Cilt kuruluğuna son

Cilt kuruluğundan şikayet edenlere öneriler.

Cilt kuruluğu birçok insanı rahatsız eden ve özellikle kış aylarında sıkça görülen bir durum. Kış mevsiminde havadaki nem kaybı, kalorifer sistemlerinin havadaki suyu/nemi azaltması ve de soğuklar dolayısıyla terlemedeki azalma cilt kurumasını artıran nedenler arasında yer alıyor. Bu tip sıkıntılarla karşılaşanlar için Memorial Hastanesi ve Etiler Memorial Polikliniği Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, cilt kuruluğu için pratik önerileri şöyle anlattı.

ELLE: Cilt kuruluğu neden oluşur? Niye özellikle kış aylarında cildimizle ilgili daha çok sıkıntı yaşarız?
Uz. Dr. Zerrin Baysal:
Cilt kuruluğu özellikle kış aylarında kadın erkek pek çok insanın rahatsız olduğu ve görülme sıklığı fazla olan bir durumdur. Latince “kserozis” denilen bu tabloda deride kalınlaşma, pullanma ve kaşıntı görülür. Kış döneminde görülme sıklığının artması ya da daha şiddetli olması havadaki nem kaybına, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi azaltmasına ve de soğuk hava dolayısıyla terlemedeki azalmaya bağlıdır. Yaz döneminde derinin terlemesi deriyi nemlendirir. Ter bezlerinin çalışması yağ bezlerinin çalışmasıyla paralellik gösterir. Bu yüzden terlerken aynı zamanda yağ bezleri de yağ üretimi yaparak deri üzerinde yağ tabakası oluşturur. Bu da derinin nemlenmesine katkıda bulunur. Oysa kış dönemi ya da soğuk havada terleyemeyiz, dolayısıyla yağ bezlerinin aktif olarak çalışması da azalmıştır. Bu da normal nemlenme mekanizmasını çalıştıramaz. Kuruluk için önlem alınmazsa deri nemlenemez.

ELLE: Kuruluk problemi özellikle bazı bölgeleri daha çok mu rahatsız ediyor?
Uz. Dr. Z.B.:
Cilt kuruluğu vücudun tüm bölgelerini ilgilendirebilir ama daha çok uzuvlarda yani kollarda ve bacaklarda görülür. Ön kol ve alt bacakta daha şiddetlidir. Beyaz pullanma, sert ve kalın deri görünümü tipiktir. Birçok kişi doktora gitmeden bu kuruluğun tanısını kendileri koyabilir. Fakat bir grup hastada görüntüsel farklılık gelişmese bile dermatolog muayenesinde tespit edilir. Bu hastalar doktora çoğunlukla kaşıntı şikayeti ile gelirler. Kaşıntıya neden olabilecek hiçbir faktör yoktur ve sadece derileri kurudur. Kaşıntı şikayeti ile gelen bu hastaların birçoğu sadece cilt kuruluğunun tedavisi yapılarak iyileşir.

ELLE: Bu durumda çok sıcak su ile banyo yapmanın sakıncalı olduğunu biliyorum. Doğru mu?
Uz. Dr. Z.B.:
Cilt kuruluğunun özellikle kırk yaş üstünde görülme sıklığı fazladır. Ayrıca kadınlarda daha sık görülür. Sık banyo yapanlarda ve banyoda sıcak su kullananlarda yine görülme sıklığı artar. Spor yapmayanlarda, hareketli olmayanlarda ve bol su içmeyenlerde sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle sebze, meyve ve omega asitlerini içeren gıdaları tüketmeyenlerde deri kuruluğu artar.

ELLE: Kışın cilt kuruluğu önlenmezse egzamaların oluşumu kolaylaşır denir? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Uz. Dr. Z.B.:
Egzamalı deri kaşınır, kaşınma sonrası deride kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar gelişir ve enfeksiyon için kapı açılmış olur. Tüm bunların sonucunda gelişen tabloların çoğu iz bırakarak iyileşir. Düşünülenin aksine cilt kuruluğu mutlaka önlem alınması gereken bir durumdur.

ELLE: Egzamayı gözlemlemek veya kendi kendimize teşhis etmemiz mümkün mü?
Uz. Dr. Z.B.:
Pretibial bölge dediğimiz alt bacak önyüzünde gelişen egzamalı deri sinirsel egzama halini aldığında durum kronik bir seyir izler. Sinirsel egzamadan kasıt şudur: Herhangi bir gerginlik durumu, üzüntü, sıkıntı, stres, endişe, korku gibi psikolojik durumu etkileyen faktörler derinin kuru olduğu bölgede kaşıntı isteğini artırır. Kaşınan bu bölgeler kaşındıkça kızarık, kabuklu, yırtılan yaralar halini alır. Bu tablo artık bir hastalıktır. Kuru deriye alınacak basit önlemler bu tablonun giderilmesine yetmez. Kortizonlu kremler, ağızdan alınacak kaşıntı giderici haplar, hatta sistemik kortizon tedavisine bile ihtiyaç duyulacak bir tablodur.

Etİketler