıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, daha iyi cilt sağlığını desteklediğini, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu ve egzama gibi bazı cilt rahatsızlıklarını tedavi ettiğini gösteriyor.

BAŞLICA FAYDALARI: Cildin yüzeyini nemlendirir ve güçlendirir, su kaybını önler, çevresel strese karşı korur, yaşlanma belirtilerini azaltır ve pul pul, kurumuş cildin iyileşmesine destek olur.

KİMLER KULLANMALI?: Çok yönlülüğü sayesinde cildi nemlendirmek isteyen çoğu insan ceviz yağı kullanabilir. Doktorunuzla teyit etmek her zaman en iyisi. Bilinen bir fındık alerjisi geçmişiniz varsa ceviz yağından kaçınmanızı önerilir.

Yağlı veya akneye meyilli cilde sahip olanların dikkatli davranmasını öneriyoruz. Ceviz yağı, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilcelerin çıkmasına neden olabilecek yüksek düzeyde oleik asit içermektedir.

NE KADAR SIKLIKLA KULLANABİLİRSİNİZ?: Genel olarak, ceviz yağı günlük olarak güvenlidir, ancak kullanım sıklığının ürün formülüne ve kullandığınız diğer ürünlere bağlı olduğunu vurgulayalım.

Ceviz yağı, antioksidanlar (yüksek dozda E vitamini) ve omega-3 yağ asitleri (araştırmaya göre cildi etkili bir şekilde onaran ve yumuşatan linoleik asit) bakımından zengindir. Ceviz ayrıca anti-inflamatuar, nemlendirici ve onarıcı faydalar sunan B5 vitamini (pantenol olarak bilinir) içerir. Aynı zamanda yüksek seviyelerde linolenik ve oleik asit içerdiği; bu nedenle mükemmel nemlendirme ve cilt bariyeri için onarıcı faydalar sağladığı bilinmektedir.

İki tip saf ceviz yağı mevcuttur: soğuk preslenmiş ve rafine edilmiş. Soğuk pres ceviz yağı, daha fazla besin maddesini tuttuğu için daha pahalı olma eğilimindedir. Cilt bakımından daha çok yemek pişirme amaçlı kullanıldığı görülmektedir. Ve cildinizde saf ceviz yağı kullanabilseniz de, genellikle önceden formüle edilmiş bir yağ veya kremde bir bileşen olarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.


Ceviz yağının cilde faydaları
Hem vitamin hem de mineral bakımından yüksek olan ceviz yağı, neredeyse tüm cilt tipleri için fayda sağlar.

•Cildi nemlendirir. Ceviz yağının yumuşatıcı içerik açısından zengin olduğu, bu da onu cildi yumuşatan ve bariyer işlevini geliştiren ideal bir nemlendirici haline getirdiğini biliniyor.

•Su kaybını önler. Yumuşatıcı özelliği sayesinde su kaybını önlemeye yardımcı olan esnek ve kayganlaştırıcı bir maddedir.

•Çevresel stres faktörlerine karşı korur.

E vitamini açısından zengindir, bu da bazı ciddi antioksidan özelliklere sahip olduğu anlamına gelir. En önemlisi, ceviz yağı cildin yüzeyini kirlilik ve güneşe maruz kalma gibi çevresel stres faktörlerine karşı korumaya yardımcı olur.

•Yaşlanma belirtilerini azaltır. Tüm antioksidanlarda olduğu gibi, çevresel stres faktörlerine karşı koruma, yaşlanma belirtilerinin azalmasıyla ilişkili olma eğilimindedir. Artan hidrasyon ve nem daha genç bir parıltı sağlar.

•Kuruluk ve kaşıntıyı iyileştirir. Ceviz yağının, kuru ve tahriş olmuş cilde yardımcı olduğunu öne süren birkaç araştırma mevcut.

•Cilt bariyerini onarır. Yoğun miktarda yumuşatıcı ve omega yağ asitleri sayesinde ceviz yağı, cilt bariyerini onarmada inanılmaz derecede etkilidir, böylece nemi ve elastikiyeti artırır.


Ceviz yağının yan etkileri
Ceviz yağı, çoğu cilt tipi için güvenli ve etkili bir bileşendir. Aslında, EWG veya Çevresel Çalışma Grubu, bileşenleri çok düşük riskli olarak değerlendiriyor. Bununla birlikte, ceviz yağında bulunan oleik asit gözenekleri tıkayabileceği ve sivilcelere neden olabileceği için yağlı ve/veya akneye meyilli ciltlerin dikkatli davranmasını önerilmektedir. Ceviz yağı kullanırken ağaç fıstığı alerjisi olanların dikkatli olması gerektiği bildiriliyor, çünkü rafine edilmemiş yağ fraksiyonları alerjik reaksiyona neden olabilir.

Ceviz yağı söz konusu olduğunda bir diğer endişe de oksitlenme eğilimidir. Neyse ki, doğru paketleme buna karşı koyabilir. Havasız (veya en azından havayı kısıtlayan) kutuların yanı sıra opak ambalajlara bakın.


Nasıl kullanılmalıdır?
Bir ürünün ne zaman ve nasıl uygulanacağının formülasyona bağlı olduğu bilinse de, yağları genellikle gece son adım olarak (veya sabahları SPF öncesi) nemlendiriciden sonra uygulamanız gerekir. Emin olmak için ürünün talimatlarını kontrol etmenizi öneririz.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.