GÜZELLİK MOLASI

Bıçak altına yatmadan 15 dakikada (belki öğlen molanızda) neler yaptırabileceğinizi doku tıp merkezi’nin uzman dermatolog doktorlarına sorduk.

Sosyal yaşantıda kısıtlama getirmeyen tedavileri ön plana çıkaran bu merkezde 15 dakikada çok daha güzel bir görünüme kavuşmak mümkün. İşte verilen öğle arasında bile bunun mümkün olduğunu anlatan Emre Kaynak, kısa süreli ve yan etkisi bulunmayan bu uygulamalar sayesinde daha genç bir görünüme kavuşmak için zaman harcamak gerekmediğini söyledi. Tıp alanında yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler ameliyatsız estetik uygulamalarında pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Bu yeniliklerin arasında en çok tercih edilen, zamandan tasarruf sağlayan, kısa sürede etkili sonuçlar veren tedaviler.

FOKUSLU ULTRASON (HIFU)

Dr. Emre Kaynak’ın verdiği bilgilere göre ameliyatsız yüz gençleştirme uygulamaları arasında güvenilirliği bilimsel çalışmalarla ispatlanmış en başarılı yöntemlerden biri HIFU tedavisi. Yüz, boyun ve dekolte bölgesinde sıkılaşma ve gençleşmenin hedeflendiği Fokuslu Ultrason yaş skalasının olmadığı, cildin ihtiyacına bağlı olarak şekillenen tedavi süreciyle en çok tercih edilen uygulamalar arasında. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için ciltte olumsuz bir reaksiyon veya hasar oluşturmayan HIFU, kişiye günlük aktivitelerine rahatlıkla devam edebileceği bir konfor sağlıyor. Uzun süreli etkisiyle (12-18 ay) her mevsim uygulanabiliyor, herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden yüz germe başarısı sağlıyor. İşlem öncesi hazırlık ya da sonrasında bakım gerektirmeyen Fokuslu Ultrason güvenli bir uygulama olarak öneriliyor.

BOTOKS

Botoksta amaç yüz ifadesini etkilemeden yaş grubuna uygun, var olan veya potansiyel olarak oluşabilecek kırışıklıkları giderme veya azaltma yolu ile daha genç bir yüz ifadesi sağlamak. Sosyal hayatı etkilemeyen botoks uygulaması, estetikte ilk akla gelen tedavilerden. Uygulama süresinin kısalığıyla sık tercih edilen tedavilerden olan botoks işlemi sonrasında hasta günlük aktivitelerine sorunsuz bir biçimde devam ediyor. 15 dakikada uygulanan Terleme Botoksu ve Diş Gıcırdatma Botoksu en çok tercih edilen versiyonlarından. Hayat kalitesini düşüren terleme problemine kesin çözüm sağlayan Terleme Botoksu ile rahat ve hızlı bir uygulama sonrasında sosyal hayata dönmek mümkün.

GÖZALTI IŞIK DOLGUSU

Dr. Şerafettin Saraçoğlu, otuzlu yaşlarla birlikte cildin kendini yenileme sürecinin yavaşlamaya başladığını hatırlatıyor. Özellikle gözaltı bölgesinde genellikle çukurlaşma ve morluk olarak kendini gösteren gözaltı sorunları, genetik kaynaklı olmanın yanı sıra, kötü beslenme,

alkol ve sigara kullanımı, yetersiz uyku ve alerjik reaksiyonların bir sonucu olarak da ortaya çıkabiliyor. Ve bunlar kişinin yorgun, yaşlı ve üzgün bir ifade kazanmasına sebep oluyor. Gözaltı problemlerinin çözümüne yönelik geliştirilmiş gözaltı ışık dolgusu ile göz çevresine aydınlık ve daha sağlıklı bir görüntü kazandırılması amaçlanıyor. Bu uygulama deriyi yeniden yapılandırarak göz çevresini gençleştiriyor, koyuluklarının, çizgilerin ve halkaların giderilmesini sağıyor ve göz çevresine canlılık kazandırıyor. Gözaltı ışık dolgusunda iğne yerine kanül kullanılması, uygulama bölgesinde morarma veya şişme riskini azaltarak, kişinin tedaviyi konforlu bir şekilde geçirmesini sağlıyor. Yaklaşık 15-20 dakika süren uygulama sonrasında kişi, şişlik, kızarıklık oluşmadan günlük hayata rahatlıkla devam edebiliyor. İlk seanstan itibaren gözle görülür sonuçlar ortaya çıkaran gözaltı ışık dolgusu için tek seans yeterli olabiliyor.

BURUN DOLGUSU

Prof. Dr. Aydın Saray, son yılların en çok tercih edilen medikal estetik uygulamalarından olan burun dolgusu ile ameliyat olmadan; burun üzerindeki keskin köşeleri yumuşatmak, burun ucunu kaldırmak, çöküntüleri doldurarak burnu şekillendirmek ve hafif burun eğriliğini düzeltmek gibi uygulamaların mümkün olduğunu anlatıyor. Bu uygulamayla burundaki asimetriler düzeltiliyor, yapısal eğrilikler gideriliyor, burun kontürü yumuşatılıyor, burun kemeri veya burun sırtındaki çöküntüler düzeltiliyor ve burun kemeri dolgu ile yükseltiliyor. Burun dolgusu uygulaması sonrası kişi günlük yaşantısına devam edebiliyor. Kemik ve kıkırdak yapısına müdahale edilmeden gerçekleştirilen bir işlem olması sebebiyle yaklaşık 12-18 ay arasında bir kalıcılık süresi bulunuyor. Etkisi geçtikten sonra kişi dilerse uygulamayı tekrarlayarak işlemin etkisini devam ettirebiliyor. Yapılan burun dolgusu ile ilgili bir sorun ortaya çıktığı takdirde dolgunun eritilerek burnun eski haline getirilmesi de mümkün. Kişi 20 dakika gibi kısa sürede istediği sonuca kavuşabiliyor, hem de işlem sonrası rutinine dönebiliyor.

ÇENE DOLGUSU

Dolgu ile çene estetiği, son dönemlerde oldukça tercih edilen yöntemlerden biri. Çene şekli yüzümüz ile uyumlu ve güçlü bir çizgiye sahip olduğunda yüz oranlarının daha dengeli görünmesine yardımcı oluyor. Çene dolgusu ile şekilsel sorunlar düzeltiliyor, çene hattı belirginleşiyor ve çenedeki asimetri sorunları düzeltiliyor. Kısa süre içerisinde tamamlanan işlemden sonra kişi günlük yaşantısına devam edebiliyor. Genellikle tek seans olarak uygulanan çene dolgusu 12 ila 18 ay arasında kalıcılık sağlıyor.

YAZI: ESRA ÖZÜBEK