CİLT BAKIM KAHRAMANI: SERAMİD

Kolajen gibi cildinizin en çok ihtiyacı olan içeriklerden biri seramid!

Ne yaparsanız yapın cildinizin sürekli kuru olmasından şikayetçiyseniz veya cildiniz çok hassas bir yapıya sahipse aradığınız içerik seramidler olabilir. Cilt bakımı departmanındaki en yeni içerik olmayabilir ancak cildinizdeki seramid eksikliği birçok sorununuzun sebebi olabilir! Cildinizde doğal olarak bulunan ancak zaman içerisinde takviye gereksinimi bulunan seramidler hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda görebilirsiniz...

SERAMİD NEDİR?

Şimdiye kadar cilt bakımı rutininizde yeteri kadar seramid olmamasından endişeliyseniz aslında bu içerik zaten cildinizde bulunuyor. Kolajene benzer olarak, zaman ile cildinizdeki doğal seramid seviyeleri düşebiliyor ve tahmin edebileceğiniz gibi bu pek de iyi bir durum değil! 

Cildinizin üst tabakasında yoğun olarak bulunan lipidlerden ve yağlardan oluşan seramidler, cilt kompozisyonunuzun %50’sini oluşturuyor. Cildinizi kirlilik gibi çevresel faktörlerden korumak için önemli bir rol oynayan seramidler, cilt hücrelerinin birbirine bağlanmasını destekleyerek cilt tabakasında güçlü bir bariyer oluşturuyor. Yüzünüzün daha dinç ve nemli görünmesini sağlayan seramidler zaman ile eksilmeye başladığında cildinizde kızarıklık, iltihap ve kuruluk gibi problemlere sebep oluyor. Aynı zamanda cildinizin gergin olmasına ve akne oluşumuna sebep olan seramid eksikliği yaş aldıkça takviye edilmesi gerekilen içerikler arasında. 

SERAMİDLERİN CİLT BAKIMI FAYDALARI NEDİR?

Seramidler sadece cilt bariyerlerinizi güçlendirmiyor aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklık gibi şikayetlerinizi önlüyor. Öncelik olarak cildinizi koruyan seramidler, derinizin üst tabakasında güneş ışınlarına ve diğer çevresel faktörlere karşı bir kalkan oluşturuyor. Daha sonra cildinizi nemli tutan tabakadaki nem oranlarını düzenleyen seramidler, en güçlü anti-aging formüllerinden biri! 

Egzama, rosacea, sedef hastalığı, kuruluk veya güneş ışınları sebebiyle daha hassas bir cilde sahipseniz seramidler cildinizi güçlendirmek için en etkin içeriklerden biri olabilir. Günlük bakım rutininize seramid içerikli ürünler ekleyerek, cilt problemlerinizi azaltabilirsiniz. 

CİLDİNİZİN SERAMİD KAYBINI ÖNLEYEBİLİR MİSİNİZ?

Doğal olarak cilt tarafından oluşturulan seramidler, yaş alma süreci ile azalmaya başlıyor. 30’lu yaşlarınıza geldiğinizde cildinizdeki seramid oranlarının yaklaşık %40’ını kaybetmiş oluyorsunuz. Bu oranlar, 40’lı yaşlarda %60’lara kadar çıkabiliyor. Azalan seramid seviyeleri cildinizin daha ince olmasını ve elastikiyetini kaybetmesine sebep oluyor. Seramid oranlarının düşmesi göz ve yanak çevresinde ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına da sebep olabiliyor. 

Seramid kaybı oldukça normal bir süreç olsa da cilt görüntüsü açısından pek de ideal değil. Yaş almanın yanı sıra soğuk hava, zararlı güneş ışınları veya yoğun bir şekilde eksfoliyatörler kullanmak da cildinizin pH seviyelerine zarar vererek seramid oranlarını düşürebiliyor. Cildinizin doğal seramid kayıp sürecini daha az güneşe çıkarak veya soğuk havadan koruyucu ürünler kullanarak ufak da olsa önleyebilirsiniz ancak ne yazık ki bu azalma doğal bir şekilde tamamen önlenemiyor… Neyse ki güvenebileceğiniz cilt bakımı ürünleri cilt bariyerlerinizi güçlendirerek seramid seviyelerini yükseltmek için destek oluyor. Cildinizin hassas ve zarar görmüş bölgelerini nemlendiren ve güçlendiren bu ürünler, seramid içerikleri ile cildinizin daha genç görünmesini sağlıyor. 

TÜM CİLT TİPLERİNİN SERAMİDE İHTİYACI VAR MI?

Hassas ciltlerde bazen ters etki yaratabilen AHA veya BHA gibi içeriklerin aksine seramidler hiyalüronik asit gibi herkes için uygun! Ciltlerde doğal olarak bulunduğu için seramidler tüm cilt tipleri için uygun. Ancak önemli olan tıpkı tüm güzellik ürünlerinde olduğu gibi cilt tipinize uygun bir formül bulmak. Yağlı bir cildiniz varsa gözenek tıkayan kremsi formüller yerine yağsız veya hafif dokulu seramid serumlarına yönelebilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz ise tam tersi olarak kremsi ve yoğun seramid içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Cildinize seramid desteği yapmak istiyorsanız fotogaleride sizin için seçtiğimiz seramid içerikli ürünleri inceleyebilirsiniz…