EN KULLANIŞLI EPİLASYON CİHAZLARI

Bakım merkezlerine gidemiyorsak, aynı teknolojiyi eve taşıyabiliriz!

Jiletler batık tüylere ve ağda yapış yapış bir dağınıklığa sebep olurken, epilasyon cihazları ortalığı batırmadan yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Daha önce epilatör cihazlarını acı korkusu sebebiyle denemediyseniz artık buna bir son vermenin zamanı! Sosyal izolasyon süresinde bakım ve güzellik salonlarına gidemediğimiz için artık kendi işimizi kendimiz halletmemiz gerekiyor. Peki epilasyon cihazları nasıl çalışıyor ve nereden başlamalıyız? Aklınızdaki tüm soruları cevapladığımız bu yazıdan sonra evinizi düşündüğünüz kadar amatör olmayan bir güzellik salonuna dönüştürebilirsiniz. 

EPİLATÖRLER NASIL ÇALIŞIYOR?

Elektrik bir tıraş makinesine benzeyen epilasyon cihazlarının oldukça can yaktığı düşünülüyor. Jiletlerin aksine epilatörler, istenmeyen tüyleri kökünden çekerek daha pürüzsüz bir görüntü yaratıyor. Epilatörler, saçı cilt seviyesinden kesen tıraşların aksine, istenmeyen tüyleri kökten çekmek için dönen bir namlu ve cımbız mekaniği kullanıyor. Ucu cımbızla kaplı olan bu cihazlar dönerken cildinizi pürüzsüz ve tüysüz bırakmak için tüyleri koparıyor. Kaşlarınızın alınmasına dayanabiliyorsanız, epilasyon cihazlarının çekmesine de alışacağınıza eminiz! Hassas bir cilt yapısına sahip olduğunuz için ağda yönteminden uzak duruyorsanız, hassas ciltlere yönelik yumuşak başlıklı epilasyon cihazlarına yönelmenizi tavsiye ediyoruz. Cildiniz zamanla bu sürece alıştıkça tüyleriniz incelecektir. Epilatör cihazınızı kullanmadan önce ılık bir duş almayı unutmayın!

EPİLATÖRLERİ NE KADAR SIKLIKTA KULLANMALISINIZ?

Bu tüylerinizin çıkma sıklığına ve kullandığınız cihaza bağlı. Ancak genelde sonuçlar dört haftaya kadar sürebiliyor, jilet metodundan çok daha uzun! Cildinizin alışması ve zamanla daha az acı hissetmek için epilasyon cihazı kullanırken bir rutin geliştirebilirsiniz. Epilasyon yönteminden sonra tüyleriniz daha az ve ince olacak bu nedenle ne kadar fazla yaparsanız, zamanla süreç çok daha kısa ve kolay olacak. 

EPİLASYON HERKESE UYGUN MU?

Tıpkı yeni bir cilt bakım ürününü denemek gibi bakım rutininizde değişiklik yaparken dikkatli olmakta fayda var. Epilasyon yöntemi genelde herkes için uygun bulunuyor ancak cilt hassasiyetiniz veya iritasyonunuz var ise önceden bir doktor danışmanlığı almanızı tavsiye ediyoruz. Hassas cilt bölgelerinde epilatör cihazları uygularken düşük hız fonksiyonlarını kullanabilirsiniz. Vücut için tasarlanan cihazları göz çevresi ve alın bölgelerinizden uzak tutmanız tavsiye edilirken, bu bölgeler için yüzü hedefleyen cihazları tercih edebilirsiniz. Acıyı olabildiğince azaltmak için cildinize 24-48 saat öncesinden peeling yaparak ölü deriyi ve ölü hücrelerin altında hapsolan tüyleri giderebilirsiniz. Böylece daha pürüzsüz ve acısız bir süreç elde edebilirsiniz. Buna ek olarak vücut tarama yöntemi cildinizdeki kan dolaşımını artırarak ve lenfatik sistem drenajını güçlendirerek daha verimli sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Son olarak epilasyon işleminizden sonra parfümsüz bir nemlendirici ile cildinizde oluşan imitasyonu giderebilirsiniz. 

IPL EPİLASYON CİHAZLARI NASIL ÇALIŞIYOR?

Alıştığımız bıçak ve cımbız uçlu epilasyon cihazlarının yanı sıra IPL teknolojisini duymuş olabilirsiniz. Güzellik salonlarındaki lazer teknolojisini eve taşıyan IPL epilatör cihazları gelişen teknoloji ile daha zahmetsiz ve acısız hale geliyor. Vücutta uzayan tüylerin sayısının azalmasını sağlayan IPL cihazları tekrarlı uygulamalar sonunda tüyleri tamamen yok edebiliyor. ‘Intense Pulsed Light’ yani ‘Yoğunlaştırılmış Atışlı Işık’ anlamına gelen IPL, yoğun ve hassas ışık atışları yaparak tüylere kökünden müdahale ediyor. Lazer tek bir atışta daha ufak bir alana nüfuz ederken IPL teknolojisi tek bir atışta daha geniş bir alana uygulama yaptığı için daha kısa sürüyor. Beyaz ışıkla cihazdan kıl köküne uygulanan enerji uyguladığınız bölgeyi ısıtarak kıl folikülü hücrelerine etki ediyor ve tüylerin büyümesini duraklatıyor. Evde güvenle uygulanabilen bu teknoloji hassas bölgelerde bile kalıcı bir etki yaratabiliyor. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz epilasyon cihazlarını inceleyebilirsiniz…