CİLDİNİZİN YENİ DOSTU İLE TANIŞIN: F VİTAMİNİ

Vitaminler alfabenin bir harf ilerisine taşındı! F-Vitaminin ne olduğunu merak ediyor ve cilt bakımında nasıl bir önem taşıdığını bilmek istiyorsanız birazdan okuyacaklarınızı not edin...

F Vitamini gerçek bir vitamin değil. Aslında bu vitamini tek bir besin olarak adlandıramayız. Karışık bir vitamin türü olan F-Vitamini, B-Vitaminine oldukça benziyor. 

Kısaca sağlıklı bir yağ olan F-Vitamini, iki farklı yağ asitinden oluşuyor: Linoleik asit (LA), ve alfa-linolenik asit (ALA). Aynı zamanda Omega-6 olarak bilinen linoleik asit ve Omega-3 olarak bilinen alfa-linolenik asit, F-Vitamini oluşturan bileşenler. Vücudunuzun ve cildinizin ihtiyacı olan bu yağ asitlerini bedeniniz kendiliğinden üretemiyor. Beyin, kalp, hormon, bağışıklık ve cilt bakımı gibi birçok organın ve sistemin gereksinimi olan bu yağ asitleri, tüketiminiz ve kullandıklarınız ile güçlenebiliyor. Bedeninizin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için LA ve ALA’ya yani F-Vitaminine ihtiyacınız var. 

Normalde besinler ile dışarıdan takviye olarak alınan F-Vitamini aynı zamanda cilt bakımında da oldukça etkili. Cilt hücrelerinin üretimini hızlandıran ve geliştiren F-Vitamini son dönemlerin en çok konuşulan bileşenlerinden biri. Hücre ve bağışıklık sağlığında oldukça büyük bir rol oynayan bu vitamin, cilt bariyerlerinin bütünlüğünü koruyor. Cildiniz, nem oranını düzenlemek için deri altındaki katmanlarda suyu hapsederek, hücrelerden dışarı buharlaşmasını engelliyor. Yağ asitleri ise bu bariyer fonksiyonunu düzenleme ve nem oranını yüksek tutma konusunda işe yarıyor. Yararlı besinleri vücudunuzda tutmak ve çevresel toksinlerin içeri girmesini engellemek için bu vitamini bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Cildinizde var olan zararları düzeltmek ve kuruluğu önlemek için kullanabileceğiniz F-Vitamini aynı zamanda egzama, yaşlanma, akne ve şişkinlik gibi birçok sorunun çözümünde kullanılabilir. 

F VİTAMİNİ HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUR? 

Bu vitamini nereden alacağız diye merak ediyorsanız, birçok besinde ve bitkide F-Vitamini bulunuyor. Kabuklu deniz ürünleri, deniz yosunu yağı, keten tohumu, zeytinyağı, kanola yağı, chia tohumu, ayçiçeği tohumu, ceviz ve yapraklı sebzeler F-Vitamini bakımından oldukça yoğun besinler arasında. Besin yerine cilt bakımı ürünlerinde F-Vitaminini arıyorsanız ise ayçiçeği, aspir, çuha çiçeği, kuşburnu tohumu, keten tohumu, kızılcık tohumu, avokado, zeytin gibi içerikleri arayın. Cilt bakım ürününüzü kendiniz yapmak istiyorsanız üzüm çekirdeği, haşhaş tohumu, hint yağı, kabak çekirdeği yağı ve chia tohumu yağlarını karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Aşağıda F-Vitamini içerikli cilt bakım ürünlerini inceleyebilirsiniz…

F-Balm Elektrolit Yüz Bakımı, £44 DRUNK ELEPHANT cultbeauty.co.uk

Aydınlatıcı Yüz Yağı, $60 ONA ORGANICS onaorganics.com

Essential Fx Acyl-Gluthione Yoğun Gece Nemlendiricisi, €165 PERRICONE MD net-a-porter.com

Gündüz Bakımı Yağı, 292 TL KIEHL’S kiehls.com.tr

Shea Vücut Losyonu, 71.92 TL THE BODY SHOP thebodyshop.com.tr