GÜZELLİK RUTİNİZİ YAZ İÇİN MODİFİYE EDİN

Yaz günlerini çok seviyoruz ama sıcak havalarla birlikte alıştığımız rutinimizde değiştirmemiz gereken noktalar var.

Kübra Haniç KÜBRA HANİÇ 28 Mayıs 2017
GÜZELLİK RUTİNİZİ YAZ İÇİN MODİFİYE EDİN Getty Images

Havalar ısındığında makyajınız 5 dakikada dağılıyor, saçlarınız kendinden geçiyor ve cildiniz ışıltısını kaybediyor değil mi? Tüm bu sorunların aslında çok kolay çözümleri var. Yaz aylarında güzellik rutininize bu ipuçlarını ekleyerek cildinizin, saçlarınızın ve makyajınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayın. Yaz aylarında elinizin altından ayırmamanızı tavsiye ettiğimiz muhakkak denemeniz gereken ürünler için fotogaleriye tıklayın.

Makyajınızı sabitleyin


Cildinize BB krem ya da fondöten sürmeden önce (yazın pudra kullanmak makyajın kalıcılığını azaltır dikkat) baz uygulamanızda fayda var. Bir de makyaj bittikten sonra makyaja istediği nemi verip kalıcı olmasını sağlayacak sabitleyici sprey kullanabilirsiniz. Makyajınızın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacak noktalardan biri de kremsi yapıdaki allık ve farlara geçmek.

Waterproof ürünler seçin
Suya dayanıklı göz kalemi, eyeliner ve maskara tam da sıcak havalar için aslında. Cildiniz terlese de göz kapağının üzerinde kirpiğinizin ve eyeliner’ınızın izini görmezsiniz.

İnce makyaj yapın
Makyajınızı yaparken kat kat sürmeyin. Aksine makyajınızı daha az ürünle yaparsanız cildin nefes almasına dolayısıyla da terlememesine yardımcı olursunuz.

Yağlı görünümden kurtulun
Yaz boyunca çantanızda yağ emici mendillerden bulundurmanız makyajınızın daha uzun süre görünmesini sağlar. Özellikle T bölgesindeki yağlanmadan şikayetçi olanlardansanız bu mendiller hayat kurtarıcınız olacak. Yaz makyajınız için çantanıza su bazlı ürünler eklerseniz cildinizin bir süre sonra yağlı görünmesinin de önüne geçersiniz.

Şampuanı azaltın
Sıcak havalarda sık sık duş almak size iyi gelebilir ama sürekli şampuanlanmak saçlar için o kadar da iyi değil. Hergün hatta günde iki kere şampuan kullanmak saç derisinde faydalı yağların yok olmasına neden olur. Bunun için şampuan kullanımını minimuma indirebilir ve saç kremini sadece bozuk para büyüklüğünde saçlarınızın ucuna uygulayabilirsiniz.

Saçınızı nemlendirin
Saçlarınızın ışıl ışıl görünmesi için nemlendirmeyi asla ihmal etmeyin bunun için föne ara verin çünkü ısıyla saç şekillendirmek yaz aylarında daha yıpratıcı oluyor. Duştan sonra saçınızı havluyla iyice kurulayın ve sadece tarayıp saçlarınızı açık bırakmayı deneyin. Argan yağını da saçınızı nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Plajda da saçınızı ihmal etmeyin
Deniz sonrasında tuzlu su saçınıza çok güzel dalgalar verse de saçınızda uzun süre kaldığında kurumasına neden olur. Havuzdaki klor da saçı yazın en çok yıpratan etmenlerden. Bu yüzden hem deniz hem de havuz sonrası saçınızı çok geçmeden mutlaka bunlardan arındırın.

Cildiniz için bol su için
Yazın artan su ihtiyacı karşılanmazsa bu size sönük saçlar ve sönük, kurumuş bir cilt olarak dönecektir. Bu yüzden en az 2,5 litre su içmeye ve bol sıvı almaya özen gösterin.

Cildinize mutlaka bakım yapın
Güneşin kendini iyice göstermesiyle birlikte SPF'li kremler kullanmak kaçınılmaz. Ama bu cilt için tek başına yeterli değil. Düzenli olarak peeling yapmak, nemlendirmek ve özellikle dirsek, diz gibi eklem yerlerine ekstra bakım yapmak gerekiyor.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.