KALDIRIN GÖZ KAPAKLARINI!

Göz kapaklarınız düşük mü?Yaşlı görünmenize yol açan bu deformasyondan kurtulun!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 20 Şubat 2014
KALDIRIN GÖZ KAPAKLARINI!


ESRA ÖZÜBEK

<#text>Travma, felç ve doğumsal bozukluklar sonucu görülebilen veya ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü, estetik görünüm açısından pek çok insanı rahatsız etse de genellikle tedavi yoluna gidilmemektedir. Ancak göz kapaklarındaki bu sorun ileriki yıllarda göz sağlığı için önemli sıkıntılara neden olabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ümit Beden, göz kapağı düşüklüğü ve tedavisi hakkında bilgi verdi.


<#text>


<#text> Sıklıkla yaşlanma sonucu görülüyor
<#text>Bir insana karşıdan bakıldığında göz bebeği üstten 1-2 mm kapakla örtülüdür. Eğer bu düşüklük daha fazlaysa, kirpikli kenar göz bebeğini 4-5 mm örtüyorsa, hatta ortadaki görme aksını kapatıyorsa bu duruma “ göz kapağı düşüklüğü (ptozis)” adı verilir. Göz kapağı düşüklüğü ileri yaşta yaşlanmaya bağlı olarak dokuların gevşemesiyle oluşabilmekte. Çocuklardaysa; doğuştan meydana gelebiliyor. Bunun dışında travma, kaza, felç, beyin problemleri geçirenlerde de ortaya çıkabiliyor. Kapaktaki sinir ve kas sorunları, göz ameliyatları ve tümör gibi nedenler de bu soruna yol açıyor. Bunlara ek olarak kontakt lens kullanımı da alerji yaparak gözde kapak düşüklüğüne sebep olabiliyor.


<#text>


<#text> Yetişkinlerde ve çocuklarda farklı tedavi yöntemlerine başvuruluyor
<#text>Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde cerrahi müdahale uygulanıyor. Ancak bu yöntem çocuk ve ileri yaş olmak üzere ikiye ayırılıyor. Çocukta göz tembelliği de mevcutsa kapama tedavisi ve gözlük tedavisi de sürece dahil ediliyor. Yetişkinlerdeyse tedavi görme fonksiyonları ve kozmetik görüntünün düzeltilmesine yönelik planlanıyor.~


<#text>


<#text> Tedavide “levator rezeksiyonu” ve “frontal askı” adı verilen yöntemler kullanılıyor. Göz kapağını oynatan kas dokusunun problemli olması, göz kapağını aşağı çekiyorsa bu durumda küçük bir kesiyle göz kapağı kasına ulaşılarak, kas kısaltılmakta ve şikayetlerin önüne geçiliyor. Göz kapağı düşüklüğü doğuştansa, sinir hasarı ile oluşmuşsa ve kas çalışmıyorsa göz kapağı içeriden olacak şekilde kaşı kaldıran kasa asılıyor. Hasta kaşını kaldırdığında ve indirdiğinde göz kapağını kaldırıp indirmiş oluyor.


<#text>


<#text> Ameliyattan sonra göz kapağı sağlıklı bir görünüme kavuşuyor
<#text>Ümit Beden'e göre hastaların pek çoğu ameliyattan sonra göz kapağının çok açık kalacağından endişe etse bile bu yanlış bir inanış. Çünkü uzman doktorlar tarafından yürütülmesi gereken bu tedavi sonrası hasta ameliyattan sonra gözünü rahatlıkla açıp kapatabiliyor. Ameliyat genelde lokal anesteziyle yapılıyor. Bu nedenle hasta ameliyattan hemen sonra evine gidebiliyor, ertesi gün kontrole gelip, pansumanı yapıldıktan sonra normal hayatına dönebiliyor. Hastanın bu işleme bir gününü ayırması yeterli. Kişi 1-2 hafta kontrole çağırılıyor ancak bu tedavi hastanın günlük hayatına engel değil.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.