Cildiniz İçin En İyisi

Güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın yolu...

Özellikle terleme, sedef hastalığı, saç dökülmesi gibi konularda uzman olan Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Günay, son olarak soyadını verdiği yeni ürün grubuyla dikkatimizi çekti. Ve onunla son dönem uygulanan estetik uygulamaları ve yeni yarattığı krem serisi üzerine konuştuk.

ELLE: Biraz kendinizden bahseder misiniz?
DR. AHMET GÜNAY: Yaklaşık 25-30 yıldır dermatoloji bilim dalının içindeyim. Yıllardır öncelikle hastalıklar üzerinde yoğunlaştım, ki bunlar arasında sedef hastalığı, immün sistem yani bağışıklık sistemine bağlı olan hastalıklar geliyordu. Bir süre sonra ise saç dökülmesi ve alerjik hastalıklar çalışma konularım arasına girdi. Bu konularda üniversitede öğretim üyeliği dönemlerinde  ve  International Hospital'ın Dermatoloji bölümünü kurduğum dönemlerde bir yandan hastalarımı iyileştirmeye çalıştım.

ELLE: Kozmetik tıpa geçiş nasıl oldu?
Dr. A.G.:
Zaman ilerledikçe kozmetik tıp ön plana çıkmaya başladı. Bir sürü meslekdaşımın yanlış uygulamalar yaptığını gördüm. Mesela botoks yıllardır adele veya tiklerin tedavisinde kullanılıyordu. Daha sonra terleme konusunda kullanıldı, (ki bu benim uzmanlık alanım) Öyle ki botoks yaptırdığı için göz kapağı düşen, asimetrik kaşı oluşan hastalar bu hataları düzeltmemiz için bize gelmeye başladı. Bütün bunların doğal bir sonucu olarak da yavaş yavaş hastalıklardan daha güncel uygulamalara kaymaya başladık. Bu arada deri kanserleri ve sedef konusunda da çalışmalarımızı sürdürdük.

ELLE: Estetikteki gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz?
Dr. A.G.:
Kozmetik dermatolojiye zamanla açıldık ve Türkiye'ye estetik müdahaleleri getirdik. Mesela lazeri ilk olarak uygulayan dermatologlardan biriyim. Belki de ilk kullanan doktorum diyebilirim. Önce lazerle cilt soyma işlemini yaptık ve daha sonra damarlarla ilgili çalışmalarda bulundum. Yüzeysel kılcal damarın görüntüsünü lazerle yok ettik. Zamanla epilasyon uygulamalarına geçtik. Ve bir grup kurduk. Ben işin hastalık bölümünü yürütüyorum ama estetik tıpla uğraşan ekip arkadaşlarım var. Bütün bu saydığım müdahaleleri yapıyorlar. Ben daha çok kalıcı olmayan, vücuttan atılımı olan şeyleri tercih ediyorum.

ELLE: Niye böyle bir ayırım yapıyorsunuz?
Dr. A.G.:
Vücuttan belli bir süre sonra atılan uygulamaları tercih ediyorum, çünkü vücutta kalan maddelerin ileride nelere yol açacağı belli değil. Vücuttan atılan uygulamalar önemli. Botoksu mimikleri kaybettirmeden yapıyorum. İfadesiz yüzlerle dolaşan insanları hoş görmüyorum. Önemli olan bu işi yaparken dozlarla doğru bir şekilde oynamak ve güzel bir çalışma ortaya koymak. Çünkü botoks bilinenin aksine yüzü donduran birşey değil, aksine çalışmaması gereken adeleleri durdurup kırışıksız bir cilt yaratmaya yardımcı olur.