GÖZ MAKYAJINA DRAMATİK MAVİ ETKİSİ

Cesur ve bir o kadar heyecanlı mavi göz makyajlarını denemeye hazır mısınız?

Kapak Fotoğrafı: Christian Siriano / Kim Shui / Bibu Mohapatra

Kim Shui'nin 80’lerde ilham alam mavi gölgeleri, Christian Siriano'nun klasik eyeliner çizgisine mavi dokunuşu… New York Moda Haftası podyumlarını, mavi ve tonlarında göz makyajları ele geçirmişti. Elbette her zamankinden daha havalı şekilde!

Mavi gölge, 60'larda Twiggy'den ilham alan pastellerle önemli bir an yaşarken; 80'lerde kaşlara kadar daha derin tonlarda görüldü. Ve tabii ki 2000'lerin başına bebe mavisi tonları hâkim oldu. Ama sonra görünüm, güzellik haritasından kaybolmuş gibi görünüyordu; 2010'larda hem Instagram makyajı, hem de makyajsız makyaj trendleri hızla arttığı için daha sıcak tonlarla takas edildi. Ve bu yıl, 20 yıllık bir aranın ardından mavi göz kapakları geri geliyor ve makyaj sanatçıları, ünlüler ve havalı kızlar bu görünüme bir şans daha vermeye hazır gibi görünüyor.

Mavi göz makyajı, New York Moda Haftası'ndaki en belirgin güzellik trendlerinden biri oldu ve genellikle şehir için beklenen olağan minimal makyaj görünümünü ortadan kaldırdı. Defileler arasında en dikkat çeken cesur görünümü ise Christian Siriano'nun klasik bir kanatla eşleştirilmiş, mat toz mavi gölgesi oldu. Gösterinin makyajını yöneten Sofia Tilbury, "Koleksiyonda çok fazla parlak kobalt mavisi vardı ve Christian bunu gözlere yansıtmamızı istedi" diyor. Kalın kanatlı bir eyeliner çizgisi, fırçalanmış ve kabarık kaşlar ve saten bitişli çıplak pembe bir dudak; bu senenin favori görünümleri arasında çoktan girdi bile…


Kim Shui'de, kaş kemiğine kadar dramatik bir 80'ler mavi makyajı görüldü. Belki de gölgenin en kolay versiyonu Bronx and Banco ile Maryam Nassir Zadeh'de ortaya çıktı. Her ikisi de, sırasıyla hem ışıltılı hem de mat bir görünümde, gözlerde mavi içeriyordu.

Peki, neden aniden mavi göz makyajına ilgi duyulmaya başlandı? Görünüşe göre cevabı, son birkaç yıldır gördüğümüz en büyük güzellik trendlerininkiyle aynı; nostalji! 60'ların havası ve bir tutam saykodelik dokunuşla Y2K'ya geri dönen modanın, bu güzellik trendine büyük bir selamı var.

60'ların sonlarındaki estetik, gözlerde cesur bir ifade yaratırken; göz kapaklarında mavi rengin görünümüne ilham veriyor. Heyecan verici renklerle insanlar, makyajlarını sergilemek için yaratıcı yollar arıyor. Gözler, 60’lardan aldığı ilhamla sezonun odak noktası olmaya devam ediyor.Mavi göz makyajını, modern bir şekilde denemenin pek çok yolu var. Siyah çizginizi, zengin bir lacivert veya kobalt gölgesi ile değiştirerek başlayabilirsiniz. Bebek mavisinin saf bir yansımasını deneyin; simsiyah rimel ile eşleştirilmiş bir deniz mavisi patlaması, şaşırtıcı derecede taze görünüyor. Ya da klasik bir buğulu göze havalı bir görünüm için koyu mavi bir gölge ekleyin.


“Bu konuda cesur ve mazeretsiz olmak istiyorum” diyorsanız…  Bebek mavilerinin aksine, pigment açısından zengin ve cesur mavileri tercih edin. Gözlerde kalın bir canlı mavi kanatlı eyeliner görünümü, hatta göz kapaklarında grafik şekli sergileyin. Makyajın geri kalanını minimum düzeyde tutarak, gözlerinizi odak noktası haline getirin.

Hatırlatalım; mavi ve tonlarında göz makyajı, sadece kıyafetlerle çok iyi eşleşmekle kalmıyor; her ten rengine yakışıyor.

Dramatik ve bir o kadar da heyecanlı bu trendi denemeye hazır mısınız? Cesur bir ifade için mavi göz makyajı görünümlerini ve güzellik ürünlerini inceleyin.