Cilt sağlığı ve güzelliği için beslenmek

Cildimiz de aynı kalbimiz, beynimiz, akciğerimiz gibi bir organ.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Şubat 2024
Cilt sağlığı ve güzelliği için beslenmek

Hatta diğer bütün organlarımızın üzerinde koruyucu bir bariyer de oluşturduğunu düşünürsek, güçlü olması oldukça önemli olan bir organ. Yani “cildimiz için beslenmek”, aslında dış güzelliğin yanında sağlığımız için de kritik olan bir noktada bulunuyor.

Cilt Sağlığımızı Kötü Etkileyebilen Yeme Alışkanlıkları


Özellikle de yüksek miktarda tüketildiğinde cilt sağlığımızı direkt olarak tehdit eden bazı besin grupları vardır. Öte yandan, bazı maddelerin az tüketilmesi de cildimizi olumsuz etkileyebilir. Aşağıda iki örnekten de biraz bahsettik:

1. İleri Glikasyon Son Ürünleri (AGE)
AGE’ler glikemik endeksi yüksek olan besinlerdir. Bu da “glikasyon” adındaki bir süreci tetikleyerek diyabet gibi birçok hastalığın riskini artırmanın yanında iltihaplanmalara da sebep olabilir.

Cilt açısından değerlendirmemiz gerekirse, glikasyon cildin daha hızlı yaşlanmasına ve yumuşaklığını kaybetmesine katkı sağlayabilen bir işlemdir.

“İleri glikasyon son ürünü” (AGE) denen gıdalar arasında glikemik endeksi yüksek tahıllar ve doymuş yağlı besinler (özellikle de kızartma ürünleri) sayılabilir.

2. Rafine Karbonhidratlar
Rafine karbonhidratlar, doğal kökenli şeker ve nişastanın işlenmesi, yani rafine edilmesiyle elde edilen karbonhidratlardır. Örnek olarak beyaz ekmek, beyaz makarna ve pirinç, patates, şekerli hamur işleri verilebilir.

Rafine edilmiş karbonhidratların glikemik endeksi oldukça yüksektir. Bu da yukarıda bahsettiğimiz glikasyon sürecini tetikleyebildiği gibi, rafine karbonhidrat tüketimi artıkça ciltteki akne eğiliminin de arttığı gözlemleniyor.

3. Yetersiz Miktarda Su
Su içmek, cildin nemliliği ve elastisitesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü deri hücrelerinin %60’tan fazlası sudan oluşur.

Yeterince su içmediğiniz takdirde kuru, hızlı yaşlanan, pul pul dökülmeye meyilli ve daha kolay çatlayan bir cilde sahip olabilirsiniz.

4. Trans Yağ İçeren Besinler
Yağda kızaran besinler sağlıksız karbonhidratlar ve tuz açısından zengindir. Bunlar akneyi kötüleştirebildiği gibi inflamasyon (şişkinlik) de yapabilir.

5. Hayvansal Gıdalar
Araştırmalar, işlenmiş etlerin ciltteki kolajene zarar verebildiğini ortaya koyuyor. İçerdikleri bol miktardaki sodyum ve nitrat sayesinde erken yaşlanma ve kuruluk gibi belirtiler ortaya koyabiliyorlar. Aynı zamanda yüksek miktarda kırmızı et tüketiminin ciltte daha fazla kırışıklık yarattığı gözlenmiş.

Bunun yanında laktoz içeriği yüksek olan hayvansal gıdaların (inek sütü, peynir, yoğurt, vb.) insülin seviyesini artırabildiği ile ilgili veriler mevcut. Bu da bazı bireylerde, özellikle de laktoz hassasiyeti olan kişilerde direkt olarak sivilcelenme ile ilişkilendiriliyor.

Peki, Hangi Besin Ögeleri Cilt Sağlığını Destekler?

A vitamini: “Retinol” de denilen A vitamini cildin yapısını düzenler, ultraviyole ışınlara karşı cildi korur. Domates, havuç, kavun ve yeşil yapraklı sebzeler A vitamini açısından zengindir.

C vitamini: Cilt parlaklığını sağlama, akne ve kızarıklık gibi problemleri engellemede en etkili ögelerden biridir. Turunçgiller, biber, domates ve roka C vitamini almak için tüketilebilir.

E vitamini: Anti-inflamatuar olmasıyla, yani şişkinliği önlemesiyle bilinen bir besin ögesidir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerini ve kırışıklıkları da azaltabildiği gözlemlenir. Avokado, badem, ıspanak, kara lahana, ayçekirdeği gibi besinlerden elde edilebilir.

Protein: Yeterli protein tüketimi, cildin kurumasını ve elastikliğini kaybetmesini önler. Yağsız et, yumurta, kuruyemiş ve belli tahıllar protein açısından zengindir.

Beta karoten: İnflamasyona ve kırışıklığa karşı cildi korumaya yardımcı olan bir besin ögesidir. Aynı zamanda da güçlü bir antioksidandır. Havuç, brokoli, ıspanak, lahana gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

Omega-3: Omega-3 başta olmak üzere sağlıklı yağ asitleri, ciltteki sıkılığı ve elastisiteyi güçlendiren kolajeni artırır. Akne, kızarıklık ve inflamasyon gibi problemlerde de etkilidir. Balıklar, badem benzeri kuruyemişler, chia tohumu ile omega-3 alınabilir.

Çinko: Yaraları iyileştirmeyi hızlandıran, yağ üretimini kontrol altına alarak akneyi azaltan bir maddedir. Böylelikle egzama, gül hastalığı ve akne yaraları gibi problemlere de iyi gelebilir. Deniz ürünleri, kuruyemişler ve kuru baklagiller çinko tüketimi için birebirdir.

Beslenme Tek Başına Yeterli Değil!
Gördüğünüz gibi, beslenme şeklimiz ve tükettiğimiz besinlerin cildimize direkt olarak etkisi olabiliyor. Ama tabii ki cilt sağlığı ve güzelliğimizdeki tek faktörün sağlıklı beslenme olduğunu söylemek yanlış olur.

Daha sağlıklı beslenmenin yanında, düzenli olarak:

● Cilt tipinize uygun güneş kremi ve nemlendiriciler kullanmayı,

● Yüzünüzü çok sıcak veya çok soğuk suyla yıkamaktan kaçınmayı,

● Yastık kılıfınızı sık sık değiştirmeyi,

● Cilt sağlığınıza etki ediyor olabilen rahatsızlıkların (örn. hormonal problemlerin) tedavisini sağlamayı,

● Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durmayı,

● Yüzünüze çok sık dokunmamayı unutmayın. Bu şekilde daha iyi sonuçlar alabilirsiniz 😇

Hem fiziksel hem mental sağlığınızı korumak, beslenme başta olmak üzere her konuda uzman desteği almak için de Salus uygulamasından faydalanabilirsiniz.

BU BİR REKLAMDIR.SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.