CİLT İÇİN HER ŞEYİ YAPAN “MANDELİK ASİT” NEDİR?

Cilt bakımında asitler dünyasına yeni girenler için en iyi asitlerden biri…

Birkaç yıl önce, yüzünüze asit sürme fikri size bir kabus gibi gelebilirdi. Bu günlerde, cilt bakım asitlerinin faydaları konusunda çok bilgiliyiz. Daha temiz, daha parlak ve daha pürüzsüz bir cilt elde etmek için günlük rutininize etkili yeni asitler ekleyebilirsiniz. İşin püf noktası, cildinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için doğru asidi seçmektir.

Güzellik rutininize farklı asitler eklemenin faydalarını zaten övmüş olsak da, mandelik asit gibi daha az bilinen bir asit var. Mandelik asite, cilt bakım kahramanı da diyebiliriz!

Mandelik asidin diğer asitlerden nasıl ayrıldığını, neden tüm cilt sorunları ve cilt tonları için mükemmel bir seçim olduğunu ve onunla formüle edilen favori ürünlerin neler olduğunu öğrenmek için okumaya edin.

Mandelik asit tam olarak nedir?
Mandelik asit, acı bademlerden elde edilen bir alfa hidroksi asittir (AHA). İyi çalışılmış asit, Almanca badem kelimesinden sonra bile uygun bir şekilde adlandırılmıştır: mandel.

Glikolik ve laktik asitler gibi diğer AHA'lar arasında, mandelik asit de en büyük parçacık boyutlarından birine sahiptir ve bu cilde daha "yavaş, eşit ve yüzeysel" bir şekilde emilmesini sağlıyor. Ayrıca cildin yüzeyinde daha uzun süre kalıyor.

Sonuç olarak, mandelik asidin hassas cilt ve daha derin cilt tonlarına sahip olanlar için bile, tahrişe neden olma olasılığı daha düşüktür. (Tam bir yüzünüze denemeden önce küçük bir bölgede deneme yaptığınızdan emin olun.)

Uzmanlar, mandelik asidin melanotoksik olmadığı için daha koyu tenli olanlar için en iyi asit seçimlerinden biri olduğunu belirtiyor. Başka bir deyişle, melanositleri öldürmüyor ve renk değişikliğini şiddetlendirmiyor. Bunun yerine, akne, güneşe maruz kalma veya diğer nedenlerle koyu lekelerin görünümünü doğru şekilde azaltacaktır. Mandelik asit kabuklarının, glikolik asit gibi diğer AHA'lara kıyasla daha az hiperpigmentasyon, ışığa duyarlılık ve yara izi riski olan renkli hastalarda iyi tolere ediliyor.

Daha büyük partikül boyutuna rağmen mandelik asit, yağda çözünür olduğu için diğer AHA'lardan daha derine iner. Glikolik ve laktik asitler ise suda çözünürler, bu nedenle sadece cildin üst katmanlarında çalışırlar.

Mandelik asit, cilde nasıl fayda sağlar?
Mandelik asidin güçlü antibakteriyel özellikleri, nazik peeling, hücre devrini etkinleştirme yetenekleriyle bir araya gelerek; akne, donuk cilt, düzensiz doku, hiperpigmentasyon ve ince çizgiler ve kırışıklıkları yenmek için bir araya geliyor. Ayrıca kolajen üretimini de artırıyor. Yaklaşık bir ila üç haftalık kullanımdan sonra, mandelik asidin cildinizi daha pürüzsüz, daha parlak, daha dolgun ve daha net hale getirdiğini fark edebilirsiniz.

Mandelik asit, akneye neden olan bakterileri ve gözeneklerinizi tıkayan yağı emiyor ve cildinizin yüzeyindeki ölü, rengi bozulmuş cilt hücrelerini emiyor. Ten renginizi, her zamankinden daha temiz ve ışıltılı bırakıyor.

Mandelik asidin önemli bir dezavantajı, retinol ile aynı anda yüzünüze uygulayamamanızdır. Bu bileşenlerin her ikisi de aynı anda kullanılınca cilt bariyerini bozuyor. Yani ikisi de cildinizdeyken kızarıklık, hassasiyet ve aşırı kuruluk oluşturabilirler. Bunları uyguladığınız günleri, gece cilt bakım rutininize değiştirerek bu sorunlardan kaçının. Ayrıca, badem alerjiniz varsa, mandelik asitten kaçınmanız en iyisi olacaktır.

En iyi mandelik asit ürünleri hangileridir?
Mandelik aside (veya asidik akrabalarından herhangi birine) dalmadan önce, önce nemlendirici ve SPF formundaki temel cilt korumasına zaman ayırmanızı öneriyoruz. Sonrasında, cilt bakım rutininize birçok mandelik üründen birini ekleyebilirsiniz. Cildinizin temel ihtiyaçları karşılanırsa, tahriş ve pullanma yaşamanız daha az olasıdır.

Mandelik asidin AHA'lar, BHA'lar ve PHA'lar dünyasına yeni girenler için en iyi asitlerden biri olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü herkes için her şeyi yapıyor! Sizin için mandelik asit ürünlerini listeledik.