KALDIRIN GÖZ KAPAKLARINI!

Göz kapaklarınız düşük mü?Yaşlı görünmenize yol açan bu deformasyondan kurtulun!ESRA ÖZÜBEK

Travma, felç ve doğumsal bozukluklar sonucu görülebilen veya ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü, estetik görünüm açısından pek çok insanı rahatsız etse de genellikle tedavi yoluna gidilmemektedir. Ancak göz kapaklarındaki bu sorun ileriki yıllarda göz sağlığı için önemli sıkıntılara neden olabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ümit Beden, göz kapağı düşüklüğü ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Sıklıkla yaşlanma sonucu görülüyor
Bir insana karşıdan bakıldığında göz bebeği üstten 1-2 mm kapakla örtülüdür. Eğer bu düşüklük daha fazlaysa, kirpikli kenar göz bebeğini 4-5 mm örtüyorsa, hatta ortadaki görme aksını kapatıyorsa bu duruma “ göz kapağı düşüklüğü (ptozis)” adı verilir. Göz kapağı düşüklüğü ileri yaşta yaşlanmaya bağlı olarak dokuların gevşemesiyle oluşabilmekte. Çocuklardaysa; doğuştan meydana gelebiliyor. Bunun dışında travma, kaza, felç, beyin problemleri geçirenlerde de ortaya çıkabiliyor. Kapaktaki sinir ve kas sorunları, göz ameliyatları ve tümör gibi nedenler de bu soruna yol açıyor. Bunlara ek olarak kontakt lens kullanımı da alerji yaparak gözde kapak düşüklüğüne sebep olabiliyor.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farklı tedavi yöntemlerine başvuruluyor
Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde cerrahi müdahale uygulanıyor. Ancak bu yöntem çocuk ve ileri yaş olmak üzere ikiye ayırılıyor. Çocukta göz tembelliği de mevcutsa kapama tedavisi ve gözlük tedavisi de sürece dahil ediliyor. Yetişkinlerdeyse tedavi görme fonksiyonları ve kozmetik görüntünün düzeltilmesine yönelik planlanıyor.