İyileşme süreci

Stres akne nedeni mi?

Stres vücudunuz, özellikle cildiniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Cildin parlaklığını azaltıp donuk bir görünüme neden olduğu ve yaşlanma sürecini hızlandırdığı biliniyor. Günlük yaşamda hiçbirimizin karşı koyamadığı bu sorun cildin bariyerini zayıflatıyor, kısa vadede akne, uzun vadedeyse daha ciddi cilt problemleriyle karşı karşıya bırakıyor.

Günümüzde farklı yaş gruplarından her insan gerginlik, korku, öfke, endişe, depresyon gibi duygulara maruz kalıyor. Bu hormonlar aşırı yağ üretmek için yağ bezlerini uyarıyor ve akne üretmeye başlıyor. Stres aknenin iyileşme sürecini yavaşlatıyor

Stres ve diğer içsel duyguların bağışıklık sisteminin akneyle savaşma kapasitesini azalttığı belirlenmiş. Stres aknenin iyileşme sürecini yavaşlatarak ve fazla hormon salgılayarak kötüleşmesine sebep oluyor.

Dengeli beslenin;

   Dengeli beslenmek fiziksel ve ruhsal sağlık açısından önemli. 
   Stresin şiddetlendiği dönemlerde tükettiğiniz yağlı yiyecek miktarını azaltıp beslenmenize taze sebze ve meyveyi dahil edin.
   Rahatlamak ve kendinizi enerjik hissetmek için kafein veya alkol almayın.
   Olumsuz düşünceleri kendinizden uzak tutmaya çalışın
Olumlu tutum, fiziksel egzersiz ve zihinsel gevşeme de stresi vücudunuzdan uzak tutmaya yardımcı olacaktır.
   Derin nefes alma egzersizleri ve meditasyon yapmaya her gün zaman ayırın.
   Uykunuzu yeterince aldığınıza emin olun. Stres altında olduğunuzda uyku için kaybettiğiniz her zaman dilimi stresi daha hızlı hissetmenize neden olur.