CİLT BAKIMINDA SHEA YAĞI ETKİSİNİ KEŞFEDİN

Birçok üründe gördüğümüz shea yağını tam anlamıyla deşifre ediyoruz!

Eğer kuru bir cildiniz varsa, shea yağı ile çok önceden tanıştığınıza eminiz! Kremlerin baş tacı olan shea yağı aynı zamanda saç, el, yüz ve vücut bakımı ürünlerinde de favoriler arasında. Özellikle doğal formunda kullanılan shea yağı, sadece ciltteki kuruluk için değil egzama, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi birçok cilt şikayeti için tavsiye ediliyor. Pek çok cilt bakımı üründe gördüğümüz shea yağını günlük olarak kullanıyor olabilirsiniz. Peki ya gözümüzün aşina olduğu bu içerik hakkında her şeyi biliyor musunuz? Cevabınız ‘hayır’ ise aşağıda shea yağı hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

SHEA YAĞI NEDİR?

Afrika shea ağaç fındıklarından elde edilen shea yağı, yağ asitleri, antioksidanlar ve vitaminler açısından zengin bir bitki lipiti. Polifenolleri (antioksidanlar) ile yaşlanma karşıtı bir içerik olan shea yağı, özellikleri ile yeşil çaya benzetiliyor. En temel 5 yağ asidini içeren shea yağı, fitosteroller kategorisinde E, D ve A vitaminleri içeriyor. Bu nedenle cildi yatıştıran ve derinlemesine bakım uygulayan shea yağı, katı yağ içerikleri arasında öne çıkıyor. 

SHEA YAĞININ CİLDE FAYDALARI NEDİR?

En bilindik özelliği nemlendirme olan shea yağı, cildinizi derinlemesine nemlendirirken aynı zamanda cildinizi yatıştırıyor. Cildinizi hava koşullarına karşı da koruyan shea yağı, doğal bir kalkan görevi görüyor. Genelde nemlendirme, besleme ve yatıştırma için kullanılan shea yağı, aynı zamanda kuru ciltleri yumuşatarak dolgunlaştırıyor. Özellikle kış aylarında tercih edilen içerikler arasında yer alan bu yağ, dudaklarda ve ellerde, çatlamaları önlüyor. Deri çatlaklarına karşı da mücadele eden shea yağı, akne veya yara kaynaklı cilt lekelerini ve izlerini gideriyor. Besleyici özellikleri ile cilt alerjilerini de yatıştıran shea yağı en güvenli ve risksiz içerikler arasında yer alıyor. 

Ciltteki izleri ve yaraları gideren shea yağı, serbest radikal hasarları etkisiz hale getiriyor. İnce çizgileri, kırışıklıkları ve yaşlanma lekelerini gideren bu yağ, doğal kolajen üretimini destekleyerek cildinizde içten dışa gençleştirime etkisi yaratıyor. 

SHEA YAĞI NASIL KULLANILIR?

Tek başına doğal formunda kullanılabilen shea yağı, aynı zamanda hazır kozmetik ürünlerinin de favori içerikleri arasında. Kolay emilen nemlendiricilerde en etkili formunu alan shea yağı, cildin üst tabakasını güneş ışınlarına karşı da koruyabiliyor. Popüler olarak kremlerde ve dudak balsamlarında bulunan shea yağı, soğuk kış günleri için ideal bir nemlendirici!

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz shea yağı içerikli 10 cilt bakım ürününü inceleyebilirsiniz…