CİLT BARİYERİNİ GÜÇLENDİRME TÜYOLARI

Cilt bariyerine zarar veren faktörlerden korunma yolları...

Bu sene her şeyin üstüne bir de cilt problemleri yaşıyorsanız yalnız değilsiniz! Hemen hemen herkes maskelerden ve çevresel faktörlerden payını aldı diye düşünüyoruz. Şimdi ise havanın soğuması ile birlikte cildimiz alarm vermeye başladı. İnternet alışverişi çılgınlığı ile birlikte denemediğiniz ürün kalmadıysa ve hala cildinizde sorunlar yaşıyorsanız yeni alternatiflere bakma zamanı. Yaşam tarzında değişimlerden, günlük rutine kadar birçok faktör cildinizin kızarıklığını, kaşıntısını ve hassasiyetini tetikleyebiliyor. Zayıflayan cilt bariyerleri ise bu durumu daha zor bir hale sokabiliyor. Peki cilt bariyerlerimizi nasıl güçlendirebiliriz? Bu soruyu yanıtlamadan önce cildinizdeki oluşan değişimleri ve sebeplerini inceliyoruz…

SU ISISI

Cilt bariyerlerindeki değişimin en belirgin sebeplerinden biri su ısısı! Çok soğuk veya çok sıcak su cildinizin koruyucu bariyerlerine zarar vererek pürüzsüz ve ışıltılı görünümün yerini kuru ve tahriş olmuş bir hale getirebiliyor. Bu problemin çözümü çok basit! Yüzünüzü yıkarken veya temizleme ürünleri kullanırken her zaman ılık su kullanmalısınız. Her zaman olduğu gibi her şeyin fazlası zarar, su ısısının bile…

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Bu yıl dışarıda geçirdiğimiz zamanı düşünürsek yaz aylarında cildimizi olabildiğince D-Vitamini ile beslediğimizi düşünüyoruz. Ancak güneş ışınlarının iyi yönlerinden çok, kötü etkileri de olabiliyor. UVA ışınlarının ve çevre kirliliği gibi birçok faktörün uzun dönemde erken yaşlanmaya sebep olduğunu biliyoruz ancak kısa dönemde de cilt bariyerleriniz oldukça zarar görüyor. Kapsamlı SPF içerikli bir güneş koruyucu sadece yaz aylarında değil kış aylarında da bir o kadar gerekli. Antioksidanlar, nemlendirici kremler ve bariyer güçlendirici içerikler ile zenginleştirilen SPF içerikli kremler sadece yüzünüzü zararlı güneş ışınlarından korumuyor, aynı zamanda cildinize bakım uyguluyor. 

Super Multi Corrective SPF 30 Krem, 499 TL KIEHL’S kiehls.com.tr

AŞIRI TEMİZLEME

Yüzünüzü günde en az bir kere yıkamak şart ancak son aylarda hepimizi saran temizlik takıntısı ile yüzünüzü günde defalarca yıkıyor olabilirsiniz. Günün kirini yüzünüzden arındırmak çok güzel ancak bunun da fazlası zarar. Cilt bakım ürünleri ile yüzünüze aşırı temizleme uygulama cilt bariyerlerine düşündüğünüzden daha çok zarar veriyor. En hafif temizleyici bile cildinizi nemlendiren ve koruyan lipidleri yok edebiliyor. Sabunlu veya parfümlü temizleyiciler ile fazla oranlarda cildinizi temizlerseniz, cilt problemlerine kucak açmış oluyorsunuz. Bu nedenle günlük temizlik rutininizde krem formüllü temizleyicilere yönelin, böylece cildinize nem kaybı yaşatmazsınız. 

Kızarıklık Karşıtı Çözüm Serisi Hassas Temizleyici, 235 TL CLINIQUE clinique.com.tr

EKSFOLİYASYON

Fiziksel veya kimyasal eksfoliyantlar… İki tercihte de aşırıya kaçmamak çok önemli. Cilt scrubları ve eksfoliyantları ölü deriyi temizlemek, cilt hücrelerini yenilemek ve ışıltılı bir görünüme kavuşmak için ideal ancak aktif içerikler fazla kullanıldığı zaman cildinizde tahrişe sebep olabiliyor. Cilt bariyerinizin zayıfladığını hissediyorsanız scrub ürünlerine biraz ara vererek kağıt maskelere yönelebilirsiniz. Cildinize zarar vermeden nemlendiren ve vitaminler ile besleyen kağıt maskeler, cildinizi en uygun sağlığına yeniden kavuşturuyor. Cildinizin yenilenme sürecine izin veren kağıt maskeler, cilt bariyerlerinin güçlenmesini sağlıyor. 

Rubber Moist Solution Nemlendirici Kağıt Maske, 119 TL DR. JART+ sephora.com.tr

PARFÜMLÜ ÜRÜNLER

Cildinizin gergin ve kızarık olduğunu görüyorsanız, rutin olarak kullandığınız cilt bakım ürünlerine bir kontrol yapmanız gerekebilir. Eğer kullandığınız ürünlerin içerisinde parfüm hatta doğal uçucu yağlar bile varsa, bu içerikler cilt bariyerlerinizi zayıflatıyor olabilir. Parfüm içerikli cilt bakım ürünlerine bu dönemde biraz ara verirseniz, cildinizdeki farkları göreceksiniz. Parfümlü cilt bakım ürünleri, cildin doğal dengesini ve bariyer fonksiyonunu bozabiliyor. Tahriş veya rahatsızlık yaşıyorsanız, parfümsüz bakım ürünlerine yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Hyalüronik asit, omega yağ asitleri, seramidler veya niasinamid gibi zengin ve besleyici içerikler, cilt bariyerlerini güçlendirerek, yüzünüzün eski sağlığına kavuşmasını hızlandırıyor!

Ceramide ve Omega + Nemlendirici, £32 PAULA’S CHOICE cultbeauty.co.uk

CİLT PH DEĞERLERİ

Asit ve parfüm içerikli ürünler cilt bariyerlerine zarar verebiliyor. Cildinizdeki doğal yağları yok ederek, bariyerlerin kuru ve tahriş olmasına sebep olan bu ürünler, aynı zamanda cildinizin alkali değerlerini de etkiliyor. Cildinizin pH dengesi doğal yenilenme ve hücreler için oldukça önemli. Eğer cildinizin kuruduğunu ve tahriş olduğunu görüyorsanız, salisilik asit gibi içeriklere bir süre ara vermenizi tavsiye ediyoruz. 

Cilt pH Dengeleyen Aloe Vera Temizleyici, £25 ALPHA-H cultbeauty.co.uk

NEMLENDİRME

Cilt bariyerlerin zarar görmesi nem oranlarının ciddi oranlarda düşmesine sebep oluyor. Bakım rutininin en önemli adımlarından biri olan nemlendirme, özellikle cilt bariyerleri zayıfladığı zaman çok daha önem taşıyor. Cildiniz normalden daha fazla su ve nem kaybederken, hyalüronik asit gibi içerikler barındıran nemlendiriciler ile cilt bariyerlerinizdeki nem oranlarını dengeleyebilirsiniz. 

Hiyalüronik Asit ve E-Vitamini Soin Velours Aux Fleurs De Safran Nemlendirici, 1,899 TL SISLEY sevil.com.tr