KIŞ AYLARI İÇİN CİLT BAKIMI ÖNERİLERİ

Gökhan Haytoğlu Kliniği'nden Uzman Estetisyen Sultan Ekşi, kış aylarında cilt bakımı ile ilgili tavsiyeler verdi.

Kış aylarında çevresel faktörlere karşı maruz kalan en önemli bölge yüzümüzdür. Gökhan Haytoğlu Kliniği’nden Uzman Estetisyen Sultan Ekşi : ‘’Bu dönemde aşındırıcı tahriş edici hassasiyeti artırıcı temizleme metodundan ziyade daha yumuşak laktik asit içeren temizleyiciler ile cildi tahriş etmeden temizlemek ilk basamak olmalıdır. ‘’ diyerek kış aylarında soğuk havalardan dolayı yüzümüzle daha özenli ilgilenmek gerektiğini belirtti.

Cilt kuruluğu deyince sadece yüzümüz değil kollarımız, bacaklarımız, ellerimiz ve ayaklarımızı da unutmamalıyız. Vücudumuz içinde gerekli özeni gösterip kış aylarında daha kuvvetli şekilde nemlendirmeliyiz ve aşırı sıcak suyla yıkanmamaya özen gösterip kese olayını abartmamakta fayda var.

Cildimizi ölü tabakalardan uzaklaştırmak için ikinci basamağımızdır. Cildimizin kendini yenilemesinde en etkili maddelerden biri meyve asitleridir. AHA ( alfa hidroksi asitleri ) olarak bilinen cilt yenilemede ve yenilenmiş sağlıklı bir cildin ortaya çıkmasını sağlar. Kışın bu işlemlerin yapılmasının daha uygun olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.

Cildimizi Nemlendirmek Çok Önemli 

Sadece su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeterli gelmediğini söylemek gerekir. Nemi, cildimizin içine hapsetmenin en etkili yolu ise uygun nemlendirici serumlarını gece yatmadan önce düzenli olarak cildimize uygulamaktır. Yaz aylarından ziyade daha yoğun içerikli nemlendiriciler ve serumlar tercih edilmelidir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gerekenler; ürünlerin fiyatlarından ziyade dermokozmetik olması ve cildiniz için ne kadar yeterli ve uygun olup olmadığıdır. Kısa bir öneride bulunmak gerekirse de haftada bir uygulanacak şekilde anti- aging içerikli maskeleri tercih edebilirsiniz ve bu hem cildinizin nemini artırmaya hem de cildinizin canlı görünmesini sağlayacaktır. Küçük bir not: Cildiniz yazın ve kışın sizi yansıtır. Güneş koruyucu kullanmayı ve 3 saate düzenli yenilemeyi ihmal etmeyin.