HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

Hindistan cevizi yağı ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Hindistan cevizi yağı furyasının yeni bir şey olmadığını biliyoruz! Ancak son dönemlerde bu yağa olan ilginin artması ile birlikte size hindistan cevizi yağının tüm faydalarını ve kullanım şekillerini öğrendik!

Hangi hindistan cevizi yağını kullanmalıyım?

Her zaman ambalaja bakın, içinde kimyasal içerikleri olan bir yağ kullanmak istemezsiniz. Evet, marketlerde satılan hindistan cevizi yağlarını kullanabilirsiniz ama içerikleri okumayı unutmayın! Ünlülerin saç stilisti Jason Collier, naturel ve saf hindistan cevizi yağının saç diplerine faydalı olduğunu söylüyor.

Hindistan cevizi yağı cilde iyi geliyor mu?

Londra’nın ünlü dermatoloji uzmanı Dr. Frances Prenna Jones, “Eğer cildiniz hassas ise hindistan cevizi yağı muhteşem bir yumuşatıcı. Epidermilere çabucak yayılan ve iyileştiren bu yapı cildinizi yenilemekte faydalı oluyor” diyor. E vitamini içeren hindistan cevizi yağı aynı zamanda cildin koruma kalkanını geliştiren ve cildinizi koruyan amino asitleri, laurik ve kaprilik içeriyor. Lazer ve cilt bakım uzmanı Debbie Thomas, “Hindistan cevizi yağı esas olarak, cildinizin doğal bariyer fonksiyonunu onarmada harika olan ve aynı zamanda buharlaşmayı yavaşlatarak ciltteki nemi tutabilen doymuş yağlardan oluşuyor. Bir yağ için oldukça hafif formülü, yüzde yağlı his yaratmadan oldukça iyi nemlendiriyor” diye ekliyor. 

Hindistan cevizi yağı komedojenik (gözeneklerin tıkanması) mi?

“Tüm yağlar fazla kullanıldığında komedojenik olabiliyor” diyen Dr. Frances Prenna Jones, “akne problemi yaşayan kişilerin bu yağı kullanırken dikkatli olması gerektiğini,” delirtiyor. Hindistan cevizi yağının oldukça komedojenik olduğunu söyleyen Debbie Thomas, bu yağın gözenek tıkanıklarına ve siyah noktalara yol açabileceğini ekliyor. Her ciltte değil ama sivilcelere yatkın ciltleri olanların hindistan cevizi kullanımında dikkatlli olması gerekiyor. 

Hindistan cevizi yağı ciltte nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağını kullanmanın bir çok yolu var… İsterseniz dudak balmı, isterseniz cilt yatıştırıcı, saç maskesi, tırnak ve vücut nemlendiricisi, cilt hatta ağız temizleyicisi olarak da kullanabilirsiniz. 

Temizleyici: Hindistan cevizi yağını temizleyici yerine makyaj çıkarıcısı olarak kullanabilirsiniz. Yüzünüze masaj yöntemi ile yedirdiğiniz yağı, bir bez ile temizledikten sonra cildinizi günlük temizleyiciniz ile yıkayın. 

Vücut Bakımı: Vücudunuzun birçok noktası yüzünüzden daha az hassas. Hindistan cevizi yağını ayaklarınıza uygulayarak antibakteriyel ve mantar önleyici bir bakım yapabilirsiniz. Tırnaklarınıza veya cildinize uyguladığınız hindistan cevizi yağı nemlendirme konusunda oldukça başarılı.

Yüz Masajı: Yüzünüze masaj yaparken dolaşımı artırarak lenfatik sistemi çalıştırmak amaçlanıyor. Bu da dokulara baskı uygulayarak yapılıyor. Hindistan cevizi yağını masaj öncesinde yüzünüze uygulayarak cildinizi yumuşatıp koruyabilirsiniz. Masaj hareketlerini kolaylaştıran hindistan cevizi yağı, yüzünüzü gerginleştirerek dolaşımı artırıyor. 

Hindistan cevizi yağı saçlar için faydalı mı?

Hindistan cevizi yağı muhteşem bir saç nemlendiricisi ancak bazen saçı durulamak zorlaşabiliyor. Likit hindistan cevizi saç kökü nemlendirmede daha faydalı. Ciddi bir nemlendirici olan hindistan cevizi yağı kıvırcık ve kuru saçlar için oldukça etkili. Saç kremi olarak kullanabilleceğiniz bu yağ hepsi bir arada bir mucize gibi. Kuru ve yorgun saçları kalın, hacimli ve parlak saçlara dönüştüren hindistan cevizi yağı, her saç tipinde farklı bir etki yaratıyor. 

Hindistan cevizi yağı saç köklerine faydalı mı?

Jason Collier’e göre hindistan cevizi yağının antibakteriyel içerikleri kepeğe karşı mücadele ederek sağlıklı saç derilerine kavuşmanızı sağlıyor. 

Hindistan cevizi yağı saçlarda nasıl kullanılır?

Saçlarınız genel olarak kuru ve yıpranmış ise, bu yağı bir maske olarak kullanmak saçlarınıza komple bir bakım sağllayabilir. Bir kaç kaşık hindistan cevizi yağını ısıtıp saçınıza uygulayın. Bir bone takıp yattığınızda yumuşacık saçlar ile uyanacaksınız. Sabah hindistan cevizi yağı kalıntılarını derin temizleyici bir şampuan ile yıkamayı unutmayın!

Ne kadar hindistan cevizi yağı kullanılmalı?

Hindistan cevizi yağı oldukça ağır bir ürün ve sadece saçlarınızı nemlendirecek kadar kullanılmalı. Bu yağın aşırı kullanımı saçınızı ağırlaştırarak yağlı bir görünüme sebep olabilir. Uzun ve kalın telli saçlara üç kaşık yağ kullanılırken. ince telli veya kısa saçlarınız var ise sadece bir kaşık kullanılmalı.

Hindistan cevizi yağı saç uzamasını hızlandırır mı?

Hindistan cevizi yağı saç uzaması hızını direkt olarak etkilemez. Ancak eğer kuru bir saç deriniz varsa, saç köklerini nemlendiren bu yağı sağlıklı bir deriye kavuşmanızı. sağlar. Başınıza masaj ile uygulayabileceğiniz hindistan cevizi yağı stresi uzaklaştırarak saç diplerine faydalı oluyor. Saç köklerine oksijen ve besin ulaşımını hızlandıran bu yöntem hem sizi rahatlatırken hem de saç sağlığını geliştirebiliyor.