GÜZELLİK GÜNLÜĞÜ: GAMZE BİRAN

Doğallığa ve sürdürülebilirli��e verdiği destekle güzellik algımızı yalınlaştıran Gamze Biran ile bakım rutinini konuşuyoruz.

ELLE Türkiye ELLE TÜRKİYE 10 Eylül 2022
GÜZELLİK GÜNLÜĞÜ: GAMZE BİRAN

Sana kendini en iyi hissettiren bakım ritüelin nasıldır?Uzun bir günün ardından banyoda kendime zaman ayırmayı seviyorum. Mumlarımı yakıp, müziğimi açıp, duş sonrası maskeler, peeling’ler... Hem kendimle baş başa kalmayı hem de kendime vakit ayırmayı seviyorum. Bir de uyumadan önce yatağa erken girip hem gün sonu değerlendirmesi yapmak hem de gece bakımımı yapıp uykuya hazırlanmak ritüel halini aldı.

Cilt bakımın için günlük olarak neler yaparsın?

Sabah uyandığımda ve akşam yatarken serumlarımı, kremlerimi hiç ihmal etmiyorum ama bunun yanında yediklerimiz, içtiklerimiz, düşüncelerimiz bile cildimizi etkiliyor. O yüzden sağlıklı beslenmek, bol bol su içmek, sabah uyandığımda 10 dakika bile olsa aklımdakileri yazıya dökmek, meditasyon yapmak ya da yürüyüşe çıkmak da benim için bakımın bir parçası.

Shea Intensive el kremi,45 TL,L’OCCITANE


Sürdürülebilirliğe çok önem veriyorsun ve bunu güzellik rutininde de devam ettiriyorsun. Bu konuda bize evde uygulayabileceğimiz tüyolar verir misiniz?

Sürdürülebilirlik denilince aklımıza hemen kullandığımız tüm ürünleri değiştirmek gelmesin ama bittikçe yeni bir kozmetik ürünü alırken doğal olmasına, hayvanlar üzerinde deney yapmamasına, vegan içerikli olmasına, yerel üreticilerden sorumlu etik üretimle üretilmiş olmasına dikkat edebiliriz. Sürdürülebilir ambalajlar giderek önem kazanıyor, biz de elimizi attığımız ürünün doğaya olan etkilerini düşünerek hareket edebiliriz. Yıkanabilir makyaj pamukları, katı şampuanlar gibi doğa dostu alışkanlıklara yönelebiliriz ya da aslında eskiden hepimizin evlerinde olan mis kokulu sabunlar duş jelleri yerine en doğal ve sürdürülebilir alternatif olabilir.

En sevdiğin doğal güzellik reçeten nedir?

Kahve peeling’i. Tam bir kahve bağımlısı olarak kalan kahve posalarını güneşte kuruttuktan sonra bir kavanozda hindistancevizi yağı ve birkaç damla uçucu yağla karıştırıp duşta cildime masaj yapmaya bayılıyorum. Yaz öncesi pürüzsüz bacaklar için mutlaka deneyin.


Makyajında en çok hangi renk ve ürünleri kullanıyorsun? 

Kesinlikle nude. Yazın elim biraz şeftali tonlarına da gidiyor. 


Lip Maximizer, 685 TL, DIOR


Enerjini ne yükseltir ve neler kendini daha iyi hissettirir?

Doğada olmak, gün batımını izlemek, güzel bir yemek yemek, yeni bir yer keşfetmek, seyahat etmek, sevdiğim insanlarla vakit geçirmek, yürüyüş yapmak, çalışmak, içerik üretmek bana iyi geliyor.

“Çiçek kokularını çok seviyorum. Özellikle de beyaz çiçekleri. Chanel Gabrielle birkaç senedir vazgeçilmez parfümlerim arasında.”

Gabrielle, 50 ml EDP, 1545 TL, CHANEL

Yazı: Nilay Yalçınkaya

ELLE Türkiye Mayıs 2022 sayısından alınmıştır.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.