Kilit noktası

Parlak dudaklara sahip olmak

Ruj sürmeden önce uygulanması gereken 10 altın kural:

1.Renk tonunu elinizin üzerinde değil dudağınızda deneyin. Makyaj artistleri, “Dudaklarınızın rengi ve dokusu teninizle aynı değildir” diyor. Renk tonunun nasıl duracağını anlamanın tek yolu, onu dudaklarınızda denemektir. 

2.Dudaklarınızı koruyun. Makyaj artistlerine göre pul pul ve topaklanmış bir deri üzerine sürülmüş dikkat çekici bir ruj kadar kötü görünen bir şey daha yoktur. Nemli bir havluyla dudaklarınızı yavaşça ovun ve dudak nemlendiricisi sürün. Kenarlardan taşan fazlalığı silin ve ruju uygulayın.

3.Dişlerinizi beyazlatın. Turuncu tonlarındaki dudaklar dişlerinizin sararmış görünmesine sebep olabilir. Diş beyazlatıcı bantlar kullanın; işte dişleriniz hazır!

4.Kanamayı durdurun. Rujunuza en üst tabakasını sürmeden önce, dudağınızı dudak kalemi veya dudak kontür kalemiyle boyayın. Dudağın kuru dokusu ruj rengini dudak çizgisinden taşmasını önler. Yani dudaklarınızı fondöten ya da dudak bazıyla hazırlamayın. Bu, koyu renklerin daha açık durmasına ve etkisinin azalmasına sebep olabilir.

5.Kusurlarınızı kapatın. Ruju çok dikkat ederek uygulamak, canlı tonların retro görünmesine sebep olabilir. Ruju dudak fırçasıyla veya tüpten düzenli biçimde sürün. Daha sonra kenarlardaki keskin çizgileri yumuşatmak için parmak uçlarınızla dudaklarınızın kenarlarına dokunun.

6.Parlatırken aşırıya kaçmayın. Parlatıcıyı sadece alt dudağınızın ortasına hafifçe değdirin ve dudaklarınızı birbirine dokundurun. Eğer parlatıcı dudak kenarlarına kadar yayılırsa, rujunuzu da taşırıp teninize bulaştırabilir.

7.Yüzünüzü de unutmayın. Yüzünüz için hafif bir fondöten veya parlaklık önleyen hafif bir nemlendirici krem kullanın, aksi takdirde yoğun bir ruj, yüzdeki kızarıklık ve kusurları ön plana çıkarabilir.

8.Gözlerinizi hafife alın. Far ve göz kalemini atlayın; eğer gözlerinize bir şey sürmek istiyorsanız, sadece maskara kullanın. Kaşlarınızın düzgün göründüğünden emin olun. Çünkü eğer göz makyajı yapmıyorsanız, kaşlarınız ön planda olacaktır.

9.Yanaklarınızı renklendirin. Rujunuzun tonlarına yakın renkte bir allığın dokunuşu, dudaklarınızın parlaklığındaki yoğunluğun göz almasını önler. Şeftali tonu bir allığı turuncu rujla, gül rengi tonlarında bir allığıysa yoğun bir pembe tona sahip rujla deneyebilirsiniz.

10.Temizleyin. Rujunuzu sürdükten sonra, işaret parmağınızı dudaklarınızın arasına sokup çekin. Böylece içeride birikmiş fazlalıkların dişlerinize yapışmasını önlemiş olursunuz.